مادام العمر کردن محدودیت ها بر غنی سازی ایران استراتژی امریکا در مذاکرات وین 6

سوال این است که پس از اتمام دوره زمانی گام نهای آیا تمامی محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته ای ایران برچیده خواهد شد و ایران می تواند در ابعاد صنعتی غنی سازی کند یا خیر؟

حامد علوی، ایران هسته ای- کارشناسان می گویند یکی از مهم ترین مشکلات در مذاکرات پیش روی ایران و 1+5 بحث در این باره است که برنامه هسته ای ایران پس از اتمام دوره زمانی گام نهایی جه وضعیتی خواهد داشت؟

با نزدیک شدن به زمان آغاز مذاکرات وین6  در روز 11 تیر، مشکلات جدی مذاکرات که عمدتا ناشی از متن توافق ژنو است، خود را نشان می دهد.

منابع مطلع پیش از این به «ایران هسته ای» گفته اند اراده دو طرف این است که مذاکرات وین 6  فقط زمانی به اتمام برسد که توافق نهای حاصل شده باشد.

یکی از اصلی ترین این مشکلات که برخی منابع مطرع در تهران می گویند موضوع اختلاف های حاد در مذاکرات جاری ایران و 1+5 است، این است که پس از اتمام دوره زمانی گام نهای آیا تمامی محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته ای ایران برچیده خواهد شد و ایران می تواند در ابعاد صنعتی غنی سازی کند یا خیر؟

پاراگراف آخر از توافق ژنو می گوید پس از انجام کامل و موفق تعهدات ایران در گام نهایی با برنامه هسته ای آن مانند همه دیگر اعضای NPT برخورد خواهد شد.

این عبارت –همانطور که منتقدان پس از توافق ژنو مکررا تاکید کرده اند- هیچ دلالتی بر این ندارد که ایران پس از گام نهایی می تواند بدون هیچگونه محدودیتی تاسیسات غنی سازی خود را طبق NPT تا هر کجا که خواست توسعه دهد.

علت از دید برخی کارشناسان این است که «اصل طلایی» حاکم بر سیاست خلع سلاحی امریکا این است که حتی اعضای عادی NPT هم حق غنی سازی ندارند، چرا که این معاهده اساسا به چنین حقی تصریح نکرده است.

هم اکنون حدود 5 کشور غیر عضو NPT غنی سازی می کنند که همگی آنها دارای موافقتنامه های جداگانه با امریکا هستند.

سوال اصلی در مذاکرات این است که آیا امریکا حاضر است در متن توافق نهایی تصریح شود که برنامه غنی سازی ایران پس از اتمام دوره زمانی گام نهایی هیچ محدودیتی جز آنچه NPTمقرر کرده نخواهد داشت؟

برخی منابع غربی می گویند امریکا مایل است محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران دائمی و همیشگی شده و توافق نهایی با ایران جایگزین معاهده NPT گردد.

کارشناسان در تهران هشدار می دهند اگر عبارتی که بر برداشته شده همه محدودیت ها از برنامه غنی سازی ایران پس از گام نهایی دلالت کند، در توافق نهایی وجود نداشته باشد، این توافق یک فاجعه حقوقی خواهد بود.

یک کارشناس ارشد در این باره به «ایران هسته ای» گفت: «تا این لحظه امریکایی ها درج چنین عبارتی را نپذیرفته اند. روس ها با موضوع موافق هستند ولی هنوز در این باره مذاکره جدی نشده است».

وی ادامه داد: «این جمله در کنار جمله ای که بر لغو همه تحریم ها دلالت می کند قلب توافق نهایی خواهد بود و الباقی متن حاشیه است».

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏