لس‌آنجلس تایمز: مقامات ایران و آمریکا آشکارا در تلاشند که مذاکرات به شکست نینجامد/ پیروزی در مذاکرات هسته‌ای برای اوباما بسیار مهم است اما نمی‌خواهد ساده‌انگارانه برخورد کند

موفقیت مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران که از امروز در وین اتریش از سر گرفته شده است کمک زیادی به دولت‌های واشنگتن و تهران می‌کند.

به گزارش کمیته صیانت از منافع ایران به نقل از نامه نیوز، روزنامه لس‌آنجلس تایمز آمریکا در گزارشی به دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 اشاره کرده و می‌نویسد: شکست این مذاکرات اما مقاومت سیاسی مخربی برای مقامات دو کشور به همراه خواهد داشت.

به همین دلیل است که مقامات ارشد ایران و آمریکا در حالی که آشکارا از مذاکرات حمایت می‌کنند هریک تلاش می کنند که خود را از شکست احتمالی مهمترین ابتکار عمل دیپلماتیک کنار بکشند.

مذاکرات بر سر پرونده هسته ای ایران دو ماه مانده به پایان مهلت زمان توافق ژنو که با برداشته شدن بخشی از تحریم های غرب علیه ایران همزمان با متوقف شدن بخشی از برنامه هسته ای ایران همراه بود، آغاز می شود.

این نشست با برگزاری شام کاری سه شنبه شب با حضور جواد ظریف،وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد. نشست مشترک هیئت های مذاکره کننده هفت کشورحاضر در این دور از مذاکرات وین نیز از امروز چهارشنبه آغاز می شود و انتظار می رود تا روز جمعه ادامه داشته باشد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به روشنی عنوان کرده است که مذاکرات هسته ای با ایران برای وی تا چه میزان مهم است و در اولویت شماره یک لیست اهداف امنیت بین المللی وی در سخنرانی سال گذشته در سازمان ملل قرار داشت.

اوباما به پیروزی در سیاست خارجی نیاز دارد. این در حالی است که طرح مذاکرات سازش وی میان اسرائیل و فلسطین به نظر شکست خورده است و وی با انتقاداتی درباره رویکرد دولت واشنگتن در خصوص جنگ داخلی سوریه و تهدیدات روسیه در قبال اوکراین مواجه است.

اما اوباما نمیخواهد ایران فکر کند که وی ناامید شده است.

اوباما همچنین نمیخواهد منتقدانش بگویند که وی در مذاکرات هسته ای با ایران و توافق با ایران ساده انگارانه برخورد کرده است همانطور که برخی از در کنگره آمریکا و اسرائیل درباره طرح دوم سازش وی عنوان کردند.

یک مقام ارشد آمریکا در مذاکرات ماه گذشته امیدواری خود را از دستیابی به توافق با ایران عنوان کرد و گفت که ایرانیان از نخستین نشست های پس از توافق ژنو نشان دادند که برای دستیابی به توافق نهایی امیدوارند. اما مشاوران بر این باورند که اوباما معتقد است که شانس توافق همچنان 50 درصد و یا کمتر است.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏