مقام آمریکایی: مذاکرات دوجانبه با ایران بر موضوع هسته‌ای متمرکز است

یک مقام آمریکایی روز پنج‌شنبه با اشاره به دیدارهای دوجانبه مقامات ایران و آمریکا در نیویورک، گفت این مذاکرات بر مسئله هسته‌ای متمرکز خواهد بود.

وی با این حال مطرح شدن مسائل دیگر در حاشیه این نشست‌ها را رد نکرد، اما تأکید کرد که تمرکز و هدف اصلی این گفت‌وگوها، مسئله هسته‌ای است.

این مقام آمریکایی که خواسته است نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفته است: «مذاکرات در مورد مسئله هسته‌ای خواهد بود. در حاشیه گفت‌وگوها گاهی مسائل دیگر هم مطرح می‌شود، اما این هدف یا نیت مذاکرات نیست و همواره نیز همین‌طور بوده است.»

«ویلیام برنز» و «وندی شرمن» معاونین وزیر خارجه آمریکا قرار است امروز در آستانه آغاز رسمی دور تازه مذاکرات هسته‌ای، با همتایان ایرانی خود دیدار کنند.

آمریکایی‌ها پیش از این از مذاکرات هسته‌ای برای مطرح کردن مسئله عراق و درخواست کمک از ایران برای مبارزه با داعش استفاده کرده بودند.

بر اساس توافق موقتی که سوم آذر سال گذشته میان ایران و گروه موسوم به 1+5 به دست آمد و آخر تیر ماه تمدید شد، طرفین تا آذر ماه سال جاری برای دستیابی به راهکار جامع زمان دارند. دور تازه گفت‌وگوها از فردا در نیویورک برگزار می‌شود.

«وندی شرمن» دو روز قبل در نشستی در دانشگاه «جورج تاون» با بیان اینکه طرفین در مذاکرات جدی هستند، گفت با این حال «اختلافات زیادی بر سر مسائل اصلی از جمله حجم و ابعاد غنی‌سازی ایران وجود دارد.»

«مایکل مان» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با تکرار این اظهارات، گفته است اختلاف‌ها همچنان زیاد است، اما طرفین تلاش می‌کنند اختلاف موجود را تا حد امکان کاهش دهند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، شب گذشته با حضور در شورای روابط خارجی آمریکا به تشریح مواضع ایران پرداخت و تصریح کرد که تهران به حل مسئله هسته‌ای متعهد است، اما همچنان بی‌اعتمادی عمیقی به آمریکا دارد.

نظرسنجی مشترک دانشگاه تهران و مرکز مطالعات بین‌المللی مریلند که نتایج آن شب گذشته توسط خبرگزاری فرانسه منتشر شد، نشان می‌دهد از هر 4 ایرانی سه نفر معتقدند که آمریکا پس از توافق هسته‌ای نیز ممکن از بهانه تازه‌ای برای تحریم ایران بتراشد. بر اساس این نظرسنجی 94درصد مردم ایران از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز حمایت می‌کنند.

منبع: فارس

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏