دکتر وحیدیامین پور: چرا دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله العظمی خامنه ای سخنان ظریف را تکذیب نمی کند؟

دکتر وحید یامین پور محقق و کارشناس ارشد رسانه در پستی که در یکی از شبکه های اجتماعی نشر داد اعتراض خود را نسبت به تحریف سخنان رهبر انقلاب توسط ظریف را اظهار داشت. او خواستار تکذیب جدی سخنان ظریف شده و از دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری خواست تا سریعا نسبت به این عمل واکنش نشان دهد. 

چند روز از ادعای عجیب وزیر امور خارجه میگذرد ولی هنوز واکنشی از سوی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری صورت نگرفته است. وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال مجری شبکه (ای بی سی نیوز) که از او پرسیده بود، رهبر انقلاب هولوکاست را یک افسانه می دانند، این واقعیت را تکذیب کرده و مدعی شد اگر در وبسایت رهبر انقلاب چنین لفظی وجود دارد ناشی از اشتباه در ترجمه است!

مسوولین مربوطه در دفتر معظم له می دانند که ادعایی به این اهمیت و عدم تکذیب آن هم تبعات داخلی و هم بین المللی وسیعی دارد. باید به این نکته توجه داشت که جوانان انقلابی و نهضت های جهانی ضد صهیونیستی لفظ به لفظ بیانات رهبر انقلاب را با دقت می شنوند و مبنای عمل و جهت گیری سیاسی خود قرار میدهند.
از طرفی عدم واکنش به موقع از سوی این نهاد مسوول، راه را برای ادعاهای گزاف دیگر و تحریف مواضع بین المللی رهبری باز خواهد گذاشت و همچنین مبنایی برای منازعات رسانه ای خواهد بود.
شاید علت عدم تکذیب این ادعا، توجه به این مساله است که از لحاظ عرف دیپلماتیک نمی بایست موضع وزیر امور خارجه دولت جمهوری اسلامی توسط تنها نهاد رسمی حفظ و نشر آثار رهبرانقلاب تکذیب شود. چراکه با این کار به هرحال اقدام یک نهاد رسمی سیاست خارجی در محل ماموریتش توسط بالاترین نهاد سیاسی نظام – رهبری – زیرسوال رفته است و این نهایتاً به هتک حیثیت نظام خواهد انجامید. ولی به هر حال سوال اینجاست که وقتی مواضع مهم و بنیادین رهبر انقلاب توسط کسی مثل وزیر امور خارجه حاصل «یک  ترجمه اشتباه» خوانده می شود، چه باید کرد و تاثیرات منفی این اقدام چگونه جبران خواهد شد و اگر دولتمردان مجدداً مرتکب این عمل شدند با آنها چه برخوردی می شود؟

4 نظر

 1. محمد گفت:

  اگه یکم خوشبین باشیم و یکم واقعی فکر کنیم میبینیم که ممکنه آقای ظریف در اون لحظه واژه افسانه رو در ذهنش پیدا نکرده و تو ذهنش واژه های “مجهول الحال” و “پنداری بودن” از حضرت آقا بوده… با این فرض و اینکه واقعا شاید اونوقت واژه افسانه در ذهنش از طرف آقا نبوده باشه شروع به پاسخ دادن کرده/ بقیه صحبت آقای ظریف هم بسیار منطقی و درست بوده.
  یک نکته: حالا اگه بعد از چند سال وزیر خوب و مسلطی مثل ظریف اومده سر کار بیایدد بیشتر بهش وقت بدیم.

  • سهراب گفت:

   سلام

   چون گفتید بعد از چند سال یه وزیر خوب وو مسلط اومده و…

   باید بگم در علم مذاکره وقتی کسی در مذاکره زیاد بخندد اصطلاحا می کویند (واقعا از گفتنش عذر می خوام) : داره ذلیلانه موس موس میکنه!

   اینه وزیر مسلط و خوبتون؟؟!!

 2. mohammad گفت:

  درود بر تو

 3. mohammad گفت:

  بیانات رهبری در بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان (۱۳۹۰/۱۲/۱۸ – ۱۲:۰۸)

  غربى‌ها جور ديگرى عمل ميكنند. البته هم ما چهارچوبهائى داريم، هم آنها؛ آنها چهارچوبهاشان ظالمانه است. در يك كشورى كسى به افسانه‌ى هولوكاست اعتراض ميكند، ميگويد من قبول ندارم؛ او را زندان مى‌اندازند، محكومش ميكنند كه چرا يك حادثه‌ى پندارىِ تاريخى را انكار ميكنى! حالا گيرم پندارى هم نباشد – واقعى باشد – خيلى خوب، انكار يك حادثه‌ى واقعىِ تاريخى مگر جرم است؟ اگر براى كسى روشن نشد، ثابت نشد و او انكار كرد يا حتّى در آن ترديد كرد، او را بيندازند زندان! الان در كشورهاى مدعى تمدن در اروپا قضيه اين است: اگر كسى اعتراض كند، ترديد كند، قبول نداشته باشد، دادگاه‌ها محكومش ميكنند؛ آن وقت به پيغمبر اعظم، به اين انسان برجسته‌ى همه‌ى تاريخ، صريحاً اهانت ميكنند، مقدسات يك ميليارد و نيم مسلمان را مورد توهين قرار ميدهند، كسى حق ندارد به اين اعتراض كند كه چرا شما اين كار را كرديد! ببينيد اين چه چهارچوبهاى غلط و مفتضحى است. چهارچوب آنها اين است. اگر كسى در آنجا با حجاب ظاهر بشود – در دانشگاه يا در محيط كار – مجرم است! اين چهارچوب است ديگر، منتها چهارچوبهاى غلط و معوج، برخلاف فطرت انسان، برخلاف فهم درست انسان. چهارچوبهاى ما چهارچوبهاى الهى است: ما با فساد مخالفيم، با فحشا مخالفيم، با انواع و اقسام انحرافات بشرى مخالفيم، برابر آنچه كه شريعت و دين به ما مى‌آموزد. ما معتقديم بايستى در مقابل اين انحرافها ايستاد، راه‌هاى زندگى را بايد از اسلام و قرآن و الهام الهى و وحى الهى گرفت. اين چهارچوب ماست. اين شد مردم‌سالارى دينى. اين الگوى ماست.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏