عراقچی: بعید است در نیویورک به جمع‌بندی نهایی برسیم

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در آستانه مذاکرات ایران و 1+5 در نیویورک، با تاکید بر اینکه حفظ حقوق مردم و دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای خط قرمز ماست و مصالحه‌پذیر نیست، گفت: امیدواریم با راه‌حلهای احتمالی بتوانیم به تفاهم جامع برسیم.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سیدعباس عراقچی امروز دوشنبه در حاشیه پنجاه و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی، مشورتی آسیایی- آفریقایی (آلکو) که در محل دفتر مطالعات وزارت خارجه در حال برگزاری است در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص مذاکرات ایران و 1+5 در نیویورک خاطرنشان کرد:‌ فردا عازم نیویورک هستیم و مذاکرات چهارشنبه و پنجشنبه به صورت دوجانبه و چند جانبه برگزار خواهد شد. موضوعاتی وجود دارد که در برخی موضوعات اختلافات جدی است و امیدواریم با مشورت‌های یک ماه گذشته و جلسات دوجانبه و چند جانبه و همچنین جلساتی که قرار است چهارشنبه و پنجشنبه در نیویورک برگزار شود پیشرفتی در مذاکرات حاصل شود.

عراقچی تصریح کرد: آنچه مسلم است حفظ حقوق مردم ایران و حفظ دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای خط قرمز ماست و به هیچ وجه مصالحه‌پذیر نخواهد بود ولی امیدواریم با راه‌حل‌هایی که احتمالا بتوان به آن رسید به نحوی بتوان به یک تفاهم جامع رسید که هم برنامه هسته‌ای و خواسته‌های ما حفظ شود هم نگرانی‌هایی که ممکن است وجود داشته باشد برطرف شود و اطمینان از ماهیت صد در صد صلح‌آمیز برنامه ایران حاصل شود.

معاون وزیر خارجه در خصوص اینکه آیا نشست وزرای خارجه ایران و 6 کشور در نیویورک برگزار خواهد شد، اظهار داشت: چهارشنبه یک ناهار کاری بین آقای ظریف و خانم اشتون برگزار خواهد شد که در آن نحوه ادامه مسیر مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه ایده ملاقات وزرای خارجه وجود دارد، خاطرنشان کرد: لزوما معلوم نیست که محقق شود و به اعتقاد من تا زمانی که پیشرفت لازم در مذاکرات نباشد نیازی به حضور وزرای خارجه نخواهد بود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در عین حال تصریح کرد:‌ اینکه در نیویورک بتوان به جمع‌بندی نهایی برسیم و توافق به دست بیاید خیلی بعید می‌دانم. با توجه به حجم زیادی از مذاکرات که باید انجام شود.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره سفر رئیس‌جمهور به نیویورک عنوان کرد: نهاد ریاست جمهوری به موقع اعلام خواهد کرد و تا آنجا که بنده اطلاع دارم ایشان هنوز تصمیم قطعی را نگرفتند و تصمیم قطعی منوط به نظر ایشان است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اقدامات ایران در مبارزه با تروریسم با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره پرچمدار مبارزه با تروریسم بوده، اظهار داشت: در حال حاضر دنیا به نقشی که ایران در مبارزه با تروریسم و حفظ ثبات در منطقه اذعان کرده است.

وی افزود: علاوه بر اقداماتی که صورت گرفته در زمینه حقوقی و سیاسی که به صورت رسمی و غیررسمی در این راستا کارهایی صورت گرفته تا ماهیت واقعی این گروه‌ها که هیچ ارتباطی به اسلام ندارند مشخص شود.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه قدرت‌های خارجی و رژیم صهیونیستی اقدام به حمایت از این گروه‌ها کرده‌اند، اظهار داشت: فعالیت‌هایی که در حال حاضر صورت می‌گیرد در راستای انحراف افکار عمومی از حمایت‌های این قدرت‌هاست.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اینکه آیا از ایران برای حضور در نشست پاریس به منظور مقابله با داعش دعوت شده، خاطرنشان کرد: مشورت‌ها در این زمینه ادامه دارد و سخنگوی وزارت خارجه در این خصوص اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

 

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏