در راهپیمایی نمازجمعه های سراسر کشور: دلواپسی برای عزّت و استقلال کشور + گزارش تصویری

نمازجمعه های ایران در جمعه ی قبل از آغاز مذاکرات توافق جامع هسته ای، یک صدا رنگ شعار «دلاور هسته ای، احمدی روشن است». نمازگزاران تهرانی، شیرازی، اصفهانی، بوشهری و سایر شهرهای کشور پهناور ایران پس از اتمام نمازجمعه اقدام به راهپیمایی اعتراضی کرده و نگرانی خود را از تکرار امضای توافقی ضعیف اعلام داشتند.

به گزارش کمیته صیانت از منافع ایران نمازگزاران با در دست داشتن پلاکاردهایی از تیم مذاکره کننده هسته‌ای و دولت خواستند از حقوق و منافع ملت در مذاکرات هسته‌ای دفاع کنند. آنها همچنین با سردادن شعارهایی همچون  «ایرانی باغیرت دلواپس عزت است»، « اصلاح اقتصادی/چاره کار دولت»، «انرژی هسته ای، حق معلق ماست»، «مردم باغیرتیم، دلواپس عزتیم»، «اصلاح اقتصادی، نه تسلیم سیاسی»، «توسعه هسته‌ای حق مسلم ماست»، «دلواپسی ملت استقلال کشور است»، «دلاور هسته ای احمدی روشن است»، «نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا» از تیم مذاکره کننده هسته‌ای و دولت خواستند به دور از هرگونه ضعفی در مذاکرات توافق هسته ای از دستاوردها و حقوق هسته ای ملّت ایران دفاع کنند.

نمازگزاران شیرازی نیز همچون نمازگزاران تهرانی شهید احمدی روشن را دلاور هسته ای دانستند و با سردادن  «شعاردلاور هسته ای، تعلیق نمی پذیرد» از دولت مطالبه برخورد قوی در مذاکرات را کرده و نسبت به تکرار توافقی ضعیف ابراز نگرانی کردند.  مردم شیراز پس از پایان نماز جمعه ضمن اعلام نگرانی نسبت به تکرار توافقی ضعیف از دولت خواستند در مذاکرات توافق جامع هسته ای با قدرت وارد شده و از منافع و حقوق هسته ای کشور صیانت نماید. نمازگزاران شیرازی با در دست داشتن پلاکاردها و شعارنوشت های مختلف یک صدا فریاد برآورده و ضمن شعار مرگ بر آمریکا به دولت گوشزد کردند که در مذاکرات اعتمادی به آمریکا نیست.

در قلب ایران در اصفهان نیز، مردم نمازگزار تهران به راهپیمایی اعتراضی پرداختند. نمازگزاران اصفهانی همگام با سایر نمازگزاران شهرهای  ایران در جمعه «دلواپسیم؛ هشدار به تکرار توافق ضعیف» از دولت و تیم مذاکره هسته ای خواستند تا در مذاکرات گام نهایی از تکرار امضای توافقات ضعیف خودداری نموده و از تمامیت منافع ایران در صحنه معادلات بین المللی دفاعی در شأن انقلاب اسلامی ایران نماید. گفتنی است نمازگزاران اصفهانی با سردادن شعارهایی مختلف و دست گرفتن پلاکاردهای متعدد به حفظ عزت و منافع ملی ایران تأکید کرده و دلواپسی و نگرانی خود را از تکرار توافقات ضعیف اعلام داشتند.

در جنوبی ترین استان کشور نیز مردم دلواپسی و نگرانی خود را از تکرار توافقی ضعیف ابراز داشتند و به دولت در آستانه آغاز توافقات مذاکرات جامع هسته ای گوشزد کردند که نه تنها با امضای توافقی ضعیف همچون ژنو منافع ملی ما تأمین نشد بلکه خطر آن می رود با عقب نشینی های گسترده در مذاکرات کارشناسی به منافع ملی ایران در بلندمدت آسیب های جدی وارد آید. آنها همچنین با در دست داشتن پلاکاردها و سردادن شعار هایی همچون «انرژی هسته ای حق معلق ماست» به استراتژی وزارت امورخارجه در مذاکرات هسته ای واکنش نشان دادند و آن را غلط دانستند.

گفتنی است نمازگزاران سراسر کشور پس از پایان نمازجمعه با خواندن قطعنامه ای به اعلام نگرانی های خود نسبت به عدم تأمین شدن منافع ایران در صورت تکرار توافقی ضعیف پرداختند که متن آن به شرح زیر است:

در طول عمر انقلاب اسلامی هیچ برهه‌ای در سیاست خارجه کشور به حساسیت شرایط کنونی نبوده است و ما امروز در یک نقطه عطف تاریخی قرار داریم که بی‌تفاوتی و بی‌دغدغگی مردم و نخبگان نسبت به مذاکرات گام نهایی هسته‌ای می‌تواند موجبات سرافکندگی و پشیمانی ملی را فراهم آورد.

بر همگان واضح و آشکار است که مذاکرات کنونی بین جمهوری اسلامی ایران و گروه موسوم به 5+1 هر چند در موضوع هسته‌ای اما در واقع نبردی برای اثبات و به رسمیت شناخته شدن حق پیشرفت علمی و اقتدار علمی جمهوری اسلامی ایران و یا مهار پیشرفت‌های ایران اسلامی و زمین‌گیر کردن انقلاب اسلامی است. بدیهی است که در شرایط نبرد همه‌جانبه باید با تکیه بر عزم و اراده ملت و نخبگان کشور و با بهره بردن از عقل جمعی نظام و پرهیز از خودسری و یکه تازی با طرحی جامع و علمی گام در مسیر نبرد دیپلماتیک گذاشت.

حال سؤال اینجاست که آیا دولت یازدهم با اتکا به اراده ملت و اجماع نخبگانی و با بهره بردن از ظرفیت عقل جمعی نظام گام در این مذاکرات سخت و پیچیده گذاشته یا با شتاب‌زدگی و عجله و دستپاچگی و با رفتاری خودسرانه توافق‌نامه‌ای را امضا کرد که حتی مجبور شد در نامه‌نگاری به رهبر انقلاب برای سرپوش گذاشتن بر غیرمتوازن و ضعیف بودن متن آن سیاست اغراق و بزرگنمایی را در دستور کار قرار دهد؟

واقعاً اگر رفتار دولت در مذاکرات غیرعلمی و غیرکارشناسی نبود چرا علیرغم دعوت صریح شخص رئیس جمهور از اساتید دانشگاه برای دفاع از توافقنامه ژنو هیچ شخصیت معتبر دانشگاهی حاضر به دفاع از متن توافقنامه نشد و همین امر موجبات ناراحتی و گلایه شخص رئیس جمهور در دیدار اخیر با اساتید را فراهم آورد. به راستی اگر رفتار دولت در مذاکرات خودسرانه و یکه تازانه نیست چرا مجلس شورای اسلامی به عنوان خانه ملت که به تعبیر حضرت امام (ره) در رأس امور است را در جریان جزئیات مذاکره قرار نداده و نمی‌دهند.

به راستی اگر دولت مذاکرات را با اتکا به اراده ملت و نخبگان کشور و اجماع ملی به پیش می‌برد چرا به جای آنکه با نگاهی همدلانه به منتقدین از نظرات آنان در مسیر صیانت و تأمین منافع ملت در مذاکرات استفاده کند همواره منتقدانی که دلسوزان و دغدغه‌مندان پیشرفت و اقتدار کشور هستند را با برکت به تندرو و  افراطی به صورت نرم سرکوب و خاموش می‌کند؟ دولت حتی با نگاهی عاقلان در سفیه منتقدان را به کم سوادی متهم می‌کنند ظاهراً دولت اعتدال را در حق آمریکایی‌ها روا می‌داند و در حق منتقدین داخلی حرام.

می‌گویند چرا دلواپس هسته‌ای هستید. بله دلواپس هسته‌ای هستیم چون دلواپس متوقف شدن شتاب علمی و اقتدار علمی کشور هستیم. دلواپس هسته‌ای هستیم چون دلواپس توسعه پایدار کشور هستیم، دلواپس هسته‌ای هستیم چون دلواپس اصلاح بذر نباتات و ارتقای بهره‌وری کشاورزی و جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب هستیم.

دلواپس هسته‌ای هستیم چون دلواپس عدم تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کاهش آلودگی هوا هستیم. دلواپس هسته‌ای هستیم چون دلواپس عدم ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای و عدم حضور در آبهای آزاد هستیم. بدون شک اگر امروز نتوانیم حق پیشرفت و توسعه علمی کشور را تثبیت کنیم و این منطق را به دنیا بفهمانیم راهی برای تسلط کفار بر سرنوشت مسلمین گشوده‌ایم که بدعتی خطرناک و ننگین خواهد بود که آیندگان ما را به واسطه این اتفاق شماتت خواهند کرد.

ما نمازگزاران کشور نگرانی و دلواپسی خود را از روند کنونی مذاکرات هسته‌ای با صدای بلند اعلام می‌کنیم تا در تاریخ این کشور ثبت شود و نسبت به تکرار امضای یک توافق ضعیف دیگر هشدار دهیم.

گفتنی است علاوه بر تهران، شیراز و بوشهر در سایر شهرهای کشور شاهد برگزاری راهپیمایی «جمعه دلواپسیم؛ هشدار به تکرار توافق ضعیف» بودیم و متعاقبا پس از دریافت خبرها و گزارش های ارسالی انعکاس خواهد یافت.  در ادامه تصاویری از راهپیمایی اعتراضی «جمعه دلواپسیم؛ هشدار به تکرار توافق ضعیف» در تهران، شیراز، بوشهر و … خواهید دید.

 

 

 

 

 

4 نظر

 1. مطیع امر رهبر گفت:

  ما دلواپس نیستیم ، چون ولایتمدار بوده و مطیع امر رهبری هستیم و بحمدالله سایه گرانقدر مقام عظمای ولایت حضرت امام خامنه ای مدظله العالی برروی سر خود داریم. آگاه باشید امتی که امامی همچون امام خامنه ای مدظله العالی دارد از چیزی دلواپس ندارد. زیرا حضرت امام خامنه ای بطور دقیق موضوع هسته ای را رصد میکنند و درصورت لزوم تذکرات لازم را به تیم مذاکره کننده میدهند. توصیه میکنم جلوتر از رهبر عزیزمان حضرت امام خامنه ای حرکت نکنید و مطیع امر امام خامنه ای ( مدظله العالی ) باشید.

  • علی گفت:

   وقتی که رویه این دولت در عرصه های مختلف در بسیاری از موارد بر خلاف منویات امام خامنه ای هست آیا نباید دلواپس باشیم؟! و آیا باید بالش زیر سر خودمون بذاریم و با تنها گذاشتن رهبر انقلاب تمام بار رو بر روی دوش ایشان بذاریم؟؟؟
   ننگ بر ما اگر چنین کنیم.

   هنوز نوای أین عمار در گوش ماست …

   • علیرضا قادری گفت:

    منویات رهبری معظم انقلاب چیست؟
    رهبری طبق قانون اساسی موظفند که جلوی انحراف تمام دستگاه های حکومتی را بگیرند و اگر همه ساکت بنشینند، وظیفه ذاتی ایشان در جلوگیری از انحراف ساقط نمی شود.
    این یک مغلطه است که رهبری تنها مانده است. اگر تمام عالم رو در روی رهبری باشند ایشان از حقوق مردم ذره ای عقب نشینی نخواهند کرد.

    اگر رهبری گفته است که ای مردم چه نشسته اید که دولت در حال پایمال کردن استقلال شما و حقوق مسلم شماست، مردم یک لحظه ساکت نمی نشینند.

    به نظرم من رهبری مانده است با یک عده بی بصیرت چه کار کند.

 2. هم وطن گفت:

  تلخ ترین اتفاق این روز ها مدیران و مسولینی هستند که به فراخور زمان تغییر رویه و سخن می دهند….
  اما اینبار از مواردی است که تاریخ در مورد بی توجهی
  آنان سخن می گوید همانگونه که راجع به ترکمانچای نظر می دهند بدا به حالشان که بخاطر بر مسند ماندن تمجید از عده ای بی گانه پرست را ی کنند!!!1

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏