باقری: اوباما می‌داند که شکست مذاکرات هسته‌ای عاملی برای استفاده رقبا بر علیه‌اش است

سیامک باقری استاد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای برای طرفین ضرورت‌هایی به ویژه برای غربی‌ها و خصوصاً برای امریکایی‌ها دارد، گفت: به دلیل اختلافات جدی‌ای که جمهوری اسلامی ایران در موضوعات اساسی با 1+5 دارد و ایکسری عواملی که تأثیرگذار بر توافقات طرفین جهت نهایی کردن مذاکرات دارد، نباید نسبت به آینده مذاکرات حالت انتظاری داشته باشیم.

باقری با تأکید بر اینکه نمی‌توانیم با قطعیت اعلام کنیم که توافق در مذاکرات به شکست می‌انجامد یا نه، افزود:‌ مذاکرات دنباله‌دار است و بایستی به عوامل مخلی که باعث کاهش توافق می‌شود چشم دوخت ضمن اینکه باید زیاده‌خواهی‌های غربی‌ها را در یک نقطه متمرکز کنیم.

این استاد روابط بین‌الملل تصریح کرد: روند مواضع و خواسته‌های مطروحه از سوی مقامات آمریکایی بیانگر این امر است که آنها نمی‌تواند در مسیر خطوط قرمز ما تطابق و همراهی برای خود قرار دهند.

باقری با بیان اینکه موضع آمریکایی‌ها در خصوص غنی‌سازی برنامه هسته‌ای ایران همچنان محدودسازی شدید و ایستادگی بر مواضع قبلی در حوزه آب سنگین اراک و عدم رفع کامل تحریم‌ها است، اظهار داشت: اینکه توافق چه مدتی باید برای نهایی شدن سپری شود مشخص نیست زیرا امریکایی‌ها نگاهی درازمدت به این امر دارند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به مواضع جمهوری اسلامی ایران که به هیچ وجه نخواهد پذیرفت و نمی‌تواند بپیذیرد که دستاوردهای هسته‌ای‌اش نادیده نگاشته شود خاطرنشان کرد: ایران معتقد است که با هر نوع توافق باید تمامی تحریم‌ها که ظالمانه و نا عادلانه وضع شده برداشته شود همچنین اینکه این امر در چارچوب قوانین بین‌المللی نیز تداوم داشته باشد.

باقری گفت: بازیگرانی مثل رژیم صهیونیستی و تعهدات جدی و اساسی آمریکایی‌ها نسبت به این رژیم از یک سو  و از سوی دیگر برخی از کشورهای عربی منطقه که به دلایل مختلف بر کنگره آمریکا و راهبردهای این کشور تأثیرگذار هستند یکی از موانع مخل هرگونه توافق تیم اوباما با جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شوند.

این استاد روابط بین‌الملل افزود: اوباما توان تصمیم‌گیری سیاسی در مورد برنامه هسته‌ای ایران ندارد و نمی‌تواند بدون در نظر گرفتن لابی‌های فعال و تصمیم‌گیرندگان اصلی سیاست خارجی در آمریکا در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران موضعی را اتخاذ کند لذا این امر بیانگر این موضوع است که نمی‌توان خوشبین به توافقی عادلانه باشیم.

وی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که مذاکرات شکست نخورد، خاطرنشان کرد: اوباما در دوران حاکمیت خودش در کاخ سفید احساس می‌کند که شکست مذاکرات به معنای این است که سیاست خارجی دولتش هیچ آورده‌ای نداشته است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اوبامای متزلزل می‌داند که اگر مذاکرات با شکست مواجه شود بدون تردید رقبای وی که در انتخابات بعدی با اوباما رقابت جدی دارند از این فرصت بر علیه وی استفاده خواهند کرد، تصریح کرد: به صورت بنیادی هم اوباما و هم تیم وی نمی‌خواهند که جمهوری اسلامی ایران دارای مؤلفه‌های قدرت به نام قدرت صلح‌آمیز هسته‌ای باشد و هر مؤلفه‌ای که قدرت ایران را تقویت و آن را ارتقاء دهد معارض منافع آمریکا در منطقه قرار می‌گیرد.

وی به سیاست امریکا در قبال ایران اشاره کرد و اظهار داشت: سیاست آمریکا این است که بتواند قدرت جمهوری اسلامی ایران را مهار و محدودسازی کند و این مؤلفه‌ها با سیاست‌های مختلف و با مصادیق مختلف خودش را نشان داده و روند آن هم روندی تشدید‌کننده و بیانگر آن است که آمریکایی‌ها نمی‌توانند یک تصمیم سیاسی با ارزشی را در خصوص مذاکرات هسته‌ای با ایران بگیرند.

– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930628000596#sthash.gsk7rN2V.dpuf

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏