متن توافقنامه ژنو دارای ایرادات حقوقی و فنی است

سفیرسابق ایران در شوروی: دو حربه محرمانه بودن مذاکرات و تخصصی بودن مذاکرات را برای انحراف افکار عمومی نام می‌برند و این دو حربه را مانع مطالبه‌گری می‌دانند.

به گزارش کمیته صیانت از منافع ایران به نقل از جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم، ناصر نوبری در همایش «همه یا هیچ…» که در راستای نقد توافقنامه ژنو در دانشگاه صنعتی قم برگزار شد با اشاره به اینکه سخنان خود را به عنوان یک کارشناس مطرح می‌کند، اظهار کرد: دو حربه محرمانه بودن مذاکرات و تخصصی بودن مذاکرات را برای انحراف افکار عمومی نام می‌برند و این دو حربه را مانع مطالبه‌گری می‌دانند.

وی متن توافقنامه ژنو را دارای ایرادات حقوقی و فنی دانست و با یادآوری اینکه در متن، حق هسته‌ای ما حتی از NPT هم کمتر شده است اظهار کرد: در کجای NPT آمده که ما برای غنی‌سازی باید از آمریکا اجازه بگیریم و در مورد حدود و مکان آن نیاز به توافق با آمریکا داریم.

وی معنای کلمه Address را مورد توجه قرار داد و گفت: واژه کلیدی دیگر «جلب رضایت» است که در متن مورد تأکید قرار گرفته که هیچ حد و مرزی برای آن وجود ندارد از همین رو است که آمریکایی‌ها می‌گویند باید توان موشکی ایران نیز بررسی شود تا رضایت ما در مذاکرات جلب شود.

سفیر سابق ایران در شوروی تاکید کرد: تمام کلمات توافقنامه کار شده و با هوشمندی طرف آمریکایی در آن گذاشته شده است.

وی به عدم صدور ویزای ابوطالبی اشاره کرد و این گزینه را بهترین موضوع برای مطالعه رفتارها و افکار وزارت خارجه دانست و اظهار داشت: وزارت خارجه بعد از معرفی آقای ابوطالبی مدعی است یک عنصر ضد استکبار را معرفی کردیم و راهبردی ضد سازش را در پیش گرفته‌ایم.

سفیر سابق ایران در شوروی با اشاره به خاطره‌ای مبنی بر زمانی که وی به عنوان سفیر کانادا انتخاب شده بود اظهار کرد: به استناد نوشته‌ای در روزنامه نیویورک تایمز که در آن از بنده به عنوان عناصر لانه جاسوسی یاد شده بود ویزا ندادند و بعد هم ماجراهای بسته شدن سفارت کانادا در ایران پیش آمد.

وی سپس با طرح سئوالی اظهار کرد: چرا با وجود این تجربیات باز هم این اشتباه را وزارت خارجه مرتکب ‌شد؟

نوبری در پاسخ به این سئوال گفت: نمایندگان ایران با وجود اینکه در آمریکا بزرگ شده‌اند خوب آمریکا را نمی‌شناسند. خوی کابویی آمریکایی‌ها موجب شده تا انتقام سال‌های خیلی دور را نیز فراموش نکنند. برخی گمان کرده‌اند پس از عقد توافق روابط ما با آنها حسنه شده است و در نتیجه به آقای ابوطالبی ویزا می‌دهند.

سفیر سابق ایران در شوروی گفت: برای این سمت باید دو تخصص روابط بین‌الملل و کار با ابر قدرت‌ها را داشت، آقای ابوطالبی کدام یک از این تخصص‌ها را داشتند که معرفی شدند؟ دلیل معرفی ایشان چیزی نیست جز اینکه ایشان در ستادهای انتخاباتی جناب آقای رئیس جمهور حضور داشتند و بعد از مسئولیت‌هایی در دفتر ریاست جمهوری امروز برای این پست معرفی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ما نباید از ابتدا ایشان را معرفی می‌کردیم و این کار ثمره‌ای جز تنش بین روابط فی‌مابین ایران و آمریکا ندارد.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏