شرمن: ظرفیت غنی سازی فعلی ایران قابل قبول نیست

معاون وزارت خارجه آمریکا در آستانه تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته ای گفت ظرفیت غنی سازی فعلی ایران قابل قبول نیست.

وندی شرمن که در یک سخنرانی در دانشگاه جرج تاون گفت: ما همچنان در برخی موارد اساسی با یکدیگر فاصله داریم؛ از جمله ظرفیت و وسعت غنی‌سازی اورانیوم.

مذاکره کننده ارشد هسته ای آمریکا ادامه داد: امیدوارم طی روزهای پیش رو ایران تلاش کند در مورد موضوع محوری ظرفیت غنی‌سازی، به جهان بقبولاند که «وضع موجود پذیرفته شود». البته « اینگونه نیست و گر اینطور بود، ما وارد این مذاکرات سخت و پرزحمت نمی‌شدیم».

وی افزوده است:«جهان در صورتی با توقف و برداشتن تحریم‌ها موافقت می‌کند که ایران گام‌های قانع‌کننده وقابل تائیدی بردارد که برنامه اتمی‌اش کاملا صلح‌آمیز، هست و باقی خواهد ماند».

شرمن افزود: «تا کنون می توان گفت که مذاکرات جدی بوده و پاسخ های بالقوه براب برخی موضوعات کلیدی شناسایی شده است.»

به گفته این مقام آمریکایی«ما باید مطمئن باشیم که هر تلاشی از سوی تهران برای شکستن تعهداتش، چنان  قابل روئیت و زمان‌بر است که شانسی برای موفقیت پیدا نمی‌کند. پیشنهادات ارائه شده به ایران این ویژگی را دارند و منصفانه و  منعطف هستند و تمایل دانشمندان ایران برای یک برنامه هسته ای صلح آمیز درک شده است.»

خانم شرمن در انتها اظهار داشت که « آشکار است که یک راه حل صلح آمیز بسیار مطلوب است چرا که در مقایسه با هر جایگزینی، راه جل دیپلماتیک بادوام تر و کم خطرتر است.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در صدر تیم مذاکره کننده هسته ای برای ادامه مذاکرات جامع تهران با گروه 1+5 و شرکت در شصت و نهمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بامداد روز گذشته ( سه شنبه) عازم نیویورک شد. این مذاکرات قرار است از  امروز با دیدار دوجانبه ظریف و کاترین اشتون آغاز شود.

منبع: تسنیم

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏