حق نقض توافق‌نامه ژنو در برابر تحریم‌های جدید برای ما محفوظ است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی‌ها نباید ببینند که هر تحریم جدیدی اعمال می‌کنند، در ایران آب از آب تکان نمی‌خورد. ما باید به ازای هر کار غلطی که آنها انجام می‌دهند، برخلاف تفاهم‌نامه عمل کنیم.

مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اظهار داشت: در این‌که آمریکایی‌ها نقض‌کننده توافق‌نامه و تفاهم‌نامه میان ایران و 1+5 هستند، هیچ شکی نداریم. ما می‌توانیم دو نوع نگاه به این رفتار داشته باشیم. اول این‌که اجازه دهیم آمریکا به اعمال تحریم‌های خود ادامه دهد و سر و صدا کنیم و بگوییم که این اقدام بر خلاف تفاهم‌نامه است، اما ما بچه‌های خوب و مظلومی هستیم و هر چقدر آنها تحریم کنند، ما از چارچوب مذاکرات خارج نمی‌شویم، قواعد بازی را بر هم نمی‌زنیم و بسیار منظم و مودب هستیم.

وی در توضیح راه دیگر برخورد با این رفتار تصریح کرد: ما می‌توانیم براساس سخنان امام عمل کنیم. ایشان فرمودند که نظام آنها مادی و ماتریالیستی است و نه الهی و معنوی؛ اگر به آنها حمله کنید، می‌ترسند و عقب‌نشینی می‌کنند. بر همین اساس ما می‌توانیم در برابر نقض آشکار این تفاهم‌نامه، به آنها حمله کنیم و حتی برخی از بندهای تفاهم‌نامه را زیرپا بگذاریم؛ چراکه بندهای تفاهم‌نامه، منوط به رعایت کامل طرفین بود و وقتی آنها رعایت نمی‌کنند، نباید تضمینی وجود داشته باشد که طرف مقابل به تفاهم‌نامه پایبند باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای با بیان این‌که روش دوم درست‌تر است، خاطرنشان کرد: آنها نباید ببینند که هر تحریم جدیدی اعمال می‌کنند، در ایران آب از آب تکان نمی‌خورد و ما فقط شعار بدهیم که این کار برخلاف تفاهم‌نامه است. به ازای هر کار غلطی که آنها در عمل برخلاف تفاهم‌نامه دوجانبه انجام می‌دهند، ما هم باید بر خلاف تفاهم‌نامه عمل کنیم. این خلف وعده ما نیست، بلکه به ازای خلف وعده آنها خلف وعده کردن، طبق نص صریح قرآن کریم است که می‌فرماید: فاعتدوا علیه بمثل ما اعتدی علیکم.

رحماندوست تصریح کرد: اگر ما چنین کاری انجام دهیم، احیای حق ملت ایران به ازای نقض عهدهایی است که آنها کرده‌اند و ما هم باید عهدهای مشروطی را که با آنها کرده‌ایم، بشکنیم. این‌طور نیست که آنها هر غلطی می‌خواهند بکنند و ما سکوت کنیم. این حقی است که برای طرف ایرانی وجود دارد و حق نقض عهد در برابر رفتارهای سلطه‌جویانه آنها برای ما محفوظ است.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏