پیام‌های رد و بدل شده موجب می‌شود به مذاکرات با ایران خوشبین نباشیم/ دیدار اوباما و روحانی به ایران بستگی دارد/ درباره تمدید توافقنامه فعلا صحبت نمی کنم

یک مقام ارشد آمریکایی طی نشست توجیهی با خبرنگاران که طبق یک روال معمول پیش از برگزاری نشست 1+5 با ایران برگزار می‌شود گفت که زیاد به مذاکرات ۱+۵ و ایران درباره برنامه هسته ای تهران خوشبین نیست.

کمیته صیانت از منافع ایران: یک مقام ارشد آمریکایی طی نشست توجیهی با خبرنگاران که طبق یک روال معمول پیش از برگزاری نشست 1+5 با ایران برگزار می‌شود گفت که زیاد به مذاکرات ۱+۵ و ایران درباره برنامه هسته ای تهران خوشبین نیست.

به گزارش رجانیوز، این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که به نظر می‌رسد با توجه به جلسات مشابه، خانم وندی شرمن باشد، در نشستی با حضور خبرنگاران درباره نشست گروه 1+5 با ایران در نیویورک، دیدار اوباما با روحانی را نیز منوط به تصمیم ایران اعلام کرد.

وی گفت: برنامه مشترک اقدام میان گروه 1+5 و ایران به این دلیل تا 24 نوامبر تمدید شد چون به اندازه کافی پیشرفت حاصل شده بود که اجازه دهیم به جلو گام برداریم. همچنین همع ما می‌دانیم که دیپلماسی بهترین و پایدارترین راه برای حل این چالش امنیتی است.

به گزارش تسنیم، این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت که از آن زمان تا کنون اعضای گروه 1+5 و اتحادیه اروپا نشست‌های دوجانبه متعددی با ایران برگزار کردند تا اینکه هم اکنون این نشست‌ها در نیویورک در حال برگزاری است. من فکر می کنم که بسیاری از ما [به این مذاکرات] خیلی خوشبین نیستیم. اما صراحتا طی دیدارهای دو روز گذشته هم  با ایران و هم با همکاران در 5+1 و اتحادیه اروپا مشخص شد که همه به این جا آمده‌اند تا کاری بکنند.

وی افزود: همانطور که شما می‌دانید ایران و آمریکا طی دو روز گذشته رایزنی‌های دوجانبه‌ای در نیویورک داشتند. این نشست‌ها بسیار سازنده بود و بسیاری از کارهای فنی سخت که باید بخشی از توافقنامه جامع باشند توسط گروه‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

نشست ظریف و کری بسیار محتمل است

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا افزود که احتمال نشست وزیران گروه 5+1 و ایران در نیویورک وجود دارد و همچنین دیدار “محمد جواد ظریف” وزیر امور خارجه ایران و “جان کری” وزیر امور خارجه آمریکا بسیار محتمل است.

وی در ادامه گفت که جهان تنها زمانی موافق تعلیق و سپس برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران است که ایران گام‌های متقاعد کننده و قابل راستی‌آزمایی بردارد که نشان دهد برنامه هسته‌ایش منحصرا صلح‌آمیز باقی بوده و باقی بماند.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد که بیانیه‌های عمومی از جمله فتوای رهبر ایران در این باره که به دنبال سلاح اتمی نبوده باید عملی شود و ما مصرانه به دنبال هموار کردن مسیر مناسب در این راستا با همکاری تنگانگ با اعضای 1+5 و اتحادیه اروپا هستیم.

دیدار اوباما و روحانی به ایران بستگی دارد

یکی از خبرنگاران از این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا درباره احتمال دیدار “حسن روحانی” رئیس جمهور ایران با “باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا پرسید که وی پاسخ داد: “جاش ارنست” سخنگوی کاخ سفید گت که تا کنون هیچ برنامه‌ای برای دیدار میان دو رئیس جمهور وجود ندارد.  موضع  رئیس جمهور آمریکا کاملا شناخته شده است و وی آماده دیدار است اما این دیدار به ایران بستگی دارد.

امنیت اسرائیل بسیار مهم است

یکی دیگر از خبرنگاران از این مقام وزارت امور خارجه آمریکا درباره نگرانی شدید اسرائیل از توافق بد درباره برنامه هسته‌ای ایران پرسید، که وی پاسخ داد: فقط اسرائیل نیست که نگران است بلکه جهان اعلام کرده است که ایران نباید به دسلاح اتمی دست یابد و فتوای رهبر ایران  نیز اعلام کرده که ایران نباید این سلاح را داشته باشد و نباید این چنین قصدی نیز داشته باشد. این هدف همه است. ما در واقع به صورت تنگاتنگی با اسرائیل مشورت می‌کنیم و این کار را با دیگر همپیمانان در سرتاسر جهان انجام می‌دهیم. از دیدگاه آمریکا امنیت اسرائیل بسیار مهم است. در پایان نیز اسرائیل همانند دیگر کشورهای جهان قضاوت خود را درباره توافق انجام خواهد داد اما من معتقدم که رئیس جمهور آمریکا فقط توافقنامه‌ای را امضا خواهد کرد که اعتقاد دارد برای امنیت جهان از جمله اسرائیل خوب است.

“لورا روزن” خبرنگار المانیتور از این مقام وزارت امور خارجه آمریکا پرسید که آیا از نشست ماه می میان گروه 1+5 و ایران تا نشست کنونی در نیویورک، اختلافات کاهش یافته است که وی پاسخ داد: همانطور که پیشتر نیز گفتم مذاکرات با ایران تازه آغاز شده است. ما به این درک رسیده‌ایم که راه های مختلفی برای رسیدن به یک هدف وجود دارد. من می‌گویم که یک درک عمیق وجود دارد و زمانی که این موضوع اتفاق بیفتد مسیرهایی برای برخی احتمالات باز می‌شود.

یکی از خبرنگاران درباره علت خوشبین نبودن وی به این مذاکرات و همچنین توافق تجاری اخیر روسیه و ایران پرسید که وی پاسخ داد: من درباره این توافق چیزی نمی دانم. من حتی نمی دانم این توافق چیست و فقط می توانم بگویم کشورهایی که با یکدیگر رابطه دارند در راستای این همکاری گام بر می دارند. اما چیزی که ما مراقب آن هستیم این است که آیا این توافق‌ها باعث نقض تحریم‌ها می شود. من انتظار ندارم که روسیه این کار را انجام دهد. درباره خوشبین نبودن به مذاکرات نیز به دلیل پیام‌هایی بوده که منتقل شده است. البته در حال حاضر روندی وجود دارد اما این روند بسیار شگفت انگیز نیست.

خبرنگار بلومبرگ از این مقام آمریکایی درباره احتمال تمدید مذاکرات هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی پس از تاریخ 24 نوامبر پرسید که وی گفت: بسیار زود است که درباره این احتمال صحبت کنیم. در حال حاضر نمی خواهیم درباره برنامه جایگزین صحبت کنیم. تمرکز ما بر رسیدن به توافق است.

خبرنگار لس‌آنجلس تایمز از این مقام برجسته وزارت امور خارجه آمریکا درباره تعداد سانتریفیوژها و حجم غنی سازی ایران در توافقنامه پایانی پرسید که وی پاسخ داد: من می دانم که شما مرض این را دارید که درباره این موضوع از من بشنوید. هدف این توافق این است که ایران قادر به دستیابی به سلاح اتمی نباشد و این اطمینان را حاصل کنیم که برنامه‌اش منحصرا صلح‌آمیز است. این موضوع بسته‌ای از چیزهای مختلف است. زمانی که درباره حجم غنی سازی صحبت می‌شود درباره زیرساخت‌ها، سانتریفیوژها، ذخایر مواد غنی سازه شده و نوع سانتریفیوژها نیز باید صحبت شود. عناصر زیادی در این موضوع وجود دارد.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏