گزارش‌های آژانس از ایران طوری مطرح می‌شود که برای بازرسی‌های بیشتر دستشان باز باشد

کارشناس مسائل هسته‌ای با بیان اینکه گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برنامه هسته‌ای ایران مؤید صداقت ایران در مذاکرات و طبق تعهدات توافق‌نامه ژنو بوده است گفت: معمولاً بازرسان و مدیر کل آژانس به نحوی گزارش تهیه می‌کنند که دستشان برای کارهای بعدی و ادامه بازرسی‌ها از ایران باز باشد.

احمد شیرزاد، کارشناس مسائل هسته‌ای در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس امروز( جمعه) با بیان اینکه متن گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متون تخصصی است که افراد عادی شاید روح گزارش را متوجه نشوند، گفت: بعد از توافق‌نامه ژنو گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به ایران مثبت بوده است.

وی با اشاره به توافق‌نامه بین ایران و 1+5 در ژنو افزود: آنچه که اکنون برای 1+5 مهم است این است که جمهوری اسلامی  ایران به مفادی که در ژنو به توافق رسیده است پایبند است یا خیر؟

شیرزاد اظهار داشت: ایران طبق توافق نامه ژنو تعهد کرده بود که مقدار اورانیوم 20  درصد غنی‌شده خود را تقلیل دهد و آن مقداری هم که برای نیازهای خودمان وجود دارد را به موادی که مورد استفاده در رآکتورها است تبدیل کند و این کار را انجام دادیم و خوشبختانه در گزارشات آژانس نیز این امر منتشر شده است.

این کارشناس مسائل هسته‌ای خاطرنشان کرد: ما نباید انتظار داشته باشیم که در گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشکلات تاریخی ایران با آنها حل شود و معمولاً بازرسان و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نحوی گزارش تهیه می‌کنند که دستشان برای کارهای بعدی و ادامه بازرسی‌ها از ایران باز باشد.

شیرزاد تصریح کرد: خیلی سخت می‌توان از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتظار داشت که برگه برائت دست کشوری دهد و با اینکه بیش از 30 تا 40 درصد بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از کشور ژاپن صورت گرفته بود و حتی «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز خود اهل این کشور است به سختی برنامه آنها را تایید کردند.

وی افزود: کشورهایی مانند آلمان همیشه در معرض بازرسی‌های مداوم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارند و در موارد بسیار معدودی ممکن است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رأی به پاک بودن کشوری دهد و حتی وقتی آنرا اعلام می‌کند طوری گزارش را بیان می‌کند که دستش برای بازرسی‌های بعدی باز باشد و این امر طبیعت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

این کارشناس مسائل هسته‌ای گفت: ممکن است تصور ما این باشد که بعد از توافقنامه ژنو باید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اطلاعیه‌ای اعلام کند که برنامه هسته‌‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح‌آمیز بوده، هست و خواهد بود در حالی که این اتفاق دور از ذهن است.

شیرزاد اظهار داشت: گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این چند ماهه اخیر نشان‌دهنده سازنده بودن مسیر مذاکرات بین ایران با آژانس و همچنین 1+5 بوده است ضمن اینکه نشانه صداقت ایران در برنامه مذاکراتی نیز محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در گزارشات اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه هسته‌ای ایران مورد مهم دیگری اضافه نشده است و تنها موارد قبلی تکرار شده است خاطرنشان کرد: آنچه مهم است انعکاس صداقت ایران در مذاکرات هسته‌ای و همراهی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در گزارش‌های اخیر به وضوح بیان شده است.

وی با اشاره به فرایند اختلافات ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قدرت‌های جهانی گفت: مشکلات تاریخی در برنامه هسته‌ای ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین تعهداتی که در توافقنامه ژنو متعهد شده بودیم بخشی از اختلافات ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قدرت‌های جهانی است که در این مقطع مهمترین چیزی که ما توقع داریم این است که در گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به صورت شفاف از برنامه هسته‌ای ایران سخن بگوید و اعلام کند که ایران در انجام تعهدات خودش صادق بوده و شفاف عمل کرده است.

شیرزاد با ابراز امیدواری از حل تدریجی مشکلات تاریخی جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح داشت: نیروگاه آب سنگین اراک یکی از مشکلات ما با قدرت‌های جهانی است ولی در توافقنامه ژنو تعهد کرده‌ایم که تغییراتی در روش استفاده از آن داشته باشیم به نحوی که هم ما به اهدافمان برسیم و هم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قدرت‌های جهانی نسبت به سالم بودن برنامه‌های ایران خیالشان راحت شود.

این کارشناس مسائل هسته‌ای گفت: حل مسئله آب سنگین اراک و پاک شدن آن از پرونده ما امری اشتباه است، ولی ما در مسیر تعهدمان برای رفع مشکلات آن اقدام و عمل کرده‌ایم و این حرکت در مسیر گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز آمده است.

وی در پایان اظهار داشت: در مجموع خوشبختانه گزارشات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برنامه هسته‌ای ایران مثبت بوده هر چند که در بعضی از موارد جزئی نیز مشکلاتی وجود دارد.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏