دولت و وزارت خارجه سر عزت ملی برخورد سیاسی نکنند/ دستگاه دیپلماسی باید در مذاکرات آینده، نسبت به تحریم‌های جدید واکنش نشان دهد

سلمان کدیور در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه «خبرگزاری دانشجو»، درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و مواضع دولت در این زمینه اظهار داشت: پس از مذاکرات لحن آمریکایی‌ها نه تنها مودب‌تر نشده بلکه گستاختر شده‌اند و تعداد دفعاتی که در این یک سال ما را به حمله نظامی تهدید کردند بسیار بیشتر از گذشته است.

وی افزود: مذاکرات نشان داد بسیاری از نخبگان که نگرش غربی داشتند و فکر می‌کردند با رابطه با آمریکا مشکلاتمان حل می‌شود و زندگی مردم بهبود پیدا می‌کند، از الفبای سیاست چیزی نفهمیدند.

دبیر کل جنبش عدالتخواه دانشجویی ادامه داد: آمریکایی‌ها نه تنها پس از مذاکرات تحریم‌ها را کم نکردند بلکه روز به روز افزایش دادند.

کدیور تصریح کرد: با توجه به اینکه اشتون و دبیر سازمان ملل متحد اذعان داشتند که ایران به تمام تعهدات خود در توافق ژنو عمل کرده، سوال جدی ما از روحانی و ظریف این است که غرب چه میزان از تعهدات خود را در توافق ژنو عملی کرده است.

وی با اشاره به بندهای توافق‌نامه ژنو گفت: یکی از توافقات پایان تحریم قطعات هواپیمایی و قطعات خودرو بود که پس از مذاکرات این تحریم‌ها افزایش یافت.

دبیر کل جنبش عدالتخواه دانشجویی با بیان اینکه چرا با گذشت چندین ماه از توافق ژنو تحریم‌ها باقی بوده و بیشتر شده است، اظهار داشت: این مسئله عزت ملی ماست و به تنهایی بحث تحریم‌های جدید مطرح نیست بلکه نقض قرارداد ژنو و عدم انجام بندهای آن مطرح است.

کدیور بیان داشت: به تعبیر رهبری این مذاکرات یک نتیجه خواهد داشت و آن این است که ظرفیت فکری مردم بیشتر می‌شود و مردم تجربه کردند هر چه بیشتر مقابل دشمن کوتاه بیاییم، دشمن جری‌تر شده و تهاجمش را بیشتر می‌کند.

وی ابراز داشت: مطالبه جدی ما از دولت و مخصوصا وزارت خارجه این است که سر عزت ملی برخورد سیاسی نکنند چرا که مسئله آبروی کشور در میان است.

دبیر کل جنبش عدالتخواه دانشجویی خاطرنشان کرد: ‌دولت و دستگاه دیپلماسی باید در مذاکرات آینده نسبت به تحریم‌های جدید واکنش نشان دهد و به طرفین غربی بفهمانند که نقض توافق ژنو برایشان هزینه خواهد داشت.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏