رژیم کودک‌کش نگران محاکمه مقاماتش باشد، نه سطح غنی‌سازی ایران

«رضا نجفی» نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه در سخنرانی در شورای حکام آژانس، تأکید کرد که تهران بر تعهدات خود بر اساس پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای پایبند است. در ادامه متن کامل سخنرانی نماینده ایران آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رئیس، مدیرکل و همکاران محترم،

هیئت من از اینکه جنبش عدم تعهد بار دیگر از برنامه صلح آمیز ایران در این اجلاس حمایت کرده است خرسند است. نظر به اینکه این آخرین جلسه ریاست شما بر شورای حکام می‌باشد، مایل هستم از ریاست شایسته شما بر این نهاد محترم قدردانی نمایم. مهارت‌های دیپلماتیک و رهبری حرفه‌ای شما موجب شده است که شورا جلسات موفقی را طی سال گذشته داشته باشد. من بهترین‌ها را برای شما آرزو می‌کنم.

آقای رئیس،

ه‌مان طور که توسـط مدیرکل آژانس گزارش شده بود، گرایش رو به رشدی در خصوص استـفاده از انرژی هستـه‌ای وجود دارد و علاوه بر ۴۳۷ نیروگاه هسته‌ای مشغول به کار در ۳۰ کشور، ۷۰ راکتور نیز در دست ساخت قرار دارند. جمهوری اسلامی ایران، از جمله کشورهایی است که قصد ساخت نیروگاههای هسته‌ای بیشتری را دارد و در عین حال به دنبال تکمیل برنامه تولید سوخت خود در راستای تامین نیازهای عملی‌اش‌‌ همان طور که از ابتدا طراحی شده بود، می‌باشد. در عین حال، ما همچنان به حفظ شفافیت کامل برنامه هسته‌ای خود بر اساس تعهدات پادمانی ادامه می‌دهیم.

در این رابطه، گزارش جدید مدیرکل بار دیگر نشان می‌دهد که برنامه صرفا صلح آمیز انرژی هسته‌ای ایران تحت نظارت کامل پادمان آژانس می‌باشد و هیچ گونه انحرافی در آن وجود نداشته است. علاوه بر این، از نوامبر سال گذشته که ایران و EU۳+۳ بر روی برنامه اقدام مشترک به توافق رسیدند، آژانس به صورت مداوم تایید کرده است که ایران به تعهدات داوطلبانه خود تحت برنامه اقدام مشترک جامه عمل پوشانده است و گزارش اخیر گواه دیگری بر این واقعیت است.

نوامبر گذشته، ایران و آژانس بیانیه مشترکی در خصوص یک چهارچوب برای همکاری صادر کردند که مبنای کار بین ایران و آژانس می‌باشد. طی سفر اخیر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، آژانس و ایران مجددا تایید کردند که «چهارچوب برای همکاری» همچنان به عنوان مبنای حل و فصل مسائل گذشته و حال که تاکنون توسط آژانس حل نشده‌اند، می‌باشد. در ملاقات جناب آقای روحانی، رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، و آقای آمانو، مدیرکل آژانس، ایران اعلام کرد که روند حل مسائل می‌تواند شتاب بگیرد. معهذا مدیرکل آژانس در این جلسه اذعان داشت که به علت پیچیدگی موضوع، چنین فرآیندی، زمان بر است. مقامات عالی ایران همچنین اعلام کردند حوزه‌های حساسی در ارتباط با امنیت ملی وجود دارند مانند توانمندیهای دفاعی ایران که به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیستند.

لازم به ذکر است که به اصطلاح ابعاد احتمالی نظامی «PMD» از سوی ایران شناسایی نشده است و در واقع چهارچوب برای همکاری هیچ اشاره‌ای به چنین مفهوم بی‌ربطی ندارد. هیچگاه هیچ سند معتبری برای ادعاهای مربوط «PMD» وجود نداشته و همانطور که در گزارش مدیر کل سابق (Gov/۲۰۰۹/۵۵) به آن اشاره شد، حتی آژانس ابزارهای محدودی برای تایید مستقل اعتبار اسنادی که مبنای این موضوع را تشکیل می‌دهند، دارد و بنا بر این در واقع هیچ سیستمی وجود ندارد که مستلزم «ارزیابی سیستمی» باشد. علاوه بر این، «ارزیابی سیستمی» با رویکرد گام به گام که در چارچوب برای همکاری مورد توافق قرار گرفته، سازگاری ندارد. با این وجود، براساس مواضع اصولی خود، ما به همکاری با آژانس برای شفاف سازی برخی ابهامات، ادامه می‌دهیم.

آقای رئیس،

در چندین ماه اخیر، بر اساس چارچوب برای همکاری، جمهوری اسلامی ایران به صورت داوطلبانه ۱۸ اقدام عملی را انجام داده است که از این می‌ان، دو اقدام به علت پیچیدگی، بی‌اعتباری اطلاعات آژانس یا به عبارت بهتر بی‌اعتباری اطلاعاتی که به آژانس داده شده بودند و عدم وجود شواهد مستدل در اختیار آژانس، تاکنون تکمیل نشده است. آژانس آگاه بود که ممکن است تاریخ تعیین شده ۲۵ اوت تحقق نیابد و لذا به کار گیری عبارت «از دست دادن مهلت تعیین شده،» کاملا غیر دقیق است. یکی از علل اصلی همچنین مربوط به اعلام دیرهنگام آژانس درخصوص جمع بندی موضوع چاشنی‌های انفجاری EBW بود. یکی از ادعا‌ها در بین موضوعات گذشته که توسط آژانس حل نشده بود موضوع کاربری EBW بود. ایران با ارائه اطلاعات کامل و اسناد مستدل به آژانس ثابت کرد که EBW برای مصارف غیر نظامی در صنعت نفت و گاز، توسعه داده شدند. نیاز به گفتن ندارد که ایران دارای صنعت عظیم نفت و گاز می‌باشد و توسعه و به کار گیری فناوریهای گوناگون از جمله EBW در این عرصه که رویه‌های صنایع تخصصی می‌باشند مسئله غیر عادی نیست.

در ادامه همکاری ایران با آژانس، ما نشست‌های فنی داشتیم که آخرین آن‌ها در تهران در تاریخ ۳۱ اوت ۲۰۱۴ برگزار شد، که طی آن بحث‌های جدی در خصوص دو «اقدام عملی» باقی مانده صورت گرفت. ما در نظر داریم بزودی یک نشست فنی دیگر در خصوص این دو اقدام داشته باشیم تا آن‌ها را به نتیجه برسانیم و به محض اینکه این دو موضوع، روشن و بسته شوند، می‌توانیم شروع به اجرای اقدامات عملی جدید نماییم.

آقای رئیس،

در حوزه سیاسی، ما با همتایان خود در گروه کشورهای EU۳+۳ مذاکرات را با حسن نیت ادامه داده‌ایم. این یک نظر مشترک است که توافق جامع و پایدار برای همه طرف‌ها سودمند خواهد بود. نیل به چنین توافقی در صورتی قابل تحقق می‌باشد که طرف‌های مقابل همچون ایران با حسن نیت و با در نظر گرفتن واقعیات موجود مذاکره کنند و به دنبال آنچه که غیر عملی است، نباشند. توافق جامع به طرفین مقابل آنچه را که از حیث ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران از طریق اقدامات شفاف پایدار به دنبالش هستند، می‌دهد. این توافق همچنین ایران را قادر می‌سازد به اعمال حقوق مسلمش برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای به خصوص در چرخه سوخت، بدون هیچ مانعی و تحت معاهده منع اشاعه ادامه دهد و بعلاوه موضوعش از دستور کار شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس خارج و همه تحریم‌ها لغو گردند.

آقای رئیس،

جمهوری اسلامی ایران، به عنوان عضو متعهد آژانس و NPT درخواستی به جز محترم شمرده شدن اجرای کامل حقوقش و رفع فشارهای غیر موجه، نداشته است. هیئت من از همه کشور‌ها برای حمایتشان از فرآیند یک راه حل مذاکراتی قدردانی می‌کند. قبل از پایان سخنرانی، ناگزیرم چند مورد دیگر را مطرح کنم:

همانطور که در نامه اخیر خود به مدیرکل آژانس در تاریخ ۲۳ اوت ۲۰۱۴ (INFCIRC/۸۶۷) اشاره کردم، یک هواپیمای بدون سرنشین (هواپیمای جاسوسی)، ساخته شده و به کار گرفته شده توسط رژیم اسرائیل حریم هوایی ایران را در تلاشی برای انجام یک ماموریت جاسوسی در منطقه‌ای که تاسیسات هسته‌ای نطنز واقع شده، نقض کرده است. این عمل متجاوزکارانه که بار دیگر ماهیت واقعی رژیم اسرائیل را آشکار کرد در نقض آشکار قطعنامه‌های ذی ربط کنفرانس عمومی آژانس در مصونیت تاسیسات و فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای، از جمله قطعنامه‌های ۵۳۳ و ۴۴۴ که تصریح می‌کند «هرگونه حمله مسلحانه به تاسیسات هسته‌ای که اختصاص به مقاصد صلح آمیز دارند یا تهدید علیه چنین تاسیساتی، نقض اصول منشور سازمان ملل، حقوق بین‌الملل و اساسنامه آژانس می‌باشد.» جمهوری اسلامی ایران این اقدام تجاوزکارانه را شدیدا محکوم کرده و در عین حال موضع خود مبنی بر محفوظ بودن حقش جهت انجام هرگونه اقدام لازم مشروع برای دفاع از قلمروش را تکرار می‌کند و از بابت چنین عمل تحریک آمیزی که پیامدهای جدی را متوجه متجاوز می‌کند، هشدار می‌دهد. چنین تهدید جدی علیه تاسیسات هسته‌ای تحت پادمان که در آن بازرسان آژانس حضور دارند و مواد هسته‌ای غنی شده موجود است، نباید توسط آژانس نادیده گرفته شود. قطعا، نادیده گرفتن این اقدام غیر مسئولانه اسرائیل، که کارمندان آژانس را نیز به خطر انداخته، بی‌طرفی آژانس را به صورت جدی زیر سوال می‌برد.

معدودی از کشورهای عضو، به قطعنامه‌های آژانس و شورای امنیت اشاره و خواستار اجرای درخواستهایی شدند که در آن‌ها درج گشته‌اند. اگر این قطعنامه‌های غیر قانونی، ارزشی برای حل موضوع داشتند تا کنون بایستی موضوع حل شده بود. معهذا عقل و خِرد غلبه کرده است و نویسندگان‌‌ همان قطعنامه‌ها، اکنون بر سر میز مذاکره هستند.

در رابطه با اظهارات آخرین سخنران قبل از اینجانب، نیز بایستی مطالب ذیل را اضافه کنم:

اسرائیل با داشتن برنامه مخفی زیر زمینی سلاح هسته‌ای هرگز نمی‌تواند به عنوان مدافع عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای قلمداد گردد و در واقع با سابقه‌ای سرشار از تجاوز، نقض کلیه مقررات بین المللی از جمله حقوق بین المللی بشردوستانه، این رژیم به هیچ وجه در جایگاهی نیست که از پای بندی به تعهدات بین المللی سخن بگوید. رژیم کودک کش اسرائیل بهتر است نگران فراخوان‌های بین المللی جهت محاکمه مقامات اسرائیلی برای ارتکاب جرائم جنگی در غزه باشد تا نگران سطح غنی سازی یا تاخیر چند روزه در اجرای اقدامات داوطلبانه یک کشور عضو.

 

منبع: شبستان

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏