گزارش کامل از همایش «دلواپسیم»

همایش «دلواپسیم» عصر دیروز با حضور جمع کثیری از دانشجویان و دانشگاهیان در محل لانه جاسوسی سابق آمریکا در حالی برگزار شد که سخنرانان این همایش به نقد حقوقی توافق‌نامه ژنو پرداختند.

به گزارش کمیته صیانت از منافع ایران به نقل از خبرگزاری فارس، همایش دانشجویی دلواپسیم با حضور جمع کثیری از دانشجویان و دانشگاهیان در محل سابق لانه جاسوسی آمریکا در حالی برگزار شد که برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب به این همایش که با هدف نقد حقوقی توافق‌نامه ژنو برگزار شده بود، واکنش شدیدی نشان دادند.

گزارش کامل این همایش به شرح ذیل است:

 

* همایش «دلواپسیم» در لانه جاسوسی سابق آمریکا آغاز شد

همایش «دلواپسیم» که گردهمایی منتقدین توافق ژنو است، با حضور اساتید دانشگاه و نمایندگان مجلس و شخصیت‌های سیاسی کشور و با حضور دانشجویان در لانه جاسوسی سابق آمریکا در تهران آغاز شد.

این همایش پیش از این قرار بود در محل مجتمع سید الشهدا(ع) متعلق به بنیاد شهید برگزار شود که بنا به دلایلی با برگزاری این همایش در سالن سید الشهدا(ع) مخالفت شد.

* عباسی: نباید به تضییع کنندگان حقوق ملی‌مان لبخند بزنیم

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دولت یازدهم باید از حقوق هسته‌ای دفاع کند، گفت: فکر نمی‌کنم لبخند زدن به کسی که منافع ملی کشورمان را تضعیف می‌کند، درست باشد.

فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم منتقدان توافق ژنو که با نام «دلواپسیم» در محل لانه جاسوسی سابق آمریکا در تهران در حال برگزاری است، در گفت‌و گو با خبرگزاری فارس، با اشاره به دیپلماسی دولت یازدهم گفت: دولت قبل از آنکه در زمینه توافقنامه اقدامی انجام دهد، باید نظر خبرگان را به خود جلب می‌کرد تا نخواهد بعد از تصمیم آن به دنبال حمایت نخبگان جامعه باشد.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم در این مورد شتابزده عمل کرد، خاطرنشان کرد: باید فرصتی داده می‌شد تا نخبگان نظرات خود را به دولت اعلام کنند و تیم مذاکره کننده با پشتوانه محکم‌تری در مذاکرات حاضر شود.

عباسی با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی باید از حقوق هسته‌ای ایران حمایت کند، تصریح کرد: ما نباید هیچ وظیفه و تکلیفی را خارج از NPT بپذیریم و دولت یازدهم باید در این زمینه توجه جدی را به خرج دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ارزیابی دیپلماسی لبخند دولت یازدهم به همراه به روز شدن تحریم‌ها گفت: ما خودمان در زمان مسئولیتم در جای خود با خنده رفتار می‌کردیم ولی در جایی هم با شدت رفتار می‌شد. نباید تصور کنیم که کارها همیشه با لبخند به پیش می‌رود چرا که فکر نمی‌کنم به کسی که منافع ملی کشور را تضعیف می‌کند، باید لبخند زد.

* نادران: توافق نهایی با 1+5 بدون اطلاع مجلس از جزئیات مذاکرات ممکن نیست

الیاس نادران عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و نماینده تهران در مجلس در گفت‌و گو با فارس، در مورد توافقنامه ژنو اظهار داشت: آنچه که شنیده می‌شود، حاکی از این است که تیم مذاکره ایرانی از حوزه قدرت و دفاع از تمامیت نظام برخورد نکرده و همین مسئله سبب ایجاد نگرانی و حساسیت‌های اجتماعی شده است؛ در هر صورت دولت تکلیف دارد به نهادهای تقاضاکننده پاسخگو باشد.

وی درخصوص سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه می‌توانیم در مدت زمان کوتاهی به توافق نهایی برسیم نیز گفت: در توافقنامه اولیه قید شده است که هرآنچه انجام می‌گیرد باید مورد توافق طرفین باشد. بنابراین اگر اینها تعهداتی بدهند که جنبه حقوقی داشته باشد و نیازمند مصوبه مجلس نیز باشد چگونه می‌خواهند بدون مصوبه مجلس توافق نهایی صورت بدهند؟

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: توافقنامه نهایی صورت نمی‌گیرد مگر اینکه مجلس در جریان جزئیات قرار بگیرد و نسبت به آنچه که صورت گرفته اجماع باشد. یعنی مجلس نظر دولت را بپذیرد و کار بر اساس توافق جمعی باشد.

* طومار حاضرین در همایش «دلواپسیم» برای حراست از حقوق هسته‌ای

شرکت‌کنندگان همایش «دلواپسیم» با امضاء طوماری ،انتظارات خود را درباره مذاکرات هسته‌ای به تیم مذاکره‌کننده اعلام کردند.

متن این طومار نامه به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

انتظار ما به عنوان جمعی از جبهه علمی فرهنگی انقلاب اسلامی رد رابطه با گام پایانی مذاکرات و آنچه در مرقومه پایانی مذاکرات هسته‌ای باید قید شود به شرح زیر است:

الف) در مورد حقوق هسته‌ای:

1- حق غنی‌سازی ایران صراحتا به رسمیت شناخته شود.

2- حرکت علمی هسته‌ای و توسعه و پیشرفت فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ادامه یابد.

3- ایران در استفاده از حقوق خود «NPT» به هیچ وجه از کشورهای دیگر استثنا نشود.

4- نیازهای دارویی مرتبط با بخش هسته‌ای در داخل تأمین شود.

5- مراکز فعلی غنی‌سازی هیچ یک تعطیل نشده و تا مراحل نهایی تکمیل و عملیاتی شوند.

6-  ایران از تمام حقوق هسته‌ای خود بر اساس معاهده آژانس بهره ‌مند گردد.

7-هیچگونه تعهدی برای بازرسی و نظارت بیشتر از معاهدات آژانس صادر نشود.

8-  روابط ایران با آژانس به صورت متعارف و غیر فوق‌العاده باشد.

ب) در خصوص تحریم‌ها:

1- ستون اصلی تحریم‌ها یعنی تحریم‌های مالی، نقدی و بانکی برداشته شود.

2- زمان برداشتن تحریم‌ها  مشخص و در  بازه زمانی بسیار محدود باشد.

3- تحریم‌های جدید به بهانه‌‌های دیگر همچون حقوق بشر، صنایع موشکی و… وضع نشود.

4- دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد شود

ج) در خصوص مذاکرات:

1- مذاکرات مربوط به مسائل هسته‌ای باشد و لاغیر (مثل حقوق بشر، صنایع موشکی و ..)

2- زمانبندی نتایج مشخص و شفاف باشد

3- اقدامات طرفین عینی ، واضح و ملموس باشد نه داوطلبانه و اختیاری

4- متن توافقنامه باید به تصویب مجلس و شورای عالی امنیت ملی برسد

5- بندهای پیشنهادی توافقنامه به اطلاع عموم برسد

6- در صورت عدم پایبندی طرف‌های مذاکره به تعهداتشان ایران به تعهد خود عمل نکند

7- دستیابی ایران به حقوق خود صراحتا قید شود و مبتنی بر رضایت  طرفین یا اقدامات بعدی نباشد

8- شرکت‌کنندگان این همایش در زیر این طومار جملاتی مانند «حفظ‌ عزت اسلام و مسلمین و خون شهیدان بر همه مسلمانان واجب است»، «شهدا راهشان ادامه دارد»، «من به مذاکره با آمریکا خوشبین نیستم»، «عوامل 1+5 آمریکایی هستند»،‌«تا آخر راه ایستاده‌ایم»، «پشتیبان تیم مذاکره‌کننده هستیم»  انتظارات خود را از تیم مذاکره‌کننده عنوان کردند.

 

* کوثری: این همه امتیازات که به 1+5 داده شد باید تمام تحریم‌ها را لغو می‌کردند

اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی طی سخنان کوتاهی در گردهمایی منتقدین توافق ژنو که با عنوان «دلواپسیم» در محل لانه جاسوسی سابق امریکا در تهران برگزار شد، گفت: حرف ما با تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان این است که شما در برابر این همه امتیازات که در توافق ژنو به 1+5 دادید باید تمام تحریم‌ها لغو می‌شد نه اینکه صرفاً صنعت کشتیرانی و پتروشیمی ما تا حدودی از تحریم رها شود.

وی ادامه داد: اگر ما تعلیق غنی‌سازی 20درصد را پذیرفتیم، دست کم باید بانک مرکزی و صنعت نفت ما از تحریم ما آزاد می‌شد؛ همین هفته گذشته با مسئولان بانک مرکزی جلسه داشتیم و آنها گفتند تا 15 روز قبل یک دلار هم نتوانستیم از اقساط پول‌های آزاد شده را برداشت کنیم.

کوثری افزود: اگر ما نصف اورانیوم غنی شده خود را اکسید کرده‌ایم، چرا طرف مقابل هیچ اقدامی در مقابل انجام نمی‌دهد؟

* پناهیان: مذاکراتی که به تقویت جایگاه جمهوری اسلامی منجر نشود مطرود است

علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه در گردهمایی منتقدین توافق ژنو که با عنوان «دلواپسیم» در محل لانه جاسوسی سابق آمریکا در تهران برگزار شد، طی سخنان کوتاهی، گفت: برگزاری چنین جلساتی دو قاعده اصلی دارد، یک قاعده آن به این معنی است که پشتیبانی نیروهای انقلابی است که می‌تواند به مذاکره‌کنندگان قدرت دهد.

وی ادامه داد: قاعده دیگر برگزاری چنین جلساتی این است که اگر چنین اقداماتی پشت سر مذاکره‌کنندگان نباشد چرخ انرژی هسته‌ای که هیچ، چرخ کارخانجات نیز نمی‌چرخد.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر مذاکرات موجب رونق اقتصادی و افزایش عزت کشور شود آن مذاکره در خدمت جمهوری اسلامی است و اگر مذاکراتی به تقویت جایگاه جمهوری اسلامی منجر نشود این مذاکره محکوم به شکست بوده و از طرف انقلابیون مطرود است.

*عباسی: عملکرد تیم‌جلیلی در مذاکرات قهرمانانه بود

فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در گردهمایی بزرگ منتقدین توافق ژنو که با عنوان «دلواپسیم» در محل لانه جاسوسی سابق آمریکا در تهران برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به خاصیت انرژی هسته‌ای به عنوان یک پیشرفت علمی جامع برای هر کشوری گفت: شرایط جنگ جهانی باعث شد که این تکنولوژی در ابتدا به عنوان تجربه‌ای مهار نشده ایجاد و پس از آن به صورت علمی در قالب رآکتور مورد توجه کشورها قرار گیرد.

وی ادامه داد: راکتور هسته‌ای یک دستاورد کوچک شده تمام تکنولوژی‌هاست و سطح ایمنی کشور را بالا می‌برد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با طرح این سئوال که چرا پرونده ما به شورای امنیت سازمان ملل رفت، گفت: غرب دید که کشور ما در حال پیشرفت است و در واقع ما داشتیم کارآمدی نظام را نشان می‌دادیم و راه صدور انقلاب نیز همین بود.

عباسی بهانه تراشی‌های آژانس مبنی بر انحراف ایران از ان‌پی‌تی را دستمایه ساختن پرونده برای ایران خواند و افزود: آمانو تمام این موارد را در گزارش شماره 65 خود در سال 2014 بعنوان انحراف ایران از ان‌پی‌تی‌ ارائه داده است.

وی تصریح کرد: ما زمانیکه آژانس مدعی انحراف ایران از ان‌پی‌تی‌ شد گفتیم که مدارک این مسئله را ارائه کنید ولی آنها گفتند مدرک ارائه نمی‌کنیم و شما باید این مسئله را قبول کرده و مدارک را به ما بدهید.

عباسی اضافه کرد: اما تیم مذاکره کننده به خوبی و قهرمانانه در مقابل این خواسته مقاومت کرد و اگر بخواهیم عنوان قهرمانی به کسی بدهیم باید به تیم آقای جلیلی بدهیم نه دیگران.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ادامه داد: من علاقه‌ای به ساختن قهرمان کاغذی ندارم ولی در دوره گذشته تمام منافع کشور در نظر گرفته شد و حاضر نشدند چیزی خلاف منافع کشور را بپذیرند.

 

* جزئیات شکایت شورای عالی امنیت ملی از نطق 3 دقیقه‌ای یک نماینده

محمد جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خانه ملت  عصر امروز (شنبه) در گردهمایی «دلواپسیم» که با حضور منتقدین توافق ژنو برگزار شد، گفت: مردم صاحب انقلابند و هزینه‌های آن را پرداخت می‌کنند و امروز این انقلاب توسط انقلابیون حفظ شده است.

وی همچنین با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید از جنس مردم باشند، خاطر نشان کرد: یکی از نمایندگان شما به نمایندگی از مردم در نطق 3 دقیقه‌ای توافقات ژنو را نقد کرد، دولت رسما از وی شکایت کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: در متن شکایت شورای عالی امنیت ملی که رئیس‌جمهور، رئیس آن است آمده بود که در نطق این نماینده تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تضعیف و به آقای رئیس‌جمهور توهین شده است به همین دلیل باید جلوی نماینده گرفته شود.

کریمی‌قدوسی در این زمینه خاطر نشان کرد: در متن آن شکایت آمده بود، رسانه‌هایی مانند خبرگزاری فارس و سایت الف و سایر رسانه‌هایی که نظرات فوق را منتشر کرده‌اند باید از سوی قوه قضائیه با آنها برخورد شود تا کسی جرأت نکند تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را نقد کند.

وی با بیان اینکه دولت دو سیاست شامل نگاه به درون و مقابله با نقد را در مورد مسائل هسته‌ای در دستور کار خود قرار داده است، تصریح کرد: سیاست‌هایی که با نگاه به درون طراحی شده به دنبال خالی کردن دل مردم است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی از دانشجویان حاضر در جلسه پرسید آیا خبر دارید اشک‌های آقای نصر‌الله در دیدار هیأت کمیسیون امنیت ملی که آقای ظریف نیز در آن حضور داشت، جاری بود؟ آیا خبر دارید چقدر در حمایت از مقاومت کم گذاشته‌اند؟

کریمی قدوسی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروز مردم ایران دلواپس حفظ انقلاب هستند، گفت: امروز جوانان این مرز و بوم در وسط میدان هستند و برای دفاع از آرمان‌های انقلاب می‌کوشند.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری می‌گویند من خوشبین نیستم اما مخالفتی هم نمی‌کنم، فکر هم نمی‌کنم این مذاکرات به نتیجه برسد. به سخن مقام معظم رهبری و گزارش آقای روحانی درباره توافق هسته‌ای دقت کنید، از آقای روحانی می‌پرسند نظر شما درباره توافق هسته‌ای چیست؟ می‌گوید خوشبینی و بدبینی در دنیای سیاست معنا ندارد و باید واقع‌بین بود، البته آقای روحانی می‌گوید با شناختی که از دنیا و مسائل دارم بدبین نیستم؛ تا کنون سابقه نداشته است هیچ رئیس‌جمهوری مقابل نظر مقام معظم رهبری اینگونه نظر دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: برای اینکه توافقات ژنو به شکل مورد نظر غربی‌ها به امضاء برسد باید این شیر بخوابد، اگر این شیر نخوابد این توافقنامه نابود خواهد شد.

کریمی قدوسی با بیان اینکه به منتقدان توافقات ژنو افراطی، بی‌سواد، هوچی‌گر و امثال اینها گفته شد، خاطرنشان کرد: این عناوین را مطرح کردند تا کسی جرأت نکند وارد میدان شود، سیاست خزانه خالی را نیز برای خالی کردن دل ملت عنوان کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ژنو را یکی از قطعات یک پازل بدانید، ‌گفت: شما باید امروز نگران این پازل باشید و بدانید که ژنو یک قطعه از این پازل است.

 

* محمدی: توافق ژنو ماهیت انقلاب را هدف گرفته است

مهدی محمدی کارشناس مسائل بین‌المللی در گردهمایی توافقنامه ژنو که با عنوان «دلواپسیم» در لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد، طی سخنانی گفت: دلواپسی ما از بابت اساس انقلاب نیست بلکه دلواپسی ما از بابت آن دولتی است که به مردم وعده داده که چرخ زندگی مردم را خواهد چرخاند ولی آن را به پای حیوان چموشی به نام آمریکا گره زده که آن را به ته دره خواهد برد.

وی ادامه داد: مبادا روزی برسد که همین افراد به این نتیجه برسند که هدف را اشتباه رفته‌اند و راهی نیز برای بازگشت نداشته باشند.

وی با بیان اینکه ملت ایران به دلیل ماهیت انقلابی‌اش برای جامعه جهانی کشوری عادی  نیست، گفت: آمریکا از روز اول گفت انقلاب ما را به رسمیت نمی‌شناسد و اساس دعوا در سال‌های گذشته این بود که ما گفته‌ایم که کشوری هستیم مثل کشورهای دیگر و اجازه نمی‌دهیم که غرب تکالیف بیشتری برای ما در نظر بگیرد.

وی با بیان اینکه مهمترین کاری که توافق ژنو انجام می‌دهد این است که دوستان ما نوشته‌اند ما تا اطلاع ثانوی کشوری استثنا هستیم و شما حق دارید حقوقی که بقیه کشورها دارند به ما ندهید.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به توافق اولیه و گام نهایی توافق با کشورهای 1+5 تصریح کرد: معنای بند آخر توافق اقدام مشترک این است که ما تازه پس از عمل به همه خواسته‌‌های غرب کشوری عادی می‌شویم.

محمدی اضافه کرد: وقتی شما پذیرفتید که یک عضو استثنا در جامعه بین‌الملل هستید یعنی پذیرفته‌اید که باید استاندارد شوید و پروژه آمریکا این است که ما را استاندارد کند.

وی اساس مذاکره را پروژه استانداردسازی ایران از سوی آمریکا خواند و افزود: این مسئله محدود به انرژی هسته‌ای نخواهد شد و در قطعنامه اتحادیه اروپا دیدید که تأکید شده ایران باید استانداردهای اروپا را بپذیرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: مشکل بزرگ این است که دوستانی که بر سر کارند نیز قبول دارند که ایران باید استاندارد شود و از این منظر توافق ژنو توافقی است که ماهیت انقلاب را هدف گرفته و موضوع هسته‌ای تنها یک سکو برای رسیدن به این هدف است.

 

* ایزدی: دلواپسیم که امتیازات مورد نیاز کشور در گام نهایی گرفته نشود

فؤاد ایزدی استاد دانشگاه تهران در گردهمایی منتقدین توافق ژنو که با عنوان «دلواپسیم» در محل لانه جاسوسی سابق آمریکا در تهران برگزار شد، گفت: ما نباید توافق ژنو را سیاه و سفید ببینیم فرصت‌هایی هم در توافق وجود دارد که وزارت خارجه باید از آنها استفاده کند.

وی افزود: سؤالی که مطرح است این است که ما به دغدغه‌های طرف مقابل توجه کنیم و همه امتیازات را به طرف مقابل بدهیم و در گام نهایی نیز این امتیازات بیشتر هم باشد اما آن امتیازاتی که کشور نیاز دارد را نتوانیم بگیریم.

ایزدی گفت: این نگرانی وجود دارد که در گام نهایی نیز مانند توافق ژنو امتیازاتی بدهیم اما هیچ نگیریم و طرف مقابل نیز به تعهدات خود بی‌توجهی کند. دلواپسی ما این است که نگاه مسئولان باعث می‌شود طرف مقابل ترغیب شود تا امتیازات بیشتری از ما بگیرد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: آمریکا این هدف را دنبال می‌کند که نگذارد کشوری قدرتمندتر از رژیم صهیونیستی بشود و این موضوع ربطی به مسئله هسته‌ای ندارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد:‌ نگرانی که وجود دارد این است که طرف مقابل همه امتیازات را می‌گیرد و هیچ اقدامی برای اجرای تعهدات خود نمی‌کند و این دلواپسی وجود دارد که توافقی که در سعدآباد در سال 82 اتفاق افتاد دوباره تکرار شود.

 

* کوشکی: عنوان بی‌سوادی را با افتخار می‌پذیریم تا فردا بی‌شرف نباشیم

محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی عصر امروز (شنبه) با حضور در همایش «دلواپسیم» که با حضور منتقدین توافقنامه ژنو در لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد، گفت: ما شهید ندادیم تا آمریکا کدخدای ما باشد، هزاران کودک ما یتیم نشده‌اند تا کسی توان نظامی کشور را زیر سؤال ببرد.

وی با بیان اینکه مطمئن باشید اگر توافقنامه ژنو با شکل فعلی ادامه یابد از شما خواهند خواست بهائیت را به رسمیت بشناسید، گفت: پذیرش توافقنامه به شکل فعلی باعث خواهد شد روزی حجاب اسلامی را هم ممنوع کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اگر ما امروز معترض نباشیم «مرگ بر آمریکا» جرم خواهد شد، افزود: نتیجه خوشبینی‌ها و عقب‌نشینی‌ها این شد که آمریکایی‌ها گفتند سیستم موشکی ایران باید حذف شود اما این سیستم موشکی نتیجه زحمات شهید طهرانی‌مقدم است.

وی با بیان اینکه غربی‌ها از ما خواستند دست از حمایت حزب‌الله برداریم، تصریح کرد: اگر ما امروز این توافقات را با این شکل ادامه دهیم باید به سید حسن نصر‌الله بگوییم «خداحافظ».

کوشکی با اشاره به اینکه امروز باید اعتراض کنیم تا شرمنده علیرضا احمدی‌روشن (فرزند شهید احمدی روشن) نباشیم، خاطر نشان کرد: امروز با افتخار عنوان بی‌سوادی را می‌پذیریم و به آن افتخار می‌کنیم تا فردا بی‌شرف نباشیم.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه گفت: دوستان شرقی و غربی که دلواپسی را به سخره گرفتند بدانند که ما تمسخر آنها را به جان می‌خریم و این شیرین‌تر از آن است که فردا شرمنده شهدا باشیم.

وی اضافه کرد: مباحث به گونه‌ای پیش رفت که خانم رایس گفته‌ است اگر ایرانی‌ها می‌خواهند مستقل باشند ما نمی‌خواهیم حتی آنها برق هم داشته باشند؛ در پرتو مذاکرات دوستان باسواد آقای روحانی، شرمن اتهاماتی را متوجه مردم ایران می‌کند، در واکنش به توهین‌های شرمن می‌گویند ما با آنها روابط ایمیلی و تلفنی داریم و وی مادربزرگ خوبی است؛ آقای روحانی! شما مجتهد هستید زشت است که من به شما گوشزد کنم که قرآن می‌گوید این مذاکرات نتیجه‌ای ندارد.

کوشکی در پایان سخنان خود گفت: اماما! ما به تو قول می‌دهیم نخواهیم گذاشت انقلاب به دست نااهلان بیفتد.

 

* زیباکلام: نگران استقلال کشور هستیم

سعید زیباکلام هنگام دریافت لوح تقدیر خود گفت: آذرماه نگران صنعت هسته‌ای کشور، اسفند نگران استقلال کشور و اکنون نگران انقلاب اسلامی هستیم.

* نبویان: انتظار لغو تحریم‌ها از سوی دشمن، عاقلانه نیست

حجت‌الاسلام نبویان نیز در حاشیه این همایش گفت: ما چگونه از دشمن خودمان می‌خواهیم که تحریم‌ها را بردارد همان کشوری که ما را تحریم کرده است.

وی با اشاره به اینکه عاقلانه نیست از دشمنی که این مقدار دشمنی نشان می‌دهد انتظار داشته باشیم تحریم‌ها را برطرف کند، اظهار کرد:‌ حل مشکل ما عنایت خدای متعال و توجه به نیروهای دانشگاهی و نیروهای داخلی ماست؛ نباید چشممان به آمریکا باشد، بلکه باید به توان داخلی باشد.

نبویان با تأکید بر اینکه قرآن آخر این مذاکرات را مشخص کرده است،‌ گفت:‌ آن‌ها که به دنبال رابطه و دوستی و «ما همدیگر را به اسم کوچک صدا می‌زنیم» و … هستند مثلشان، طبق آیه قرآن مثل عنکبوت است که سست‌ترین خانه‌هاست.

وی ادامه داد: شما الان ببنید یک دلار دست ایران را نگرفته است و یک کشتی ایران بیمه نشده است؛‌ رابطه با آمریکا ساختن خانه‌ای مانند عنکبوت است.

* روانبخش: دلواپسی‌ ما فراتر از بحث‌ هسته‌ای است/خدا به سازش برکت نمی‌دهد

همچنین حجت‌الاسلام قاسم روانبخش با تأکید بر اینکه خدا در قرآن هیچ کجا بر سازش برکاتی بار نکرده است، بلکه بر پایداری وعده برکت داده است، به برکات مقاومت در لبنان،‌ سوریه و عراق اشاره کرد و گفت: وقتی ما رسمی بودن کدخدا را پذیرفتیم، نتیجه این شد که ورود نماینده ما به سازمان ملل را هم باید کدخدا اجازه دهد که دیدید اجازه نداد.

وی تصریح کرد:‌ دلواپسی ما فراتر از بحث هسته‌ای است؛ آن‌ها پس از اکسید کردن 20 درصد به‌دنبال برچیدن بحث هسته‌ای و اکسید کردن فرهنگ انقلابی ما هستند لذا باید نشست‌هایی بس بزرگ‌تر برای فرهنگ خود بگذاریم که امسال را مقام معظم رهبری سال فرهنگ نامیدند.

* کوچک‌زاده: رسانه‌ ملی همایش دلواپسیم را پخش کند

در ادامه مهدی کوچک‌زاده با درخواست از عزت‌الله ضرغامی برای پخش گردهمایی «دلواپسیم» جهت اثبات ملی بودن رسانه ملی گفت: اینجا جمهوری اسلامی است و کسی که از طرف اسلام ولایت دارد وفاداری‌اش را به جمهوری اثبات کرد، کسانی که مدعی حمایت جمهوریت از خودشان هستند، می‌خواهند علیه اسلام کودتا کنند.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏