روانچی: صحبت درباره تمدید مجدد مذاکرات زود است/ نیازی به بالا‌تر بردن سطح مذاکرات نیست

“مجید تخت‌روانچی” معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک میان ایران و مکزیک که صبح امروز در دفتر مطالعات بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، درباره گزارش مغرضانه دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به ایران در جمع خبرنگاران گفت: برای اولین بار نیست با این گزارشات مغرضانه روبرو  می‌شویم، البته ما بار‌ها اعلام کرده‌ایم که با سیاسی شدن موضوع حقوق بشر مخالفیم.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پس از مذاکرات دوجانبه با نمایندگان گروه 1+5 اختلاف نظرها کاهش یافته است، گفت: در مذاکرات دوجانبه ای که در ژنو و وین داشتیم ما در مورد متن مذاکره نکردیم بلکه در مورد موضوعاتی صجبت کردیم که در نهایت اگر در مورد آنها به تفاهم برسیم بر پیشرفت در نگارش متن تأثیر خواهد داشت. همان‌طور که آقای ظریف و عراقچی اعلام کردند در گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای که با اروپایی‌ها و آمریکا داشتیم خیلی از این بعد که دیدگاه‌ها به هم نزدیک شود به نتیجه نرسیدیم و اختلافات روی موضوعات جدی وجود دارد. اما از طرف ایران حسن نیت برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وجود دارد و تلاش می‌کنیم تا قبل از 3 آذر این کار انجام‌ شود اما طبیعی است با هر هزینه‌ای حاضر نیستیم این توافق صورت گیرد و خطوط قرمزی که ایران بارها اعلام کرده است باید رعایت شود.

 

تخت روانچی در خصوص این‌که احتمال دارد این گزارش بر حضور ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل تأثیر بگذارد، گفت: خیر. از این مباحث تاکنون زیاد مطرح شده است. ما کار خود را خواهیم کرد و وقتی این مسأله در مجمع عمومی مطرح شود ما نظرات خود را به طور شفاف و صریح اعلام می‌کنیم.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در نیویورک ملاقات‌هایی بین وزیر خارجه کشورمان با مقامات کشورهای دیگر صورت می‌گیرد یا خیر، اظهار داشت: طبیعتا ملاقات‌هایی بین وزرای خارجه کشور‌ها به سازمان ملل صورت می‌گیرد و اگر دکتر روحانی هم به نیویورک بیاید جلساتی با روسای جمهوری سایر کشور‌ها خواهند داشت.

عضو تیم هسته‌ای کشورمان افزود: مذاکراتی در سطح خانم اشتون و آقای ظریف و دیگر اعضای ۱+۵ وجود دارد و نیازی به بالا‌تر بردن سطح مذاکرات نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏