استفاده حزبی از پرونده هسته‌ای

نگاه حزبی به پرونده هسته‌ای برای هر دولتی طبیعی است اما پرداختن به این موضوع نشان‌دهنده این است که تلاش دولت این است که از پرونده هسته‌ای برای تداوم و ماندن خود در قدرت استفاده کند.

اظهارات حزبی ظریف در جریان مذاکرات هسته‌ای که در حقیقت یک موضوع ملی محسوب می‌شود، واکنش برخی فعالان سیاسی و کارشناسان مسائل بین‌الملل را در پی داشته است. به گزارش «وطن امروز»، این برای چندمین بار است که ظریف از طرق مختلف به غرب این پیام را می‌دهد که با توافق هسته‌ای مانع به قدرت رسیدن جریان سیاسی دیگری غیر از جریان سیاسی فعلی در ایران شود.

حمیدرضا ترقی، عضو حزب موتلفه اسلامی با اشاره به این اظهارات ظریف در اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا درباره تأثیر نتیجه پرونده هسته‌ای ایران در سیاست داخلی ایران به «نسیم» گفت: نگاه حزبی به پرونده هسته‌ای برای هر دولتی طبیعی است اما پرداختن به این موضوع نشان‌دهنده این است که تلاش دولت این است که از پرونده هسته‌ای برای تداوم و ماندن خود در قدرت استفاده کند.

وی با یادآوری روند پیگیری پرونده هسته‌ای ایران در دولت دهم اظهار داشت: یکی از علل فراهم نشدن سازوکار حل مسائل در بیانیه تهران و عدم توافق غرب و زیر قول زدن آنها برای تفاهم این بود که این پرونده بیشتر به نفع اصولگرایان بود و ترجیح غرب بر آن بود که این پرونده تا دولت بعدی ادامه یابد تا شاید قدرت در دست اصلاح‌طلبان قرار گیرد. ترقی شرایط پرونده هسته‌ای را اکنون پس از یک‌سال دشوار خواند و افزود: غرب به این دلیل که مشخص نیست نتیجه این پرونده به نفع اصلاح‌طلبان است یا نه، زمینه شکست مذاکرات را فراهم می‌کند.

وی افزود: طرح این موضوع از سوی ظریف حامل این پیام به غرب است که اگر در این پرونده به نتیجه نرسید اصلاح‌طلبان و موقعیت اصلاح‌طلبان به خطر خواهد افتاد و این برداشت حزبی از پرونده هسته‌ای برای تحریک حمایت غرب از اصلاح‌طلبان است. وی با بیان اینکه اظهارات ظریف نشان می‌دهد دولت نه از روی موضع اقتدار بلکه با نوعی برخورد سیاسی در حال پیگیری حل پرونده هسته‌ای است، گفت: پیگیری به نتیجه رساندن پرونده هسته‌ای با برخورد سیاسی و حزبی نسبت به آن، در واقع یک نوع التماس از غرب برای حل مسأله این پرونده است.

ترقی با بیان اینکه دولت همه تلاش خود را برای حل مسائل هسته‌ای مصروف ساخته و باقی موارد را کنار گذاشته است، تصریح کرد: نتیجه این توافق هسته‌ای به نوعی به سرنوشت دولت گره زده شده است و اگر شکست بخورد ممکن است دوام دولت دچار مشکل شود و سایر برنامه‌های آنها نیز شکست بخورد.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏