آمانو: در سفر به تهران شاهد تعهد ایران بودم/ به جمع‌بندی نرسیدیم

«یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در پایان روز اول نشست شورای حکام با حضور در کنفرانس خبری بر تعهد ایران بر همکاری با آژانس تأکید کرد، اما بار دیگر مدعی شد که آژانس همچنان نمی‌تواند به طور کامل صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تائید کند.

آقای آمانو در مورد همکاری‌های دوجانبه با ایران و اقدامات عملی در چارچوب همکاری‌ها، گفت: «آژانس از ایران خواسته تا اقدامات عملی جدیدی ارائه کند. تاکید می‌کنم که برای حل همه مسائل آژانس باید به بازرسی و راستی آزمایی بر اساس برنامه مشترک اقدام ادامه دهد.»

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا از کندی پیشرفت همکاری‌ها ناامید شده است، گفت سفر اخیرش به تهران، با هدف پیگیری اجرای 5 اقدام عملی سومین گام از چارچوب همکاری‌ها صورت گرفته و پس از این دیدار بوده است که تهران اجرای دو اقدام دیگر را آغاز کرده است. وی افزود: «من در طول حضورم در تهران شاهد تعهد بالای تهران برای اجرای گام‌ها و همکاری‌ها بودم. من بیانیه‌ای در مورد قصد آن‌ها برای تسریع اجرای گام‌ها ارائه کردم… همانطور که در مورد موضوعات دیگر گفتم، ما هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.»

مدیر کل آژانس درباره اقدامات باقیمانده و اینکه آیا مذاکرات در این رابطه آغاز شده نیز گفت: «زمانی که به تهران رفتم، نشست فنی‌ای بود که در این نشست اولیه و نشست دیگری، این موضوعات باقی مانده مورد بررسی قرار گرفت. ما در این نشست در مورد نگرانی‌ها صحبت کردیم… اما باید مذاکرات بیشتری در مورد این موضوعات صورت گیرد، به همین جهت هم هست که می‌خواهیم دیدار دیگری با ایران داشته باشیم.»

وی با بیان اینکه تاکنون در مورد همکاری‌های ایران نه ابراز رضایت کامل کرده و نه اظهار ناامیدی، در پاسخ این سوال که آیا کشورهایی که اطلاعات برنامه هسته‌ای ایران را در اختیار آژانس قرار داده‌اند، این اجازه را به آژانس داده‌اند که این اطلاعات در اختیار ایران قرار گیرد، گفت: «ترجیح می‌دهم که نگویم که چنین مجوزی وجود دارد یا نه.»

آمانو ادامه داد: «اکنون نیز در حال مذاکره در مورد دو موضوع باقی‌مانده در مورد ابعاد احتمالی تسلیحاتی هستیم. ما ایران را تشویق می‌کنیم که طرح‌های جدیدی برای اقدامات عملی جدید از اقدامات ساده تا اقدامات دشوارتر ارائه دهد.»

وی در واکنش به این سوال که فکر می‌کند همکاری‌ها چه زمانی به جمع‌بندی خواهد رسید گفت: «این مسئله به سرعت همکاری‌های ایران و همچنین میزان تعامل آن‌ها بستگی دارد. در هر صورت این یک روند بی‌پایان نخواهد بود و تلاش می‌کنیم این روند در یک زمان معقول به جمع‌بندی برسد.»

آمانو در ادامه کنفرانس خبری خود در وین مورد سوالی در مورد سایت نظامی پارچین، گفت: «ما هم شنیده‌ایم که وزارت دفاع ایران اعلام کرده است که اجازه دسترسی به پارچین را نمی‌دهد. پارچین یکی از 12 مسئله‌ای است که در مورد آن نگرانی وجود دارد. برای حل نگرانی‌ها، فکر می‌کنم پارچین یکی از مواردی است که باید در مورد دسترسی به آن با ایران مذاکره کنیم.»

وی اضافه کرد: «ما در ماه نوامبر 12 مورد را شناسایی کردیم که باید در مورد آن‌ها شفاف‌سازی صورت گیرد. ما در پاییز گذشته بر سر چارچوب همکاری‌ها و انجام تعامل برای دریافت توضیحات به توافق رسیدیم. برای آنکه بتوانیم به تصویری روشن از این 12 مورد دست یابیم، ما باید ارزیابی‌هایی را ترتیب داده و آن را به شورای حکام گزارش دهیم.»

منبع: فارس

 

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏