توافق جامع در مذاکرات وین 6 نهایی می شود؟/ برنامه آمریکا برای ارائه تعریف جدیدی از «نیاز عملی ایران»

تحلیلگران در تهران می گویند تیم ایرانی با پذیرش اینکه به جای لغو یکباره تحریم ها، آنهار را طبق یک جدول زمانی لغو کند، هدیه بزرگی به 1+5 تقدیم کرده است اما متقابلا روشن نیست آنها به همین مقدار درباره موضوع ظرفیت غنی سازی منعطف باشند.عباس عراقچی واگذاری این امتیاز به 1+5 را تایید کرده است.

کمیته صیانت از منافع ایران: منابع مطلع از نهایی شدن توافق جامع در مذاکرات وین 6 خبر می دهند.

به گزارش رجانیوز، برخی گزارش ها از جدی شدن احتمال نهایی شدن توافق جامع میان ایران و 1+5 در دور آتی مذاکرات حکایت می کند.

یک منبع در تهران به ایران هسته ای گفت: «با وجود اینکه هم طرف ایرانی و هم طرف امریکایی می گویند که درباره رسیدن به یک توافق تا قبل از 30 تیر بدبین هستند، اما برخی علائم نشان دهنده آن است که پس پرده کار در حال جلو رفتن است».

وی ادامه داد: «درست است که اختلاف ها درباره دو موضوع ظرفیت غنی سازی و لغو تحریم ها جدی است ولی دو طرف اصول توافق احتمالی را می دانند و بر سر آن توافق کرده اند. بیشتر اظهارات رسانه ای برای آرام کردن محیط داخلی و همچنین افزایش توان چانه زنی تا دقیقه 90 است».

تحلیلگران در تهران می گویند تیم ایرانی با پذیرش اینکه به جای لغو یکباره تحریم ها، آنهار را طبق یک جدول زمانی لغو کند، هدیه بزرگی به 1+5 تقدیم کرده است اما متقابلا روشن نیست آنها به همین مقدار درباره موضوع ظرفیت غنی سازی منعطف باشند.

عباس عراقچی واگذاری این امتیاز به 1+5 را تایید کرده است.

برخی شنیده های «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که مذاکرات هفته آینده ممکن است دو هفته یا بیشتر طول بکشد و این نشان دهنده آن است که دو طرف می خواهند کار را در این مذاکرات تمام کنند.

برخی منابع می گویند طرف امریکایی به تیم ایرانی اعلام کرده حداکثر می تواند با تمدید چند روزه توافق ژنو موافقت کند، نه بیشتر.

اطلاعات موجود نشان می دهد تیم ایرانی با یک پیش نویس از مذاکرات وین 5 بازگشته و این پیش نویس اکنون در تهران در حال بررسی است.

 

همچنین برخی منابع آگاه تاکید دارند مذاکرات ایران و 1+5 در وین 6 بیش از هر چیز بر موضوع «توان گریز هسته ای ایران» (Break out) متمرکز خواهد بود.

به گفته کارشناسان، دولت امریکا افزایش زمان Break out تا حدود یک سال را معیار ظرفیت غنی سازی قابل پذیرش برای ایران می داند در حالی که ایران عقیده دارد «نیاز عملی ایران» تنها معیاری است که در این زمینه می توان پذیرفت.

مشکل اصلی در واقع اینجاست که خروجی فرمول های ناشی از این دو معیار –یعنی Break out و نیاز عملی ایران- فاصله ای پر نشدنی با هم دارد.

بر اساس فرمول Break out، یعنی اگر قرار باشد برنامه غنی سازی ایران به قدری محدود شود که غنی سازی اورانیوم لازم برای یک سلاح (25 کیلو اورانیوم 235) حدود یک سال طول بکشد، ایران نمی تواند بیش از 4000 ماشین نسل اول در اختیار داشته باشد.

ضمن اینکه برای قابل شناسایی شدن هرگونه گریز، باید نظارت هایی فراتر از پروتکل الحاقی بر برنامه هسته ای ایران اعمال شود.

اما بر اساس فرمولی که اساس آن «نیاز عملی ایران» باشد، ایران می تواند تمام ظرفیت فعلی غنی سازی خود را حفظ کند و صرفا بر شفافیت آن بیفزاید.

برخی کارشناسان عقیده دارند یکی از اصلی ترین خطاهای تیم مذاکره کننده ایرانی در توافق ژنو این بود که پذیرفت Break out یک نگرانی واقعی است و باید از طریق محدود سازی برنامه غنی سازی ایران برطرف شود.

در همین حال وزیر امور خارجه ایران در دیدار  قائم مقام وزیر روابط خارجی کوبا  که به تهران سفر کرده است درباره مذاکرات هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده رسیدن به راه‌حل است و در این رابطه پیشنهادهای معقولی را ارائه داده است اما ممکن است طرف مقابل با زیاده‌خواهی مانع توافق شود که در این صورت مانع به بن‌بست رسیدن مذاکرات برای دنیا مشخص خواهد شد.

دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 قرار است از 11 تیر ماه به مدت دو هفته در وین پایتخت اتریش برگزار شود

1 نظر

  1. قاسم گفت:

    برای من یک سوالی پیش اومده ببخشید غرب وامریکا هم موقع ساخت نیروگاه ودرست کردن بمبهای اتمشون از ایران اجازه گرفتن؟؟؟وقتی اونها باتمام وجود ملت ودولت ایران رو تحقیر می کنند چه لزومی داره ما از اونها اجازه بگیریم ؟؟؟ وقتی امام راحل می فرمایند امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند پس یقینن نمی تواند غلطی بکند مگر درصورتی که نرمش دوراصلاحات رو نشون بدیم تا اونها هم سواستفاده کنند هم گزینه هاشون روی میز باشه

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏