گزارش کامل همایش «خط قرمز» + جدیدترین ترانۀ اجرا شده توسط حامد زمانی: «گله از گرگ»

همایش «خط قرمز»، خطوط قرمز مذاکرات هسته‌ای را روشن کرد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «کمیته صیانت از منافع ایران» (sianat.org)، همایش «خط قرمز» برای تبیین خطوط قرمز مذاکرات هسته‌ای با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب و با نگاهی دقیق و کارشناسی به منافع ملی کشور، بعدازظهر روز گذشته در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

این همایش به همت کمیته صیانت از منافع مردم ایران و جمعی از تشکل های مردمی و دانشجویی شکل گرفت و نخبگان و مردم با حضور پرشور خود نشان دادند که دغدغه منافع ملی و ارزش‌های انقلاب هم در میان نخبگان و اساتید و هم در میان دانشجویان و مردم عادی بسیار پررنگ است. این برنامه به صورت همزمان از سایت اینترنتی «تلویزیون مستضعفین» پخش شد و با توجه به اهمیت بررسی روند مذاکرات هسته‌ای و حضور پررنگ نخبگان در این همایش، سایت‌های خبرهای متعدد به پوشش خبری همزمان از سخنرانی‌ها پرداختند.

از میان اساتید و شخصیت‌هائی که در این همایش حضور یافتند، می‌توان به آیت‌الله محی الدین حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری، آیت الله روح‌الله قرهی رئیس حوزه علمیه امام مهدی (عج)، حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، دکتر ابوالفضل ظهره‌وندسفیر سابق جمهوری اسلامی در ایتالیا و افغانستان، ابوالقاسم جراره نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی، دکتر مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، دکتر ابومحمد عسگرخانی رئیس مرکز مطالعات عالی بین‌المللی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، بهرام بیرانوند نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، مهندس ناصر نوبری سفیر سابق کشورمان در شوروی، محمدعلی رامین معاون فرهنگی سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار محمد کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، دکتر غلامحسین الهام دکتر غلامحسین الهام، وزیر اسبق دادگستری، سردار جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی، محمد مهدی نژاد نوری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر، محمدباقر تمدن استاندار سابق تهران، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی موسوی‌نژاد نماینده مردم دشتستان، فاطمه آلیا نماینده مردم تهران، عبدالحمید شهرابی مسئول پژوهش و تحقیقات خانه آمریکای لاتین، سردار سعید قاسمی مدیر مجموعه فرهنگی میثاق و دکتر کچویان عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد. در این جمع هنرمندان برجسته کشورمان ناصر فیض و حامد زمانی نیز حضور داشتند.

کمیته دانشجوئی صیانت از منافع ایران و اهداف آن

مراسم با قرائت آیات ابتدایی سورۀ ممتحنه با موضوع نهی مؤمنین از دوستی با کفار و دشمنان خدا آغاز شد. سپس مجری این همایش پس از خیرمقدم، کلیاتی از اهداف همایش را برای حاضران بیان کرد. سپس وحید اشتری دانشجوی کارشناسی ارشد دیپلماسی و سخنگوی کمیته صیانت از منافع ایران گزارشی از این مجموعه و اهداف آن ارائه نمود. به گفتۀ این فعال دانشجوئی، کمیتۀ صیانت از منافع ایران از زمان بازگشت آقای روحانی از سفر نیویورک و به صورت کاملاً دانشجویی، شکل گرفت. اشتری خاطر نشان کرد: در ابتدا تا مدتی در رسانه‌ها با اعضای کمیته به صورت مجرمان امنیتی برخورد می‌شد، و اکنون نیز رسانه‌ها هر از چندی کمیته را منتسب به جریان‌های موجود در کشور می‌کنند.

سخنگوی کمیته صیانت بیان داشت: در کنار برگزاری همایش‌ها، با شناسنامه و با افتخار اعلام می‌کنیم که فعالیت‌های تبلیغی انجام می‌دهیم.‎ در حوزه تصویری، مستندسازی، نشریه و … ورود می‌کنیم تا بتوانیم واقعیات را نشان دهیم و حوادث این روزها را برای آیندگان مستندسازی کنیم.‎

اشتری با اشاره به روند امتیازدهی‌های فراوان به غرب در مذاکرات هسته‌ای ادامه داد: در این مدت کار به جایی رسید که اگر کسی دلواپس نشود، جای تعجب است. این فعال دانشجوئی با انتقاد از برخی سخنان بی‌پایه خاطرنشان کرد: از جای خاصی تغذیه نمی‌شویم، مجهول الهویه و بی شناسنامه نیستیم. بی‌سواد هم نیستیم. جمعی دانشجو با هویت مشخص هستیم. به این مسیر ادامه خواهیم داد. چون طبق دریافت ما از سخنان رهبری، تنها راه، حفظ مردم در صحنه است.‎ صحبت‌های سخنگوی کمیته صیانت با ادای احترام به شهدای فلسطین و انتقاد از نهادهای بین‌المللی به دلیل سکوت در قبال فجایع فلسطین پایان یافت.

لازم به ذکر است که توضیحات بیشتر در رابطه با کمیته صیانت از منافع ایران، در پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته صیانت به آدرس http://www.sianat.org/ در دسترس می‌باشد و تمامی برنامه‌های این کمیته دانشجوئی به صورت شفاف و مستمر، بر روی این پایگاه اطلاع‌رسانی ارائه می‌شود.

علاوه بر دانشجویان که حضور آن‌ها در برنامه بسیار پررنگ بود، اقشار مختلف مردم، زن و مرد، در این برنامه به طور گسترده حضور یافته بودند تا هم نگرانی خود را نسبت به مذاکرات جاری نشان دهند، و هم از سخنان مهم اساتید دربارۀ روند مذاکرات و خطوط قرمز منافع ملی کشور بهره‌مند شوند. این حضور پرشور در شرایطی رقم خورد که بلافاصله پس از اعلام برگزاری همایش، برخی رسانه‌ها به تبلیغات منفی دروغین علیه این همایش پرداخته بودند.

در حین اجرای برنامه، شرکت کنندگان پلاکاردهائی در رابطه با حق کشور در بهره‌گیری از انرژی هسته‌ای، خطوط قرمز مذاکرات با غرب و نیز برخی نوشته‌های انتقادآمیز در دست داشتند. از عناوین این پلاکاردها می‌توان به «با سانسور انتقاد، سازش نمی‌شه آزاد»، «نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا‎» و «توافقنامه‌های بین المللی باید به تصویب مجلس برسد» اشاره کرد. برخی شرکت‌کنندگان نیز پلاکاردهائی با نوشته‌هائی به انگلیسی در دست داشتند که یکی از آن‌ها ترجمه عبارت «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» به انگلیسی را نشان می‌داد.

آیت‌الله حائری شیرازی: هر چه داریم از اتحاد است

در ابتدا آیت الله حائری شیرازی به سخنرانی پرداخت و برخی نکات مهم دربارۀ مذاکرات را با نگاهی به حوادث تاریخ اسلام تبیین کرد. وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: در زمان امام علی (ع) وقتی آن حضرت می‌گفتند ابن‌عباس را برای مذاکره قرار دهید عده‌ای اعتراض می‌کردند که ابن‌عباس منصوب خود شما و صلح‌طلب نیست؛ ما ابوموسی اشعری را می‌خواهیم که بی‌طرف است. ابوموسی اشعری نیز نظرش با عبدالله عمر بود که با حضرت علی (ع) بیعت نکرده بود. در زمان حکمیت که حضرت علی (ع) را مجبور به قبول آن کردند و مصالحه نمودند سر و صداهایی بلند شد اما حضرت اعلام کردند که باید به عهدمان وفادار باشیم اگر عهد نکرده‌ بودیم اعتراض قابل پذیرش بود اما بعد از عهد و پیمان باید به آن عمل کنیم.

آیت‌الله حائری شیرازی در ادامه با بیان اینکه زمان حاضر به هیچ وجه با آن زمان همانند نیست گفت: در حال حاضر وضعیت مانند زمان صلح امام حسن (ع) نیست الان زمانی است که به دستور امام (ره) 300 هزار نفر از این ملت در جبهه‌ها شهید می‌شوند و این در حالی است که هیچ یک از خانواده آنها کوچکترین اعتراضی را نمی‌کنند اما ما شاهدیم که در زمان امام علی (ع) زنان رزمندگان آنقدر بد می‌گفتند که حضرت علی (ع) فرمودند چرا جلوی زنانتان را نمی‌گیرید.

ایشان تصریح کرد: اما امام خمینی (ره) تا آخر تلاش کرد و شعار جنگ جنگ تا پیروزی و تا رفع فتنه را سر داد و البته در جایی نیز گفت ما صلح می‌کنیم که البته این صلح ما تاکتیک نیست و من این جام زهر را سر می‌کشم. ملت الان ما نیز همان ملت زمان امام خمینی (ره) هستند و من به شما مسئولان برگزار کننده این همایش می‌گویم که دلواپسی‌های شما بسیار خوب است و البته تا جایی که از خط قرمز‌هایی که رهبری فرمودند عبور نکنید.

آیت‌الله محی الدین حائری شیرازی با تأکید بر این موضوع که آنچه تا امروز ما را با عزت نگه داشته است وحدت ما است گفت: اگر مقام معظم رهبری که از این دولت حمایت می‌کنند ما نیز باید حمایت کنیم و آنچه که باعث تضعیف دولت و خالی شدن پشت دولت می‌شود را نباید انجام داد در حقیقت هر چه مقام معظم رهبری صلاح دانست را ما می‌پذیریم. این عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه نقدهای ما باید در چارچوب تذکرات مقام معظم رهبری باشد گفت: وقتی رهبری می‌گویند خط قرمزها را رعایت کنید ما باید حساس شویم و همه باید سخن رهبری را بپذیریم. بنده مجموعه‌ای که در حال مذاکره هستند را ابوموسی اشعری نمی‌دانم. مجموعه‌ای که زیر پوشش رهبری هستند مجموعه بصیر و بیدار هستند.

آیت‌الله حائری شیرازی در پایان خاطرنشان کرد: شما دانشجویان هشیاری هستید و باید مواظب باشید که کار شما یک صدای جدید و ناهماهنگ با رهبری نباشد.

در ادامه، میزگرد با حضورآقایان آصفری، کچویان، عسگرخانی، نبویان و قاسمی آغاز شد.

حجت الاسلام نبویان: دیپلمات‌ها نباید به غرب خوش‌بین باشند

حجت الاسلام نبویان در ابتدا اختلافات ایران و غرب را این‌گونه تبیین کرد: اختلاف و مبارزه ما با سران دنیای کفر که من اصرار دارم آن ها را سران کفر بنامم بر سر هسته ای نیست. غرب می داند ما به دنبال سلاح نیستیم. در بیخ گوش ما همسایگان ما به سلاح هسته ای دست پیدا کرده اند اما کسی با آن ها کار ندارد هر پاسخی غیر از قرآن به این سوال باطل است. قرآن می فرماید علت مبارزه آن ها بر شما بر سر اسلام است که هیچ وقت دست از شما بر نمی دارند مگر آن که دست از اسلام بردارید. این نکته ای است که مقام معظم رهبری و امام به آن تاکید داشته اند.

نبویان با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) ادامه داد: امام می فرمایند جنگ امروز ما جنگ با عراق نیست با عربستان و شیوخ خلیج فارس نیست جنگ ما جنگ مکتب ما علیه دنیای کفر است. مقام معظم رهبری اخیراً فرمودند تهدیدها و تحریم‌های اقتصادی امری خارجی است که از زمستان 90 تا به امروز تبدیل به جنگ تمام عیار اقتصادی شده است که علت آن حقوق بشر و هسته‌ای نیست. علت آن را ما می‌دانیم خود آن ها هم می‌دانند علت استقلال‌خواهی ما و اسلام‌خواهی است.

سیدمحمود نبویان افزود: ما از موضع ضعف به پای میز مذاکره نرفته‌ایم. هر گاه سران غرب از موضع ضعف خارج شوند، مطمئن باشید که سر میز مذاکره نمی‌مانند. این که الان دنبال مذاکره هستند، به خاطر این است که در موضع ضعف هستند. این تأکید خدا است که اگر این‌ها بر شما قدرت پیدا کنند، در میان شما دوست و دشمن نمی‌شناسند.‎اصل در معامله با سران کفر بدبینی و تنفر است. مذاکره کننده هسته ای به این ها خوش بین نباشند. این جمله را که مقام معظم رهبری را بارها فرمودند امام نیز گفته اند. اصل بر نیرنگ و دشمنی است، مگر شاهد عینی بر خلاف آن باشد.

نماینده مردم تهران با اشاره به توجیه‌تراشی عده‌ای برای تحریم‌ها افزود: برخی می‌گویند شعارهای تند باعث مشکلات شده است. امام در جایی فرموده اندبرخی می گویند عده‌ای با شعارهای تند سبب بدبینی غرب به ما شده است. باید واقع‌گرایانه برخورد کنیم تا آنان با ما خوب رفتار کنند فرصت دست داد تا کتاب کفرآمیز شیطانی اتفاق بیفتد تا دنیای بربریت غرب چهره واقعی خود را دشمنی دیرینه خود را با سلام روشن سازد تا ما از اشتباه در بیاییم و همه چیز را پای بی‌تجربگی نگذاریم.

وی در ادامه اظهار داشت: اینکه تحریم‌ها بر مردم ما فشار آورده است را قبول می‌کنیم، ولی آیا چشم دوختن به دست آمریکا، انگلیس و کسانی که با چاقو روی حلقوم مردم ما نشسته‌اند، کار درستی است؟

حجت الاسلام نبویان ادامه داد: تنها راه ما مثل مردم غزه، مقاومت است.‎امام فرمودند آن‌‌ها که هنوز بر این باورند که باید در سیاست تجدید نظر کنیم و معتقدند شعارهای تند یا جنگ سبب انزوای ما شده است و اگر واقع‌بینانه عمل کنیم، غربی‌ها با ما برخورد متقابل انسانی می‌کنند، الان فرصتی فراهم شده که غرب بربریت خود را به آن‌ها نشان دهد.‎

نماینده مردم تهران، سپس با نگاهی به تاریخ به طور اجمالی به خط قرمزها اشاره کرد و آن‌ها را با فعالیت‌های تیم مذاکره‌کننده تطبیق داد. نبویان با طرح این پرسش که “در گام اول ۹۵ درصد هر چه داشتیم را دادیم. چه به دست آوردیم؟‎” ادامه داد: می‌گویند اشتون را به تهران آوردیم. افتخار را در نزدیکی به دشمن می‌بینند بر خلاف نص صریح قرآن؛ خط قرمز قرآن کریم، این است که کفار نباید راه سلطه‌ای بر مسلمین پیدا کنند.‎

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی امام خمینی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب بیان داشت: برخی گفته‌اند جزییات مذاکره را مقام معظم رهبری مطالعه کرده‌اند و ما با تأیید ایشان جلو می‌رویم. مقام معظم رهبری صریحاً گفته اند ما در جزییات مذاکره دخالت نمی کنم اما خطوط قرمزی است که باید رعایت شود. خطوط قرمزی که ایشان در جلسات علنی ترسیم نموده‌اند چنین است:

 • راهی که شما دانشمندان هسته‌ای آغاز کرده‌اید، باید با جدیت ادامه یابد. یعنی اندکی عقب‌نشینی و کم کردن سرعت، عبور از خطوط قرمز است‎.
 • روابط آژانس با ایران باید کاملاً غیر فوق العاده باشد. الان این طوری است؟ آقای آمانو هزینه بازرسی ا‎ز ایران را ۱۲ برابر کرده است یعنی ما ۱۲ برابر سایر کشورهای عضو آژانس بازرسی می‌شویم.
 • هیچ یک از دستاوردهای هسته‌ای کشور قابل تبدیل شدن نیست. اما الان فردو و آب سنگین اراک چه خبر است؟ فردو، ساختمانش مهم نیست. اگر غنی‌سازی در آن انجام نشود و فعالیت دیگری در آن صورت پذیرد، به معنی عقب‌نشینی از خطوط قرمز است.

آصفری: اگر مذاکرات با بن‌بست روبرو شود توسعه را با سرعت بیشتری پیش می‌گیریم

در ادامه محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی و بیان داشت: هدف از این جلسه، لبیک به ولایت است. چرا که مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران بر خطوط قرمز تأکید داشتند و ما الان می‌خواهیم با تأکید بر این خطوط قرمز پیامی برای تیم مذاکره‌کننده و تیم مقابل داشته باشیم.‎

وی خاطرنشان کرد: کسانی که فکر می‌کنند این جمع کاسبان تحریم هستند، بدانند که اگر همۀ سرمایۀ این جمعیت را جمع کنیم،‌ به اندازۀ یک کارخانۀ یکی از افراد طرف مقابل نخواهد شد.‎در جلسه‌ای که تیم مذاکره‌کننده با کمیسیون امنیت ملی داشت، خود آن‌ها گفتند که در جریان هر دور از مذاکرات، طرف مقابل گروه‌هایی را تشکیل می‌دهد که مطالبات حد اکثری را مطرح کند و به این وسیله به تیم خود برای گرفتن حد اکثر امتیازات کمک کند. شرکت این جمع در این برنامه نیز در همین چارچوب است.‎

وی افزود: با برگزاری این جلسات به دنبال آنیم که ذره‌ای از حقوق ملت ایران کوتاه نیاییم و آن‌چه حق ملت ایران است بگیریم. نمی‌گوییم امتیاز بیشتر، بلکه می‌خواهیم حقوق ملتمان را بگیریم. اگر این تحریم‌ها، تهدید‌ها، فشارها و جنگ تحمیلی نتوانسته ذره‌ای [در اهداف انقلاب] خللی ایجاد کند، به دلیل مقاومت، هشیاری و اقتداری بوده که ملت ایران در سایه ولایت داشته‌اند.

نماینده مردم اراک با اشاره به توقعات مجلس شورای اسلامی از مذاکره‌کنندگان بیان داشت: توقع ما حفظ اصول و آرمان‌های انقلاب است. یکی از خطوط قرمز ما در بحث هسته‌ای این است که تحقیق و توسعه قابل مذاکره نیست و کسی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. تمام تهدیدات و تحریم‌ها و فشارهای غرب برای این است که جلوی توسعه و پیشرفت کشور را بگیرند. کسی نمی‌تواند جلوی پیشرفت و توسعه را بگیرد و طرف مقابل هم باید متوجه شود که اگر مذاکره با بن‌بست روبرو شود و حقوق مردم ایران در نظر گرفته نشود، ما با سرعت بیشتری توسعه و پیشرفت را در پیش خواهیم گرفت.

آصفری همچنین افزود: دومین موضوع تحریم‌ها هستند. همۀ تحریم‌ها باید برداشته شود، نه به صورت گزینشی. تحریم هایی که ناجوانمردانه علیه ما در پیش گرفته اند باید برداشته شود. برداشتن تحریم خودرو کمک به صنعت خودرو سازی فرانسه است که در حال ورشکسته شدن است و سودی به حال ما ندارد. برداشتن تحریم پتروشیمی کمک به اقتصاد ورشکسته غرب است و سودی به حال ما ندارد. هر دو سنخ تحریم‌ها -شامل تحریم های شورای امنیت و کنگره آمریکا- باید برداشته شوند.

آصفری خاطر نشان کرد: نیاز ما به غنی‌سازی را خودمان تشخیص می‌دهیم و نیازی به مجوز آن‌ها نیست. جمهوری اسلامی زیر بار فشار غرب نخواهد رفت. این‌که ظرفیت غنی‌سازی ما را طرف مقابل مشخص کند قابل پذیرش نیست، غنی‌سازی 190 هزار سو که مقام معظم رهبری مطرح کردند مورد نظر ماست. موضوع پذیرش پروتکل الحاقی مسئله‌ای نیست که تیم مذاکره‌کننده بخواهد سر آن مذاکره کند، چرا که این اختیار صریح مجلس شورای اسلامی است.هدف دشمن کسب اطلاع از بنیۀ دفاعی ماست تا در مرحلۀ بعد به ما ضربه بزنند. همان گونه که در عراق از بنیۀ نظامی آن کشور کاملاً اطلاع کسب کردند و بعد حمله کردند و به راحتی عراق را اشغال کردند.

دکتر عسگرخانی: هدف نهائی توافقنامه، خلع سلاح جمهوری اسلامی ایران است

ابومحمد عسگرخانی رئیس مرکز مطالعات عالی بین‌المللی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با نگاه تخصصی خلع سلاح موضوع توافقنامه را تحلیل نمود. عسگرخانی بیان داشت: جدا از تحریم‌ها و مباحث حقوق بین‌الملل، ادبیاتی جداگانه به نام کنترل تسلیحات وجود دارد. درس‌های مربوط به این مبحث در دانشگاه‌های غربی تدریس می‌گردد، اما متأسفانه در دانشگاه‌های ایران درس داده نمی‌شود.‎

وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: انتظار ما به عنوان اتباع ملت ایران این است که اصل شفافیت بتواند بر اصل محرمانه بودن غلبه کند و جزئیات مذاکرات و توافق‌ها در اختیار ملت ایران قرار گیرد. آن زمان که همه چیز پشت پرده انجام شود و بعد در اختیار ملت قرار بگیرد، گذشت و چه خوب است مسئولین با اصل محرمانه بودن مذاکرات مخالفت کنند.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران در ادامه سخنان خود اظهار داشت: آمریکا اجازه ندارد با کشورهایی که عضو NPT نیستند همکاری هسته‌ای داشته باشد و ما شاهدیم که چینی‌ها اول پروژه هسته‌ای خود را انجام دادند و بعد وارد مذاکرات هسته‌ای شدند.

عسگرخانی بیان داشت: NPT کشورها را به دو دستۀ دارا و ندار تقسیم می‌کند. در این میان کشورهایی در طبقۀ متوسط پدید می‌آیند که می‌گویند ما به سمت صنعت هسته‌ای می‌رویم اما بمب هسته‌ای نمی‌سازیم. NPT جلوی این طبقۀ متوسط را می‌گیرد و آن‌ها را به طبقۀ ندارها می‌راند.‎

عسگرخانی در ادامه خاطرنشان کرد: آن موقع که سکوهای نفتی ایران را می‌زدند، من در دادگاه لاهه بودم و من نامه نوشتم و گفتم که الان زمان آن است که بر اساس ماده 10 از NPT خارج شویم. چرا که طبق یکی از بندهای این موافقت‌نامه در صورتی که منافع یک عضو به صورت فوق‌العاده تهدید شود، می‌تواند از NPT خارج شود. متأسفانه این تلاش‌ها به نتیجه نرسید.‎

وی در ادامه تصریح کرد: حال این موافقتنامه هسته‌ای که صورت گرفته این موضوع را اعلام می‌کند که ما به سمت ندارها حرکت کنیم. هدف این موافقتنامه کاملا مشخص است و آن خلع سلاح جمهوری اسلامی ایران است آن هم نه خلع سلاح هسته‌ای بلکه خلع سلاح عوامل بازدارنده.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: در زمان صدام حسین آمریکا و غرب از رژیم صدام تقاضای همکاری کامل داشت و زمانی این همکاری کامل شد که رژیم صدام ساقط شد حال نیز به ایران می گویند باید همکاری کامل داشته باشد در صورتی که محدوده این همکاری مشخص نیست.

هدف موافقت‌نامه، خلع سلاح جمهوری اسلامی است؛ نه خلع سلاح هسته‌ای. می‌دانند که ما سلاح هسته‌ای نداریم. بلکه منظور خلع سلاح موشکی ماست.‎می‌گویند ایران باید همکاری کامل داشته باشد. محدودۀ این همکاری مشخص نیست که تا کجاها کشیده خواهد شد. بنا براین آن‌ها اگر خواستند محرمانه‌ترین جاهای ما را بگردند، ما حق نداریم جلوگیری کنیم. همین بلایی که سر عراق آوردند. رژیم صدام تا هنگامی که ساقط شد، نتوانست همکاری کامل را اثبات کند.‎

رئیس مرکز مطالعات عالی بین‌المللی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در پایان خاطر نشان کرد: برای من غنی‌سازی 5 درصد و 20 درصد مهم نیست بلکه رویه‌ای که غرب می‌خواهد علیه ما اجرا کند مهم است. آنان می‌خواهند رژیم بازرسی، نظارت و مسئولیت را علیه ما به کار گیرند بدین معنی که می‌خواهند تمامی اطلاعات کشور ما را به دست آورند و ما باید بدانیم آنها در گذشته مدعی بودند که اگر از موضوعی اطلاعات کامل داشته باشند انهدام آن صد در صد امکان‌پذیر است بر همین اساس نیز موضوع پروتکل را مطرح می‌کنند.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران با طرح این سوال که چگونه تحریم‌ها از بین می‌رود گفت: تحریم‌ها شاخه‌های پیوندی دارند که یکسری از آنان از طریق وزارت خزانه‌داری آمریکا، یک دسته از آنان از طریق کنگره آمریکا، یکسری از طریق اتحادیه اروپا، یک دسته از طریق سازمان ملل و یک دسته از دیگر کشورها به وجود آمده است.

وی افزود: خوشبینانه‌ترین بررسی‌ها بر آسان‌ترین تحریم‌ها، ما را به این نتیجه می‌رساند که فسخ تحریم‌ها حتی تحریم‌های فقط دولت آمریکا، سال‌ها طول می‌کشد. چرا که در اختیارات رئیس جمهور آمریکا این نیست تا هنگامی که موضوع‌های ادعایی آن‌ها مثل حمایت از تروریسم و حقوق بشر و … حل نشود، تحریم‌ها را فسخ کند، چراکه در نگاه آنان سپاه قدس و سپاه پاسداران نیز تروریست هستند.

عسگرخانی در ادامه تصریح کرد: آمریکا و غرب ادعا دارند که ایران نقض ماهوی منشور سازمان ملل است و بر همین اساس تحریم‌ها را علیه ما اجرا می‌کنند و ما باید بدانیم برای برداشتن این تحریم‌ها که در یک دوره طولانی ریشه دوانده است راه طولانی‌ای در پیش داریم و با دو روز مذاکره قابل حل نیست و در این خصوص ما باید علاوه بر مسائل سیاسی به مسائل حقوقی نیز توجه داشته باشیم. وی با بیان اینکه تحریم‌ها فناوری و علم و صنعت ما را به صورت عمودی نشانه رفته است گفت: آنان متخصصینی دارند که به دنبال این هستند تا قوانینی را وضع کنند که کشتیرانی ما به مشکل بخورد.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران در پایان سخنان خود تصریح کرد: انجام یک موافقتنامه خوب برای برداشتن تحریم‌ها تنها کار یکی دو نفر نیست بلکه باید تئوریسین‌هایی در حوزه‌های روابط بین‌الملل، حقوق و علوم سیاسی، کشتیرانی و غیره وجود داشته باشد که ما بتوانیم ثابت کنیم که ادعای آمریکایی‌ها در مورد نقض ماهوی منشور سازمان ملل توسط ایران صحیح نیست البته آمریکایی‌ها به گونه‌ای فرهنگ‌سازی کرده‌اند که تحریم ایران را به نحو تمام مردم جهان نشان دهند و با این فرهنگ‌سازی بعضی کشورها را با خود همراه کردند.

کچویان: وقتی قبل از مذاکره همه چیز را تعلیق می‌کنید و دست خودتان را خالی می‌کنید، توقع دارید دشمن در هراس از چه چیزی به شما امتیاز بدهد؟

دکتر حسین کچویان عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: امتیازی که برگزاری این جلسات برای مذاکرات خواهد داشت، همین است که طرف ما می‌تواند تیم مقابل را از روی کار آمدن جریان مقاوم بترساند. انقلاب اسلامی ظرفیت‌های یک هماوردی جهانی را در خود داشته و دارد، بایستی اقتضائات آن را درک کنیم.

وی افزود: دلایل برای نگرانی و دلواپسی بیش از اندازه است. آن‌ها که می‌گویند دل‌آرامند، یا از سر لجاجت و یا از سر بچگی این حرف را می‌زنند.‎کسی نمی‌تواند درک درستی از انقلاب اسلامی داشته باشد و اقتضائاتش را درک کند و این گونه که در مذاکرات اخیر ورود کرده‌اند، وارد شود.‎ما در این مذاکرات، چیزهایی به آن‌ها داده‌ایم که آن‌ها حتی نمی‌دانستند که ما چنین چیزهایی را به دست آورده‌ایم. این روند همچنان هم ادامه دارد.‎ما سه ماه بعد از انتخابات و قبل از انجام مذاکره‌ تمام فعالیت‌هایمان را به حالت تعلیق درآورده‌ایم!

وی ادامه داد: تنها دیدی که به چنین راهبردی منجر می‌شود، دیدی خوش‌بینانه به دشمن است. گفته می‌شود که خوب است که ما good boy نظام جهانی باشیم و شأن استقلالی نداشته باشیم تا در کنار این سفره، استخوانی هم نصیب ما بشود. وقتی قبل از مذاکره همه چیز را تعلیق می‌کنید و دست خودتان را خالی می‌کنید، توقع دارید دشمن در هراس از چه چیزی به شما امتیاز بدهد؟ معلوم است که چنین بازی‌ای محکوم به باخت مطلق است.امتیازی که برگزاری این جلسات برای مذاکرات خواهد داشت، همین است که طرف ما می‌تواند تیم مقابل را از روی کار آمدن جریان مقاوم بترساند.‎

وی افزود: هر چه از مذاکرات گذشته است، عدم خوش‌بینی‌ها به روند مذاکرات تقویت شده است.‎در سال‌های ۸۵ و ۸۶ و هنگامی که بحث حمله به ایران مطرح بود، بر اساس نوع منازعاتی که در آمریکا در جریان بود، مقاله‌ای نوشتم که الان در تنگه‌ای هستیم که اگر از آن عبور کنیم و وضعیتی متناسب با اقتضائات جمهوری اسلامی حاکم کنیم، مشکلاتمان حل خواهد شد.‎

کچویان خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی ظرفیت‌های یک هماوردی جهانی را در خود داشت و دارد. الان منازعات ما به سطح منطقه‌ای ارتقا یافته است و به کشورهای دورتر کشیده شده است.‎این لفظ مدرن و مدرنیته را کنار بگذارید. این الفاظ واقعیت‌ها را می‌پوشاند. این واقعیت منازعۀ اسلام و کفر است. وی تصریح کرد: تصریح کرد: در منازعه اسلام و کفر فقط یک طرف برنده می‌شود اما نگاه حاکم بر تیم مذاکره‌‌کننده هسته‌ای این نیست.

مهندس نوبری: طرف مذاکرات هسته‌ای به دنبال اعمال رژیم کنترلی بر ایران است

ناصر نوبری سفیر سابق ایران در شوروی با اشاره به سخنان رهبری بیان داشت: سراسر صحبت‌های مقام معظم رهبری، هشدار، دلواپسی و گوشزد کردن ترفندهای دشمن است.‎این سیاست حضرت آقا، بزرگ‌ترین کمک به تیم مذاکره‌کننده است. یک خلط مبحثی صورت می‌گیرد و برخی می‌گویند که چون آقا فرموده‌اند که به تیم اعتماد دارند، چرا نگرانی وجود دارد؟!‎

نوبری گفت: بعضی به محض اینکه رهبری اعلام حمایت از تیم مذاکره‌کننده می‌کنند فورا خواستار تعطیلی نقدها می‌شوند در حالی که در همین سخنان رهبری عمیق‌ترین دلواپسی‌ها را در مورد دشمن شاهدیم. خود حضرت آقا در همان سخنان و سخنان دیگر، مرتب هشدار می‌دهند که نگذارید دشمن در دستگاه محاسباتی شما اثر بگذارد و به این نتیجه منجر شود که منافع ملی از بین برود.ایشان فرموده‌اند که دشمن می‌داند که هر گاه جمهوری اسلامی چیزی را بخواهد، به آن دست می‌یابد. بنا بر این درصدد است با ایجاد اختلال در محاسبات مسئولین ایرانی، اهداف مغایر با آمریکا را در دستور کار قرار ندهند.ایشان می‌گویند به معنای واقعی کلمه در یک پیچ تاریخی قرار داریم و اگر قوی نباشیم، همه به ما زور خواهند گفت. می‌بینیم که در همان سخنانی که حمایت می‌کنند، دلواپسی خودشان را هم ابراز می‌کنند.‎

وی با تاکید بر اینکه ما از سر دوستی نسبت به در چاله نیفتادن تیم مذاکره‌کننده تذکر می‌دهیم افزود: آیا این حمایت و پشتیبانی از آنان نیست؟ نوبری تصریح کرد: اگر در برنامه 90 باخت تیم‌ملی به بوسنی را بررسی می‌کنند آیا به معنای عدم اعتماد به این تیم است؟ و یا به این معنی است که تیم‌ملی خائن است؟ این نقد و بررسی‌ها عین پشتیبانی از تیم‌ملی است و اساسا اگر اعتمادی به تیم‌ملی کشورمان نبود که اصلا آن را آنالیز نمی‌کردند.

وی از تحقق تک‌تک نقطه‌ضعف‌های توافق ژنو که پیش‌بینی شده بود خبر داد و گفت: بند «نیازهای عملی» نقض حاکمیت ایران است و هوشیاری رهبر معظم انقلاب در اینجا روشن می‌شود که نیاز کشور به 190 هزار سو را مطرح می‌کند یعنی دقیقا همان بندی که آنها (غربی‌ها) به آن نظر داشتند.

سفیر سابق کشورمان در شوروی گفت: نوبت جدید مذاکرات با توجه به اینکه عدد و رقم نیاز ما به سانتریفیوژها تعیین شده است اجازه داده نخواهد شد که رژیم دخالت اجنبی پیاده شود. وی بن‌بست کنونی مذاکرات را همان چاله پیش‌بینی شده ناشی از بند نیازهای عملی‌اش برشمرد و گفت: پیش‌بینی ما مبنی بر اینکه مذاکره‌کنندگان در دور بعدی مذاکرات دچار مشکل می‌شوند اکنون به وقوع پیوسته است.نوبری گفت: اگر در بخش دیگر مذاکرات درست مفاد را تنظیم می‌کردیم اکنون به جایی نمی‌رسیدیم که هر دو طر ف بگویند این تو هستی که باید تصمیم سخت اتخاذ کنی.

نوبری با اشاره به توافقنامه اولیه ژنو بیان داشت: تمام دلواپسی‌های ما از جمله باز کردن پیچ و مهرۀ اراک، تحقیقات و … الان محقق شده است. وقتی تمام داراییمان را با ۴ میلیارد دلار به طرف مقابل دادیم، الآن برای بقیۀ ۱۰۰ میلیاردمان چیزی نداریم که بدهیم و آن‌ها خط قرمزهای ما را یکی یکی در می‌نوردند. وی با طرح این سوال که پس از رضایت به اخذ 4 میلیارد دلار اکنون برای رفع بقیه تحریم‌های بانکی چه می‌خواهیم در مقابل بدهیم گفت: غربی‌ها اکنون وارد بحث غنی‌سازی صنعتی که خط قرمز ما است شده‌اند.

نوبری افزود: الان آن‌ها به یک کلمۀ جدید یعنی نقطۀ گریز گیر داده‌اند. می‌گویند چون ما به شما اعتماد نداریم و می‌ترسیم بروید سراغ بمب، بنا براین باید شرایطی فراهم شود که اگر قصد کردید به آن سمت حرکت کنید،‌ ساخت موشک بین ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان ببرد تا ما فرصت اقدام متقابل داشته باشیم. این یک دام است که منجر به این می‌شود که هیچ گاه ما به سمت غنی‌سازی صنعتی نتوانیم پیش برویم. چون تا نظام برقرار است، اعتماد آن‌ها جلب نمی‌شود.

وی گفت: تا زمانی که مواضع ما در مورد مقاومت و رژیم صهیونیستی که مختصات جمهوری اسلامی ایران است پابرجا است بی‌اعتمادی غربی‌ها به ما ادامه دارد و اگر اکنون زیر بار بند «گریز هسته‌ای» برویم در حقیقت زیر بار تغییر ماهیت نظام رفته‌ایم.

نوبری افزود: آن‌ها می‌خواهند با گنجاندن واژه‌هایی مثل نیازهای عملی و منوط کردن آن به تشخیص غرب در این توافق‌نامه، رژیم سلطه بر ما را حاکم کنند.من از تیم مذاکره‌کننده می‌خواهم که متن توافق را مانند گام اول به گونه‌ای تنظیم نکنند که رژیم سلطه را بر ما مسلط کند که در این صورت چنین توافق‌نامه‌ای خلاف قانون اساسی است و حتی در صورتی که این دولت آن را بپذیرد، دولت‌های بعدی می‌توانند آن را نپذیرند. نوبری تأکید کرد توافق‌نامه باید به امضای نمایندگان مجلس برسد و به صورت دقیق برای مردم روشن شود؛ چرا که این توافق قرار است سال‌ها مبنای عمل قرار گیرد.

نوبری خاطرنشان کرد: ما امیدواریم توافق به نتیجه برسد، اما بر اساس رعایت منافع ملی و رعایت خطوط قرمز باشد. امیدوارم که جلسۀ بعدی را برای برگزاری یک جشن هسته‌ای در کنار هم باشیم.

حاج سعید قاسمی: اگر تاریخ ۵۹۸ را به بچه‌هایمان می گفتیم این اتفاقات نمی‌افتاد

در ادامه همایش خط قرمز سعید قاسمی مدیر مجتمع فرهنگی میثاق گفت: امام در جمله‌ای منحصر به فرد می‌گویند آن صلح تحمیلی که برای امام علی و امام حسن به وجود آمد، ما را به این نتیجه می‌رساند که نباید راه آن دو بزرگوار را برویم. چرا که امت ما از امت صدر اسلام والاتر است.

قاسمی افزود: می‌شود که شما باشید و رهبر هم باشد و یک بار دیگر هم جام زهر تحمیل شود و این امر در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که نخبگان و خواص اشتباه کنند. متأسفم که بحث امروز ما این است سر میز مذاکره نشستیم و این جملۀ توافق فلان است.دشمن زمان جنگ وقتی دید ما مرد جنگیدن نیستیم دوباره آمدند در همین جاده اهواز. خیلی سخت تر از ۸ سال جنگ.

قاسمی با طرح این پرسش که چرا باید نگران باشیم و دلواپسی را از کجا گرفتیم؟ گفت: دلواپسی برای بنده و بچه‌های جنگ در یک سال آخر دفاع مقدس مفهوم دیگری دارد. در یک سال آخر جنگ اتفاقاتی افتاد و خرد خرد زمین‌ها را از دست می‌دادیم و دولت وقت هم به ریاست آقای فتنه‌گر استعفا داد و امکانات را پای جنگ نیاورد و نظامیان هم بریدند.

وی با بیان اینکه بنده دیگر نباید قطعنامه 598 را بخوانم، اظهار داشت: ما این قطعنامه را پذیرفتیم اما پس از آن چه اتفاقاتی افتاد؟! پس از اینکه پذیرش قطعنامه انجام شد، سه شبه 60 درصد زمین‌هایی را که ظرف 8 سال پس گرفته بودیم، از ما گرفتند.این‌ها را به شما نگفتند تا از تاریخ ۵۹۸ درس نگیرید!فضا وقتی گرد غبار می گیرد، خواص هم نمی تواند کاری کنند. جرات نمی‌کنند همان پیام سه خطی امام را هم برایتان بخوانند.

قاسمی تصریح کرد: کسانی که برای جک استراو فرش قرمز می‌انداختند باید هم دو باره دعوتش کنند و این مسخره‌ترین حرفی بود که استراو به دیدار شهدای هسته‌ای برود! آن‌ها با طرح این موضوع، مفاهیم را به لجن کشیده‌اند.

قاسمی با بیان اینکه خط دلواپسی از دشمن نیست، گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری با هم عکس یادگاری می‌گیرند و پشت آن عکس آمده بود ما با هم هستیم. به نظر بنده در این یک سال اخیر در خطوط موفق نبودند و ما فقط نگران این خنده‌ها در مذاکرات هستیم. وقتی که این خنده‌ها زده می‌شود، ما سرمان را پایین می‌اندازیم و نمی‌خواهیم این لبخندهای کثیف را ببینیم.

قاسمی گفت: دشمن که دشمن است. وقتی شما خط قرمز ندارید مردم چه کنند؟ می روند دیدار رئیس جمهور پشتش نوشته ما همه با هم هستیم. لابد زیرش هم نوشته نترسید نترسید! همتی شما می‌شناسید که اسم اتوبان است. همتی که من می‌شناسم اما چیز دیگری بود. گفت بجنگید بجنگید که اگر نجنگید می آیند عنان تان را دست می گیرند.

وی اضافه کرد: نسلی که با امام بزرگ شده است، حق دارد دلواپس باشد؛ صحنه‌ای را در زمان تسخیر سفارت آمریکا در مصر دیدم از جوانی سوال کردند از این اقدام خود نمی‌ترسی؟ که او پاسخ داد 33 سال پیش این اتفاق در ایران افتاد آنها (آمریکا) چه غلطی کردند؟! در این قصه اصطلاحات لجنی درست می کنند. بازی برد-برد نداریم.

قاسمی با بیان اینکه تحت عنوان فرمایشات آقا کار خود را انجام می‌دهند و از این رو باید دلواپس بود، خاطرنشان کرد: ما هر موقع می‌خواستیم ضد وزیر اسبق ارشاد صحبت کنیم، می‌گفتند این فرد دارد با آقا چایی می‌خورد اما الان به عنوان یک عامل فتنه در انگلیس حضور دارد.

وی خطاب به دانشجویان افزود: باید سوال و خواسته‌های خود را هم مطرح کنید چراکه راهی را که دارند می‌روند، به ترکستان است و ما اصلا بازی برد – برد نداریم. آنها می‌خواهند فرزندان و بچه‌های ما را با این گفتمان فریب دهند. آیا این دلواپسی یک استرس درونی است یا پشتوانه‌ای تاریخی دارد که اگر برای نسل امروز روشن می‌شد، الان در زمین بازی آن‌ها نبودیم؟

قاسمی ادامه داد: این دلواپسی برای بچه‌های جنگ مفهوم خاصی دارد. در یک سال یا دو سال آخر جنگ، اتفاقاتی رخ داد که یک گیجی برای بچه‌های جنگ در پی داشت. در یک سال اخیر ماهی یک عملیات رخ می‌داد و زمین‌هایی که ما با خون گرفته بودیم را از ما می‌گرفتند.امام در این مقطع همه را به جنگ فرامی‌خواند و می‌گوید همه چیز باید در استخدام جنگ باشد. شد؟ نشد!وی افزود: نظامیون بریدند، فرمانده‌شان استعفا داد و امام نپذیرفت. حالا می‌گوید من رکب خورده‌ام و نامه را برای امام ننوشته بودم. از آن طرف دولت هم وضعیت مشابهی داشت.

سعید قاسمی با بیان اینکه علیرغم اینکه دل‌نگران هستیم، دل‌آرام هم هستیم، افزود: دل آرامیم به خاطر اینکه پشتوانه خون شهدا را داریم و سکان‌دار نظام ولی فقیه است. فردی که به تنهایی عوامل را شناسایی می‌کند و به قول یکی از دوستان باید بگوییم ای رهبر آماده آزاده‌ایم آزاده چراکه ایشان همواره آماده هستند.وی در پایان سخنانش تاکید کرد: دل‌آرام هستیم به خاطر اینکه خدای خرمشهر، خدای طبس، خدای کربلای 5 و خدای غزه و لبنان زنده است، از این بابت دل‌آرام هستیم.

آیت‌الله قرهی: برگزاری همایش‌هایی مانند «خط قرمز» به نفع تیم مذاکره‌کننده است

در ادامه همایش، آیت الله قرهی به نکاتی اشاره کرد. رئیس حوزه علمیه امام مهدی (عج) اظهار داشت: هدف از برگزاری چنین جلساتی این است که اشتباهات بنی‌صدر و دوران اصلاحات تکرار نشود. آیت‌الله قرهی رئیس حوزه علمیه امام مهدی(عج) با حضور در همایش خط قرمز که عصر امروز در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد اظهار داشت: برگزاری چنین همایش‌هایی بسیار خوب است و بررسی حقیقی موضوع این همایش را حاج سعید قاسمی بیان کردند و آنان که ایمان داشته باشند می‌فهمند درد و دل این بزرگوار درد اسلام است.

وی خاطرنشان کرد: آنان که می‌گویند چرا این نوع همایش‌ها برگزار می‌شود باید بدانند که در ابتدا به نفع خودشان است چراکه برگزاری چنین همایش‌هایی از اینکه آنان بنی‌صدر دیگری شوند جلوگیری می‌کند البته اگر هوشیار و بیدار باشند. این استاد حوزه در ادامه افزود: هدف از برگزاری چنین جلساتی این است که اشتباهات بنی‌صدر و دوران اصلاحات تکرار نشود. صحبت دوستان سیلی است اما باعث می‌شود این افراد از خواب غفلت بیدار شوند.

وی با بیان اینکه هر کس از درد دین سخن بگوید به او برچسب افراط به او می‌زنند گفت: البته همین افراد هستند که از مسئولان دفاع می‌کنند به شرطی که آنان از مسیر ولایت خارج نشوند و همان دلواپسی امام و رهبری را داشته باشند نه اینکه مقام معظم رهبری بگوید بنده به مذاکرات امیدوار نیستم و یک مسئول دیگر روز بعد بگوید بنده به مذاکرات بسیار خوشبینم.

آیت‌الله قرهی در پایان متذکر شد: ما بر این عقیده هستیم که باید خودمان تولید کنیم و تولیدات خود را به جهان بفروشیم نه اینکه تنها خریدار باشیم. آیا نباید در این موارد دل‌نگران باشیم؟ ما به نفع خودتان صحبت می‌کنیم و از شما می‌خواهیم به اصل برگردید.

کریمی قدوسی: ‌ پشت صحنه بازی برد – برد نه برد ملت ایران است نه برد ملت آمریکا

در ادامه جواد کریمی قدوسی مطالب خود را طرح نمود. نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر نبود هشدار رهبر معظم انقلاب و تعیین خطوط قرمز از سوی ایشان، امروز تیم مذاکره‌کننده با فاجعه‌ به کشور بازگشته بودند.

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت:‌ آقای رئیس‌جمهور می‌گوید باید فضای جامعه را به سمت فضای صلح امام حسن(ع) ببریم، اما رهبر معظم انقلاب چند سال پیش فرمودند انقلاب اسلامی، امروز در موقعیت بدر و خیبر است.وی از غزه، لبنان و سوریه به‌عنوان نماد بدر و خیبر یاد کرد و افزود: امروز کل منطقه با ندای امام خمینی(ره) برخاسته است و نماد صلح امام حسن(ع) امروز، ‌توافق ژنو است و اگر هشیار نباشیم برنامه اقدام مشترک جامع خواهد بود.

کریمی قدوسی گفت: اگر نبود هشدار رهبر معظم انقلاب و تعیین خطوط قرمز از سوی ایشان امروز تیم مذاکره‌کننده با فاجعه‌ به کشور بازگشته بودند.وی خاطرنشان کرد:‌ مقام معظم رهبری راه پیروزی را حاکمیت فرهنگ ایثار و فداکاری خواندند و خود نیز فرمودند جان ناقابلی دارم که تقدیم این مسیر می‌کنم.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ پشت صحنه بازی برد ـ برد نه برد ملت ایران است نه برد ملت آمریکا بلکه به این معناست که اگر آمریکاییان با ما توافق کردند، حزب دموکرات کرسی ریاست جمهوری آینده را این بار با جان کری تحویل بگیرد. وی با ذکر این نکته که منافع ملی ما همانی است که در طول این 35 سال بر سر زبان‌ها داشتیم، گفت:‌ اگر منافع ملی ایران در مذاکرات لحاظ نشود، همچنان که توافق سعدآباد یک ننگ در تاریخ ما شد، برنامه اقدام مشترک نیز کاغذ پاره‌ای بیش نیست.

در پایان، اساتید شرکت کننده در همایش به برخی نکات مهم اشاره کردند که به خلاصه‌ای از آن اشاره می‌شود:

دکتر عسگر خانی در پایان بیان داشت موافقت نامه یک رژیم امنیتی با اهداف بسیار وسیع است. دو سال پیش در کنفرانس هسته‌ای در وین ارائه‌ای داشتم، همان‌جا اسرائیلی ها گفتند ایرانی ها تروریست هستند! گفتم خودتان چنین هستید. پاسخ آن‌ها این بود که ایران ۷۰-۸۰ دانشمند هسته ای دارد که غرب باید به آن‌ها پناهندگی بدهد، و گرنه ما ترورشان می کنیم! حالا بعد از ده سال باید پرسید: ترور کردید، ما تروریست هستیم یا شما؟

دکتر ظهره وند به عنوان عضو تیم مذاکره کننده قبلی چند توصیه به دیپلمات‌های ایرانی کرد: توصیه اولم این است که دلواپسی درباره مساله مهم، یک ظرفیت معقول است. دوم این که مذاکره‌کنندگان ایرانی نگران شکست مذاکرات نباشند، و نگران این باشند خط قرمز را رد نکنند.

محمد حسن آصفری گفت: امیدواریم دولت اینقدر که وقتش را برای هسته ای گذاشته وقتش را برای دلنگرانی تورم، بیکاری و… بگذارد. اگر از فرصت تحریم ها استفاده کند و دور بزند می تواند مشکلات مردم را حل کند

محمد علی رامین اظهار داشت: فقط از باب اینکه نکاتی گفته نشده می گویم. ۲۵ سال است چیزی نداریم. الان ده ها اتاق جنگ علیه ما فعال است اما ما اتاق جنگ نداریم. به عنوان یک مسلمان باید اتاق جنگ علیه نطفه ابلیس یعنی مثلث انگلیس، آمریکا و اسرائیل تشکیل دهیم. رامین در ادامه بیان داشت: کاری به دولت منتخب مردم ندارم. فقط یک جمله به نطفه ابلیس می‌گویم بیش از این دولت ما را بازی ندهید. بیش از این تیم مذاکره کننده ما را تحقیر نکنید. بیش از این امتیاز نطلبید.

سردار کوثری با بیان صحبت‌هایش با تیم مذاکره کننده اظهار نمود: خدمت برادر عزیزمان آقای ظریف گفتم دلواپس اگر هستیم واقعیتش این است که یک بار زخم خوردیم و تجربه کردیم: قطعنامه ۵۹۸. سردار کوثری افزود: ما دیگر نخواهیم گذاشت این تحمیل دوباره تکرار شود. دقیقا به عنوان برادر گفته شد. امام گفت قرن اسلام است. باید با تمام وجود پای انقلاب بیاییم.اگر سازمان ملل عرضه دارد برود جلوی اسرائیل را بگیرد که ۲۵۰ کلاهک دارد. نماینده مردم تهران با اشاره به ساختار نادرست سازمان ملل متحد خاطر نشان کرد ساختار سازمان ملل باید عوض شود.

حاج سعید قاسمی با یادآور شدن اختلافات جدی میان ایران و آمریکا بیان داشت: این مسیر که دارد جلو می‌رود، از اول اشتباه بود، الآن هم اشتباه است. بعدش هم اشتباه خواهد بود. اگر امریکا «لا اله الا الله» هم بگوید ما باور نداریم. آنها می‌خواهند ما را گول بزنند. این جمله امام روح الله بود. سردار قاسمی در ادامه افزود: مگر در جستجوی ربنایی تازه باشیم وگرنه صد دعا زین دست یک نفرین نخواهد شد. سردار دوران دفاع مقدس با این شعر به سخن خود پایان داد:

مترسانیدمان از مرگ، ما پیغمبر مرگیم / خدا با ما که دلتنگیم سر سنگین نخواهد شد

و هشدار داد که مقاومت منتظران باید از وضع کنونی بسیار پررنگ‌تر باشد:

به مشتاقان آن شمشیر سرخ شعله ور در باد بگو تا انتظار این است اسبی زین نخواهد شد

سردار کریمی قدوسی با اشاره به تناقضات رویکرد دولتی‌ها با راهبرد رهبر معظم انقلاب بیان داشت: آقای روحانی می‌گوید فضای صلح حسن باید در کشور حاکم باشد. رهبری می گوید وضعیت بدر خیبر هستیم. امروز غزه و لبنان است. اگر هوشیار نباشیم، در ادامه توافق ژنو طرحی که در ۵ فصل برده اند، حاوی مسائل و مطالبی است که به طور کلی از همه خطوط قرمز عبور کرده است.

نماینده مردم مشهد افزود: اگر هشدارهای علنی آقا نبود الان بر می گشتند و ادعای پیروزی بزرگ می کردند! قدوسی در ادامه گفت: الان راه حل استراتژی امام حسین است. بازی برد-برد پشت صحنه اش نه ملت ایران است نه ملت آمریکا. منافع ملت ایران همانی است که ۳۵ سال اعلام کرده اند. اگر این منافع رعایت نشود همانطور که سعد آباد کاغذ پاره ای بیش نیست.

آقای موسوی با اشاره به خاطره‌ای خطاب به حامیان غرب در کشور بیان کرد: پدر شهیدی آمد گفت نان و خرمایی را می‌خوریم و از تحریم‌ها هیچ باکی نداریم. و هر وقت ولی امرمان اشاره کند، می‌آییم و جلوی آمریکا می‌ایستیم. نگرانی ما این‌ها است. اگر شما نگران مال و اموال و ثروت های نامشروع خودتان هستید، ما نگران این‌ها هستیم. موسوی در ادامه گفت: دلواپسی‌های ما مقدس است، چون دفاع از آرمان‌های امام و رهبری است. دل‌نگرانی شما ترس از حملۀ آمریکا است.

حاج بهرام بیرانوند ضمن تشکر از برگزار کنندگان برنامه، بیان داشت: از شما اساتید و بزرگوران که در صف اول نبردید تشکر می‌کنم. نماینده مردم بروجرد متذکر شد: عده‌ای خسته از مجاهدت با ابزار رسانه ای دنبال تطهیر استکبارند. استکباری که به دنبال تحقیر ملت است. باید مراقب این خطر باشیم.

جراره بیان داشت: حضرت آقا می‌گوید قوی شوید. اگر قوی شویم، دشمن هیچ کاری نمی تواند بکند. اگر در حوزۀ علمی، فرهنگی و جمعیتی قوی شدیم، آن‌ها دنبال ما خواهند افتاد.

عبدالحمید شهرابی مسئول پژوهش و تحقیقات خانه آمریکای لاتین و رئیس اسبق انجمن دوستی ایران و کوبا نیز به سخنی از رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند درباره تحریم‌ها باید نگاه دیگری داشت. ما در خانۀ آمریکای لاتین و کمپین همبستگی با ملت ایران، می‌گوییم باید افکار عمومی دنیا را برای لغو این تحریم‌های ظالمانه بسیج کنیم.

دکتر کوچک زاده در پایان بیان داشت: مدتی پیش خدمت آقا بودم. ایشان گله‌ای کردند. گفتند عرصۀ سیاسی عرصه تنه خوردن و تنه زدن است. فرمودند پوستت را کلفت کن و از رک بودن من گله نکردند. به ایشان عرض می‌کنم، ما می خواهیم مالک اشتر باشیم. ما می‌دانیم این‌ها همان‌ها هستند که می گویند خزانه خالی است. می‌گویند مردی که هولوکاست را انکار می‌کرد رفته است. می‌گویند با یک بمب آمریکا نابود می شویم. اما در نظام ولایی چون شما می‌گویید به این‌ها اعتماد دارید، ما هم اعتماد می‌کنیم.

مهندس ناصر نوبری با اشاره به نتایج توافق اولیه ژنو بیان داشت: توافقنامه ژنو مداخلات آمریکا را قانونی کرد. آن‌چه مردم ایران انتظار دارند این است که مداخلات بیگانگان را قانون‌مند نکند. که اگر توافق این باشد ملت ایران نخواهد پذیرفت.‎

ترانه جدید «حامد زمانی» که به تیم ملی مذاکره کننده هسته‌ای تقدیم شد

در این برنامه همچنین از ترانۀ جدید حامد زمانی با نام «گله از گرگ» رونمایی شد. تازه‌ترین اثر حامد زمانی کاری است که همراه با کلیپی دیدنی از تصاویر دخالت آمریکایی‌ها در تاریخ معاصر ما رونمائی شده است.

آهنگسازی و خوانندگی این اثر به عهده حامد زمانی، تنظیم موسیقی از امیر جمال‌فر و تدوین ویدئو کاری از حامد جلالی کاشانی است. حامد زمانی پیش از این در گفت‌وگو با فارس گفته بود که چون همزمان با حضور تیم ملی فوتبال کشورمان در جام جهانی ترانه‌های زیادی به کاروان فوتبال تقدیم شد، او قصد دارد ترانه‌ای را به تیم ملی دیگری که به نمایندگی از کشورمان به وین رفته و مذاکرات هسته‌ای را دنبال می‌کند تقدیم نماید تا آنها محکم و دلگرم به مردم و مایوس از طبیعت گرگ‌ها به کار خود بپردازند.

دانلود کلیپ تصویری

دانلود فایل صوتی

در انتها، همایش با تشکر از اساتید و حضار شرکت کننده در برنامه پایان یافت.

2 نظر

 1. شفق گفت:

  سلام
  لطفا فایل صوتی کامل مراسم رو هم بذارید.

 2. امیر گفت:

  سلام
  چرا این همایش در رسانه های دیگر انعکاس نیافته است؟

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏