نجفی: تحقیقات آژانس از برنامه هسته‌ای ایران متوقف نشده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد این کشور علی‌رغم عدم پایبندی به موعد مقرر شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تحقیقات از برنامه هسته‌ای این کشور، کماکان به همکاری با آژانس ادامه خواهد داد. بنا به گزارش رویترز، رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ایران نتوانسته اقدمات مورد نظر آژانس را تا موعد 25 آگوست برابر با سوم شهریورماه عملی کند این موضوع را تا اندازه‌ای از «پیچیدگی» مسائل پیش رو ناشی دانست.

آقای نجفی به خبرنگاران گفت مقامات ایران و آژانس به زودی و احتمالاً تا اواخر ماه سپتامبر بار دیگر با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

برخی رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی شده بودند ایران در حال مانع‌تراشی بر سر تحقیقات آژانس از برنامه هسته‌ای این کشور است، اما نماینده ایران در آژانس گفت: «هیچ مانع‌تراشی وجود ندارد. ما مطمئن هستیم که می‌توانیم آنها را (گامهای مورد توافق با آژانس را) اجرا کنیم و آماده هستیم که آن را کامل کنیم.»

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز جمعه نشان داد ایران سه گام از 5 گام مورد توافق با این نهاد نظارتی سازمان ملل را به اجرا درآورده اما دو گام دیگر را اجرا نکرده است.

برخی از دیپلمات‌ها به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که بعید است در تحقیقاتی که آژانس از برنامه هسته‌ای ایران به عمل می‌آورد، نتایج خود را به صورت «سیاه و سفید» ارائه کند. یک دیپلمات در وین که مقر آژانس است به رویترز گفت: «به نظرم احتمال اینکه ما همه چیز را بدانیم، صفر است. خیلی بعید است که ایرانی‌ها راه را (برای تحقیقات) باز کنند و به آژانس امکان دسترسی به تمامی نفرات و اطلاعاتی که این سازمان خواستار دست‌یابی به آنهاست را بدهند.»

یک دیپلمات دیگر که از مساله برنامه هسته‌ای ایران آگاه است گفته تحقیقات درباره برنامه هسته‌ای ایران تا ابد ادامه نخواهد داشت و این سازمان بالاخره در یک جا بر اساس اطلاعاتی که دارد، یک ارزیابی از برنامه مورد نظر ارائه خواهد داد.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏