زیباکلام در دانشگاه تربیت مدرس: مجلس در برابر دروغ‌های مسئولان امور خارجه خواب است/ با این روند حفظ انقلاب اسلامی بسیار مهم است

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه مجلس در برابر دروغ‌های مسئولان امور خارجه کشور در زمینه توافقنامه هسته‌ای خواب است گفت: با ادامه همین روند در سیاست خارجه حفظ انقلاب اسلامی اهمیت دارد.

13930121000282_PhotoA

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سعید زیباکلام عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در نشست بررسی ابعاد سیاسی و اقتصادی توافقنامه ژنو در دانشگاه تربیت مدرس گفت: در بررسی توافقنامه ژنو باید ببینیم آیا به راستی همانطور که رئیس جمهور گفت قدرت‌های بزرگ به این نتیجه رسیدند که راهی جز مذاکره عزتمندانه با ما ندارند؟ آیا بر اساس گفته رئیس جمهور تمام اصول و خط قرمزهای نظام رعایت شده است و آیا دستاوردهای قطعی توافق اولیه به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران است؟

وی افزود: چرا وزیر امور خارجه از ابتدای مذاکرات در محرمانه ماندن این مذاکرات تأکید داشته است؟ مذاکرات از چه کسانی جز ملت ایران محرمانه ماند؟ آیا تحریم‌های نفتی ایران متوقف و درآمدهای نفتی آزاد شد؟

زیباکلام ادامه داد: توافقنامه ژنو 4 بخش دارد که مقدمه، اقدامات داوطلبانه ایران، اقدامات داوطلبانه 5+1 و اجزای گام نهایی در آن مطرح شده است؛ بر اساس توافق ژنو از اورانیوم غنی شده 20 درصد نیمی از آن به صورت اکسید حفظ می‌شود و مابقی به غنای 5 درصد رقیق شده می‌رسد و هیچ خط تولید بازتبدیلی نباید وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: جان‌کری در مجلس سنای آمریکا با افتخار می‌گوید اورانیوم غنی شده ایران به صفر رسیده است حتی در پاورقی‌های توافقنامه نیز آمده است که ایران نباید سانتریفیوژهای اضافه نصب کند و سانتریفوژهای موجود نیز با سانتریفیوژهایی از همان نوع جایگزین می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: دانشمندان ایران سانتریفیوژهایی ساخته‌اند که 6 برابر توانایی غنی‌سازی دارند ولی اگر بخواهیم جایگزین کنیم بر اساس توافقنامه باید همان نوع قبلی را جایگزین کنیم و ظرفیت غنی‌سازی نیز نباید افزایش داده شود.

وی گفت: در این توافقنامه آمده است که با توجه به نگرانی راجع به ساخت راکتور اراک این راکتور برای 6 ماه فعالیت نمی‌کند و سوخت بیشتری را حفظ نمی‌کند. این مسأله یعنی آنها برای راکتور اراک بحث نگرانی را مطرح کردند که نشاندهنده اهمیت فوق‌العاده راکتور اراک است ولی ما در ایران نامحرم هستیم و این اهمیت را برای ما توضیح نمی‌دهند.

زیباکلام اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی را می‌توان مجلس شورای گفتمان نامید زیرا در مجلس ما مسأله هسته‌ای آنها در حدی مطرح شد که رئیس مجلس گفت توافقنامه می‌توانست بهتر از این باشد. در حالی که حتی در وزارتخانه خزانه‌داری آمریکا نیز بحث راکتور اراک و اهمیت آن مطرح می‌شود.

زیباکلام با اشاره به نامه رئیس جمهور به مقام معظم رهبری در صبح روز 3 آذر ماه سال 92 گفت: با توجه به تجاربی که در زمینه برخوردهای آمریکا و بریتانیا داشتم نامه رئیس جمهور مبنی بر موفقیت ما در مذاکرات برایم جالب بود ولی 5 آذر ماه که توافقنامه به دستم رسید و آن را مطالعه کردم دیدم که مذاکرات دلالتی جز تعطیلی راکتور اراک و برچیدن کامل آن ندارد.

وی افزود: اظهارات بعدی مقامات آمریکایی نیز همین مسئله را نشان داد و حتی آنها اعلام کردند که ایران باید غنی‌سازی را به طور کامل متوقف کند.

وی ادامه داد: از 19 هزار سانتریفیوژ کمتر از 9 هزار سانتریفیوژ برایمان باقی ماند که بر اساس اظهارات خبرگزاری‌های غربی با توافقنامه وین آمریکایی‌ها بر 3 تا 4 هزار سانتریفوژ پافشاری دارند که این مقدار تنها یک مسأله نمادین در بحث هسته‌ای است.

زیباکلام اضافه کرد: مسئولان وزارت امور خارجه ایران می‌گویند دانستن حق مردم است ولی در عمل اطلاع‌رسانی نمی‌کنند در حالی که ما نباید هیچ فعالیت بازپرورانی در امر هسته‌ای داشته باشیم و هر نوع پژوهش مرتبط با غنی‌سازی متوقف می‌شود، آیا تمام کشورهای دارای علم هسته‌ای چنین تعهداتی به اروپاییان داده‌اند؟

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: در اختیار گذاشتن اطلاعات در حوزه هسته‌ای، توصیف ساختمان‌های هر یک از مراکز هسته‌ای، توصیف مقیاس مکان‌های عملیات فعالیت‌های هسته‌ای و در اختیار گذاشتن اطلاعات معادن اورانیوم و کارخانجات تولید اورانیوم نیز در توافقنامه مطرح شده است، چرا ما باید این اطلاعات را در اختیار آنها بگذاریم؟

وی افزود: حتی ایران متعهد شده است برای طراحی یک برنامه حفاظتی کامل در زمینه راکتور اراک با آژانس وارد مذاکره شده و برنامه مورد قبول آژانس را ارائه دهد همچنین دسترسی روزانه بازرسان آژانس و امکان بازدید سرزده آنها نیز مطرح است، مگر ما چقدر خطرناک هستیم؟

زیباکلام گفت: مگر ایران بود که در 28 مرداد سال 32 کودتا کرد و دولتی که درصدد ملی شدن صنعت نفت بود را سرنگون کرد؟ مگر ایران در شیلی کودتا کرد تا صنایع مس شیلی ملی نشود؟ مگر ایران دو بمب هسته‌ای در شهرهای پرجمعیت دنیا پرتاب کرد؟

زیباکلام گفت: اوباما در مرکز سابان که مرکز متعلق به صهیونیست است حضور می‌یابد و در پاسخ به این سؤال که شما چه تضمینی دارید که ایران سلاح هسته‌ای نسازد می‌گوید هیچ تضمینی نیست ولی ما امکانات رصدی با سابقه‌ای را طراحی کرده‌ایم که تعهدات ایران را مورد راستی آزمایی قرار می‌دهیم ولی وزیر امور خارجه ما می‌گوید با این توافقنامه حسن نیت ما به جهان ثابت شد در صورتی که در مسائل سیاست بین‌الملل بحث حسن نیت مطرح نیست و تمام کارها با دلیل و اثبات پیش می‌رود.

وی افزود: این نخستین بار است که آمریکا و اروپا چنین دسترسی بی‌کرانی به تأسیسات یک کشور مستقل پیدا می‌کند، تعلیقات خفت‌بار سال 82 در زمینه هسته‌ای کمتر از تعلیقات توافقنامه ژنو برایمان حقارت داشت، احترام متقابل در مذاکره عزتمندانه این است؟

زیباکلام خطاب به مسئولان دولت گفت: شما به رهبر معظم انقلاب نیز دروغ عظیمی را تحویل می‌دهید در حالی که تمام رسانه‌های خارجی اعلام می‌کنند که تحریم‌ها کمر ایران را شکسته به چنین توافقنامه‌ای رضایت داده است شما آن را فتح‌الفتوح می‌نامید.

زیباکلام گفت: مجلس سنا به جان کری فشار آورد که به طور کلی راکتور اراک با خاک یکسان شود ولی مجلس شورای اسلامی هیچ بحثی در رابطه با انرژی هسته‌ای نداشته است. این گونه منابع ایران حفاظت می‌شود؟

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: غربی‌ها اعلام کردند که تغییرات تاریخی در ایران رخ داده است و ایران دیگر ایران سابق نیست و به نظر من نیز اگر دولت نهم و دهم در هر حوزه‌ای موفق نبود در حوزه سیاست خارجه احمدی‌نژاد طوری عمل کرد که هر زمان برای اجلاس سالانه بین‌الملل به آمریکا می‌رفت آنها می‌ترسیدند و از وی به عنوان زلزله نام می‌بردند.

زیباکلام گفت: آیا دولت راست گویان راست می‌گوید که فرزندان ایران توانستند حقانیت ملت ایران را اثبات کنند؟ بهتر است ملاحظات سیاسی و حزبی را کنار بگذاریم و فقط به عزت ایران فکر کنیم.

وی افزود: با توجه به اینکه مجلس ایران هیچ بحثی در رابطه با انرژی هسته‌ای نداشته است لعنت خدا بر بنده اگر بار دیگر بدون آنکه بدانم نامزد منتخبم برای ایران غیرت خرج می‌کند به او رأی بدهم.

وی با بیان اینکه علاوه بر امتیازاتی که در توافقنامه ژنو داده‌ایم تحریم‌ها نیز برداشته نشده است گفت: در بخش مرتبط با تحریم‌ها در این توافقنامه مکث تلاش‌های بیشتر برای کاهش فروش نفت خام ایران عنوان می‌شود؛ من مانده‌ام کسی را در ایران نداشتیم که معنی این جملات را بداند یا مبنای ما چیز دیگری بوده است؟

وی افزود: در توافقنامه آمده است که امکان بازگشت مقدار توافقنامه‌ای از درآمدهای نفتی که مسدود شده بود فراهم می‌شود و اشاره‌ای به بازگشت قطعی ندارد.

وی گفت: البته بنده ایمان دارم که توافقنامه دیگری نیز وجود دارد که ما در ایران نامحرم و از آن بی‌خبر هستیم.

زیباکلام ادامه داد: حتی اگر آنها آن مقدار از پول بلوکه شده ما که تعهد کرده‌اند را به حساب ما واریز کنند چه فایده‌ای دارد وقتی نمی‌توانیم آن را خرج کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: خوش به حال آمریکایی‌ها که رجال سیاسی مانند کری و شرمن دارند که اینگونه توافقنامه‌هایی را تصویب می‌کنند.

وی افزود: آنها از توقف تحریم‌ها گفتند ولی چند روز بعد کشتیرانی ایران تحریم شد و اینگونه توجیه کردند که توقف تحریم‌ها در زمینه هسته‌ای بوده است ولی تحریم کشتیرانی مربوط به حقوق بشر می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی نمایندگان مجلس آمریکا از کری در رابطه با توافقنامه سؤال کردند و گفتند راکتور اراک باید به طور کامل نابود می‌شد کری گفت ایران در سال 2003، 164 سانتریفوژ داشت که به 19 هزار رسید و اگر بخواهیم چنین کاری با ایرانیان کنیم آنها متحد می‌شوند و برنامه‌های هسته‌ای را بیشتر ادامه می‌دهند.

وی گفت: ظریف پس از تعطیلی تأسیسات هسته‌ای گفت اگر به تعهداتشان عمل نکنند یک ساعت بعد دوباره کار را آغاز می‌کنیم ولی پس از آنکه متوجه شد اشتباه کرده است گفت 24 ساعت بعد کار را آغاز می‌کنیم در حالی که متخصصان هسته‌ای می‌دانند تأسیساتی که تعطیل شوند به این سرعت راه‌اندازی نمی‌شوند چرا به خودمان دروغ می‌گوییم؟ بگویید برنامه هسته‌ای ایران را با خاک یکسان می‌کنیم ولی نادانی‌هایمان را فرافکنی نکنیم.

وی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در رابطه با چگونگی لغو این قرارداد گفت: راه لغو باز است ولی ما نیازی به لغو نداریم، اگر توافقات به هم بخورد لغو می‌شود.

زیباکلام افزود: البته آنقدر که غارت‌های آقازاده‌ها به اقتصادمان ضربه زده است تحریم‌ها اثری نداشتند ما باید جلوی فساد اقتصادی را بگیریم که لوله‌های بزرگ غارت در آن باز است.

وی افزود: پاسداری از خون شهدا در مذاکرات با آمریکا باید مشخص شود.

زیباکلام ادامه داد: من به این نتیجه رسیدم که با ادامه روند سیاست خارجی‌مان به این صورت برنامه هسته‌ای مهم نیست بلکه استقلال ایران و حفظ انقلاب اسلامی مهم است و آرزوی من این است که اقتدار ملی ما حفظ شود.

زیباکلام گفت: وقتی در کنفرانس امنیت اروپا از ظریف در رابطه با اسرائیل سوال می‌شود می‌گوید ما مشکل خاصی نداریم در حالی که ما 50 سال است از مردم مظلوم فلسطین حمایت می‌کنیم، همچنین ظریف در رابطه با سوریه نیز می‌گوید تمام نیروهای داخل سوریه حتی حزب‌الله باید خارج شوند، من اصلاً معتقد نیستم که سیاست خارجه ما اشتباه کند بلکه معتقدم که آنها می‌دانند چه می‌کنند و مبنای کارشان همین است.

منبع: خبرگزاری فارس

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏