عکس های دیده نشده از استقبال اعتراضی/در فرودگاه چه گذشت؟/ رسانه های مدعی اخلاق کجایند؟

ساعات پایانی جمعه شب بود که خبر گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور ایران و آمریکا رسانه ای شد. صبح روز بعد (شنبه) در کمتر از چند ساعت به صورت خود جوش چند گروه دانشجویی و طلبه –بدون هماهنگی قبلی- تصمیم گرفتند با حضور در مهرآباد ضمن تأکید بر عدم فراموش شدن خون شهدای ریخته شده به دست آمریکا، سؤالات و مطالبات خود را طرح کنند.

در سایت ها اعلام شده بود که صبح فردا هواپیمای رئیس جمهور به زمین می نشیند و لذا از همان حوالی طلاب و دانشجویان معترض در طرفین بلواری که مسیر عبوری خودروی رئیس جمهور و هیأت همراه بود، پلاکارد به دست، ایستادند. ساعت به دوازده رسیده بود و رئیس جمهور هنوز نیامده بودند. در مدت این یک ساعت مراسم بسیار منضبط برگزار شد و دانشجویان در دو طرف خیابان به صف ایستاده و با شعار رسای «مرگ بر آمریکا» و «منافع ملی ما گم شده/آیا عمل به حرف مردم شده» و«مذاکره با شیطان منافع ملّی نیست» و شعارهای متینی از این قبیل اعلام موضع می کردند و بیانیه های گروه های مردمی دانشجویی حاضر شده در این استقبال اعتراضی نیز خوانده می شد.

دانشجویان قریب به یک ساعت در دو طرف خیابان به طور منظم به سردادن شعارهای ضد آمریکایی در حمایت از منافع ملی پرداختند. گروه های مختلف حاضر در مراسم نیز بیانیه های خود را در جمعیت اعلان کردند.

a (32)

a (4)

a (20)
اصل سوال تجمع کنندگان این بود که این مذاکره برای چه اتفاق افتاده است و چه دستاوردی داشته است؟ آن هم به مذاکره ای که در آخر سفر و به این شکل اتفاق افتاد و هیأت نمایندگان ایرانی باید پاسخ دهند بر اساس کدام تحلیل در شرایط کنونی به این نتیجه رسیده‌اند که به سراغ گفتگو با دشمن شماره یک ملت ایران بروند و دستاورد رفتارهای انجام گرفته در این سفر برای ملت چه بوده است؟

a (16)

اما در این بین خبری از آمدن آقای روحانی هم نبود. بچه هایی که از مدارس راهنمایی برای تجمع حمایت از آقای روحانی آورده شده بودند هم با اتوبوس هایشان رفتند. علاوه بر این بیشتر از یک ساعت می شد که بچه ها در دو ردیف به طور منظم شعار می دادند و بیانیه ها قرائت می شد. تقریباً همه به نتیجه رسیده بودند که حضور آقای روحانی منتفی شده و احتمالاً ایشان از در دیگری از فرودگاه خارج شده اند. وقت شریف شرعی که رسید، دانشجویان برای اقامه فریضه ظهر آماده شدند و در یکی از دو مسیر بلوار، نماز جماعت برپا کردند.
دانش آموزان در حال بازگشت به مدارس!

DSC01659
دانشجویان در صف های مرتب و منظم به سردادن شعارهای خویش می پردازند. «مرگ بر آمریکا» «منافع ملی ما گم شده/آیا عمل به حرف مردم شده»

a (1)

a (31)
امام خامنه ای: می گویند سر میز مذاکره بنشینید تا تحریم ها برداشته شود این هم دروغ است

a (24)

در حالی که عده ای نماز را شروع کرده بودند و عده ای دیگر به صفوف می پیوستند، همهمه ای به راه افتاد که خودرو حامل آقای روحانی از راه رسید. صدای کف و سوت آمد و ماشین های ریاست جمهوری وارد شدند. تصور بر این بود که به علت برگزاری نماز جماعت در لاین چپ خیابان، ماشین های ریاست جمهوری از لاین راست حرکت کرده و خارج خواهند شد،- برای توضیح باید اشاره شود که خیابان در واقع بل- اما تیم حفاظت رئیس جمهور ترجیح داد وارد صفوف نماز شود و نماز نمازگزاران را بشکند، و در نتیجه یک عده ای پابرهنه به اطراف بدوند، یک عده دنبال کفش هاشان باشند، و در همان حال اعتراض کنند، یک عده در مسیر حرکت ماشین ها بمانند و…

پس از یک ساعت حضور منظم در صف های استقبال اعتراضی، به هنگام نماز و با تصور اینکه دیگر خبری از آقای روحانی نخواهد بود، دانشجویان اقدام به برپایی نمازجماعت در یک محوطه از لاین چپ خیابان کردند.

DSC01689

DSC01691
و ناگهان در عین اینکه ماشین جناب آقای روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران می توانست به راحتی از خیابان باند کناری عبور نماید تصمیم گرفت مستقیما از مسیر نمازگزاران عبور کند!

hemmat-khahi-35-of-48(1)

اما سوال اینجاست همانطور که در عکس پایین دیده می شود خیابان پاویون دولت، دو بانده است! آیا تیم حفاظت ریاست جمهوری از قبل مسیر را چک نکرده بود و از برگزاری نماز بی اطلاع بود؟! از سوئی دیگر آقای روحانی که از روی سقف ماشین نظاره گر بودند آیا نمی توانستند دستور دهند تا ماشین از باند کناری که خیابانی خالی از نفر بود رد شوند؟ تیم حفاظت نمی توانست چنین تدبیری بیاندیشد تا موجب شکستن نماز و جریحه دار کردن احساسات دانشجویان نشود و باعث متشنج شدن فضا نشود؟

nahaei

از اصل ماجرا که بگذریم می رسیم به حرکت نخ نما شده برخی رسانه ها که با پرداختن به اشتباهات و عوارض جانبی، اصل حرف و حرکت را به محاق می برند. و طوری جلوه می دهند که توگویی بنای این حرکت بر هتک مقام ریاست جمهوری بوده و جماعتی آمده بودند تا به سمت وی کفش پرتاب کنند! اصلاً چرا باید بنا بر چنین رفتاری باشد؟ بعض رسانه ها بر اساس کدام اصول اخلاقی به جای منعکس کردن «اصل و تمام» یک استقبال اعتراضی مسالمت آمیز و محترمانه و بازخوانی شعارهای سرداده شده در آن و یا نشر تصاویر هجوم وحشیانه گارد امنیتی ریاست جمهوری به نمازگزاران، تنها صحنه های برآشفتن بعد از درگیری را منتشر کرده اند؟ مضافاً مگر نه اینکه محیطِ باز بلوار و نیز کفش های بر زمین مانده بر هر سوء استفاده گری امکان جولان می داد؟ و اصلاً فرضاً که کفش پرتاب شده از طرف معرتضان باشد، آیا اشتباه یک نفر (و نه بیشتر) در حاشیه یک مراسم تقریباً دو ساعته باید بشود گزارش مراسم؟! راستی چرا صحنه پاره شدن لباس یکی از نمازگزاران توسط نیروهای محافظ رئیس جمهور نباید بشود گزارش این مراسم!؟ از نیروی امنیتی بیش از این انتظار نمی رود لکن رئیس جمهور که این صحنه را می بیند چه باید کند؟ لبخند بزند و از فاصله ۲-۳ متری له شدن جوانان را ببیند؟!

اینکه عده ای دانشجوی دغدغه مند جمع شوند و موضع شان را اعلام کنند، آیا افراطی گری است؟ ما فکر می کنیم افراطی گری چیزهای دیگری است، و این سوالات را باید رسانه ها از مسئولین مان بپرسند. با توجه به سابقه ای که از قبل دیده بودیم، و به خصوص اتفاقی که در مذاکرات سعدآباد افتاده بود و موجب شده بود که مسئولین آن کار از چشم مردم بیفتند. بهترین شکل بیان این نگرانی و اعتراض هم همین بود که تجمعی در قالب استقبال از رئیس جمهور و به صورت مسالمت آمیز صورت بگیرد. اما این تجمع به نماز ظهر برخورد، و متأسفانه با مدیریت غلط تیم آقای روحانی و وارد شدن شان با ماشین به صفوف نمازگزاران وضعیت بدی ایجاد شد.

بعد از آن هم به جای اینکه این روند اصلاح شود و به جامعه گفته شود که عده ای از مردم هم به اتفاقات این سفر اعتراض داشتند، حاشیه هایی در رسانه ها پررنگ شد؛ مانند این اقدام غیرمنصفانه که کل این تجمع را این طور بازتاب دادند که عده ای با لنگه کفش به استقبال رئیس جمهور رفتند! و این در حالی بود که بارها از تریبون تجمع اعلام شده بود که هیچ گونه توهین به رئیس جمهور و هیچ یک از مسئولین دیگر کشور قابل قبول نیست، و قرار بود فقط تجمع کنندگان در دو طرف خیابان بایستند و هنگام عبور خودروی رئیس جمهور از خیابان، با پلاکاردهاشان اعتراض شان را بیان کنند. اصل بزرگ نمایی موضوع پرتاب کفش در این تجمع، یک پروژه رسانه ای است، اما اگر انجام شده باشد، هرجایی رخ داده باشد، و در مقابل هر مسئولی از نظام که باشد، این حرکت از نظر ما محکوم است.

20 نظر

 1. مجید گفت:

  ممنون از گزارش خوبتون

 2. سید محمد رضا گفت:

  خوب بود

 3. حمیدرضا گفت:

  مشکل اینه که حداقل تا چهار سال آینده با یک دولت امنیتی طرفیم و یکی از ابزارهای این تیپ آدم ها، جنگ روانی رسانه ایه…

  • پیرو رهبری گفت:

   آها ، شما به این میگین امنیتی!!!
   اونوقت قبلی چی بود؟
   این کمیته صیانت تو این 8 سال کجا بود؟
   خواب بود؟

 4. حامد گفت:

  سلام و خسته نباشيد! برگزاري نماز در اونجا اشتباه بود اشتباه بزرگي هم بود! نيرو هاي امنيتي بايد بدترين حالت ممكن رو در نظر بگيرن و اون بدترين حالت ممكن اينه كه شما چندتا مزدوريد كه پول گرفتين اونجا مسير رو با اين حربه ببنديد كه ماشين از مسير ديگه بره و يه ترور اتفاق بيافته. درسته شما نيت تون اين نبوده! اما يه لحظه هم از اونور به اين ماجرا نگاه كنيد! اونجا ميشد شما رو به اتهام اخلال در امنيت رييس جمهور بازداشت كرد و به مدت 24 ساعت تحت بازجويي قرار داد/

  • مجید گفت:

   خوب!
   متن رو خوب نخوندی ها…
   بچه ها فکر میکردند روحانی از مسیر دیگری رفته، کسی قصد نداشته مسیر روحانی را ببندد.
   نمیگم اشتباه نبوده، اما عمدی نبوده، روحانی اینقدر دیر کرد که همه از اومدنش نا امید شدند.
   نیروهای امنیتی هم بهتر است مسیر را دو دقیقه زودتر چک کنند که بسته نباشد…
   اتفاقا از نظر امنیتی، معطل کردن رییس جمهور در وسط خیابان خطرناک تره…
   .
   عکسها هم باز نمیشود!

 5. ج گفت:

  عکس ها نمایش داده نمی شن.

 6. من گفت:

  تو هیچ کدوم ازین عکسا دانش آموزان نبودن ، حتی در دورهااااا، یه عکس گذاشتین این وسط بازگشت دانش آموزان به مدرسه! مردم هم … اصلا نمیفهمن این عکس ربطی به باقی نداره ، خوراندن دروغ به مردم ساده لوح کاری نداره!

 7. مهدی گفت:

  یاد احمدی نژاد بخیر که تو لبنان بدون شیشه محافظ سخنزانی کرد.

  این چه حرف بیربطیه که نیروی امنیتی باید مردم رو له کنه؟

 8. سعید گفت:

  سلام.میخواستم بدونم که منظور شما از منافع ملی چیه؟آیا تا به حال منافع و پول ما مردم ایران تو جیب مفت خورهای لبنانی و فلسطینی نرفته؟همون فلسطینی هایی که در پایان جنگ آخرشون با اسراییل جشن پیروزی گرفتند و همه ی کشورهای عربی رو حتی قطر که دشمنشونه رو و حتی ترکیه رو دعوت کردند بجز ایران,اینا منافع ملی ما است؟و حالا که به خواست خداوند بزرگ,رهبر اجازه ی مذاکره با آمریکا رو به دکتر روحانی داده تا به این وسیله تحریمها برداشته شود و روابط دوستانه جایگزین روابط دشمنانه شود,شما میگین که وای منفع ملی ما از بین رفت,احتمالا شما از دشمنی و تحریم خوشتان می آید.آیا رابطه با چین,روسیه و کشورهای عربی منافع ملی ما را حفظ میکند البته نمیخواهم منکر کمکهای چین و روسیه شوم اما ما را زیاد چپاول کردند.در ضمن نظر اکثریت مردم ایران مهم است که شکر خدا اکثریت موافق روابط دوستانه و با احترام متقابل نسبت با آمریکا هستند به جز عده ی محدودی که خواهان دشمنی وتحریم و سختی بر مردم عزیز ایران هستند.خداوند متعال یار و نگهدار دکتر روحانی و تیم دیپلماتیک ایشان باشد.خداوندا تمام افراطی ها و خوارج را به راه راست هدایت فرما.

 9. سانمیک گفت:

  این رو میشه فهمید که ما باید با آمریکا دشمن باشیم، زیرا آمریکا در حق ایران خیلی ظلم کرده است…
  ولی اینو دیگه نمیشه دققیقا درک کرد که چرا ما به عراق میگیم کشور دوست و برادر. چرا به روسیه میگیم همپیمان در حالیکه تاریخ گویای جنایت ها و خیانت های روسیه بر علیه ایران است…..

 10. سانمیک گفت:

  کاش عکس دلالان ارز و کسانیکه از تحریم های ایران نون میخورند و در واقع فرمانده این عملیات بودند را نیز نشان میدادید. البته از شما همچنین انتظاری نیست چون شما حتی جرات انتشار نظر منو رو هم ندارین یعنی اصلا وجود ندارین.
  تند روها همیشه سعی میکنند دیدگاه های افراطی خود را همجهت با نظر رهبری بدونند در صورتیکه خودشون هم خوب میدونن که رهبر با حرکات افراطی مثل حمله به خوابگاه های دانشجویی و اینگونه رفتارها علیه رئیس جمهور محبوب کاملا مخالف هستند.

  تو دنیا که نتانیاهو از رابطه بین ایران و آمریکا خیلی هراس داره و البته دلیلش کاملا مشخصه، چون نتانیاهو از انزوای ایران لذت میبره.
  تو ایران کیا از رابطه بین ایران و آمریکا میترسن؟

 11. یه سوال گفت:

  یه سوال دارم. تا کی میخواید نماز و دین رو دست آویز کنید برای رسیدن به هدفتون؟ دیگه قدیمی شده همه فهمیدن. وقتشه که دست از این مسخره بازیا بردارید.

 12. omid گفت:

  افراط گری یعنی این. بابا صبر کنیدببینیم نتیجه چی میشه

 13. مرتضی حسامی گفت:

  درموردمکالمه تلفنی اوباما باآقای روحانی”اینکه آمریکائی هامیگن به تقاضای آقای روحانی انجام شده نمی شود گفت که حتماو100%دروغ میگویند چون آقای روحانی سابقه خلاف گوئی هم دارد ازکجا معلوم اینجا نیز خلاف نگفته باشد.شاهدمثال درگفتگوی تلویزیونی تبلیغاتی ایشان وقتی مجری میگوید:یکی از انتقاداتی که درمورد شما مطرح میباشد تعطیلی تمام تاسیسات هسته ای درزمان شما بود .ایشان باتشر میگوید که ماتعطیل کردیم؟ماآن راتکمیل کردیم .درصورتی که رهبری محترم فرمودند:مسئولین آن موقع حتی به 3عدد سانترفیوژراضی شده بودند اما آنها همان را هم اجازه ندادند.حالا این وسط حسن خلاف میگوید یا باراک دروغ گوست؟

 14. fd گفت:

  اینکه ما بیایم با آمریکا و غربی ها قهر کنیم(مثل بچه ها) نه تنها چیزی از مشکلات ما کم نمی کنه بلکه هر سال عقب مونده تر می شویم. عقب ماندگی به این معنی است که خودمان را با کشورهای هم سطح خودمان مقایسه کنیم ببینیم سی سال پیش اونا چه وضعیتی داشتن الان چطوری هستن؟ ما اون موقع چطوری بودیم؟ الان چطوری هستیم؟ خوب مثلا ترکیه که روابط خوبی با غرب داشته الان نسبت به سی سال پیش که از نظر درآمد سرانه و تولید ناخالص داخلی از ایران بسیار عقب مانده تر بودخیلی جلوتر هست. یا کره جنوبی که در اون موقع تقریبا اقتصادی هم سطح ایران داشت ولی الان جزو کشورهای پیشرفته هست.
  این اشتباه هست که ما بگیرم در این سی سال پیشرفت کردیم و حالا هم نیازی به غربی ها نداریم. بله پیشرفت کردیم اما با یک دید کلی خیلی عقب مونده تر شدیم.
  اگر بدون تعصب نگاه کنیم کشورهای غربی هم اکنون مبدا علم و تکنولوژی و ثروت هستند حالا چه بخواهیم چه نخواهیم.
  در نتیجه رابطه معقول با آنها باعث انتقال تکنولوژی از آنجا به اینجا می شود همچنان که در دوره پهلوی می شد. مثلا این نیروگاه هسته ای که الان انقدر بهش افتخار می کنید ساخت اون درزمان شاه آغاز شده بود.
  قدرت و ثروت در دست کسانی هست که علم دارند و به آن بها می دهند نه ریش پهن!
  شصت سال است که مخالف وجود اسرائیل هستید اما در این شصت سال اسرائیل ثبات و قدرت بیشتری پیدا کرده مسلم بدونید اگه ایران رو هم نابود کنید زورتون به اسرائیل نمی رسه

  • سجاد گفت:

   شما گفتید که: اینکه ما بیایم با آمریکا و غربی ها قهر کنیم(مثل بچه ها) نه تنها چیزی از مشکلات ما کم نمی کنه بلکه هر سال عقب مونده تر می شویم. عقب ماندگی به این معنی است که خودمان را با کشورهای هم سطح خودمان مقایسه کنیم ببینیم سی سال پیش اونا چه وضعیتی داشتن الان چطوری هستن؟ ما اون موقع چطوری بودیم؟ الان چطوری هستیم؟ خوب مثلا ترکیه …
   لازم میدونم کشورهای دیگه ای رو هم یادآور بشم عزیز تا انقدر از الفاظ و شرایط به نفع دیدگاه خودتون استفاده نکنید و واقع بینانه تر نگاه کنید
   عراق و پاکستان چطور شدند؟ لیبی چه شد؟ مصر چطور؟ گروههای افغانی تاسیس شده تحت حمایت امریکا به چه سرنوشتی دچار شدند؟
   اوباما سخنرانی میکنه میگه رهبر ایران بمب اتم رو حرام میدونه… هنوز حرفش از یادها نرفته فرداش میاد میگه گزینه نظامی علیه ایران روی میزه
   از طرفی وزیر خارجه امریکا میاد مذاکره میکنه تا از راه با اصطلاح دیپلماتیک موضوع ایران و امریکا بررسی بشه… فردا میاد میگه گزینه نظامی روی میزه… در واقع یعنی هم تهدید پابرجاست هم تحریم و البته یک راه جدید برای تحت تاثیر قرار دادن ایرانی ها بنابر برنامه تهدید و تحریم که اسمش رو گذاشتن مذاکره
   این برنامه هم مثل دو تای قبلی

   شما گفتید که: در نتیجه رابطه معقول با آنها باعث انتقال تکنولوژی از آنجا به اینجا می شود همچنان که در دوره پهلوی می شد. مثلا این نیروگاه هسته ای که الان انقدر بهش افتخار می کنید ساخت اون درزمان شاه آغاز شده بود.
   قدرت و ثروت در دست کسانی هست که علم دارند و به آن بها می دهند نه ریش پهن!
   خدمت شما عارضم که بله اونا به ما تکنولوژی هسته ای میخواستن بدن… اما ما در چه شرایطی بودیم؟
   فقط مصرف کننده بودیم
   لان تحریم کردن چه اتفاقی افتاد؟
   تولید کننده شدیم
   عزیز جان، علم یک چیزه انحصاری نیست… با تلاش به بخشی از این علم رسیدیم و به مابقی اون هم خواهیم رسید
   ایرانی باش و ایرانی فکر کن fd

 15. امیرحسین گفت:

  برید خجالت بکشید اهرم های فشار. خود شماها چند نفر بودید. سی سال مثلا مقاومت کردید میشه بگید دستاوردتون برای ملت ایران چیه؟
  بهتره بگذاریم اسمش رو اقلیت اغتشاش گر، جنگ طلبی رو کی می خواهید کنار بگذارید. به خدا الان دیگه دوره جنگ نیست، جنگ سی سال پیش بود. دنیا داره روی اقتصاد رفاه کار میکنه، عده ای فقط از زندگی مقاومت می فهمند. خب حالا دستاورد شما چیه؟

 16. ابی گفت:

  مگه شما واقعیتو بگید…
  دمتون گرم
  خدا قوت

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏