وندی شرمن: در ماه مه نوشتن متن مکتوب توافق نهایی با ایران را آغاز می کنیم!

به گزارش سایت کمیته صیانت از منافع ایران ، به نقل از سایت «ایران هسته ای» ، یک مقام ارشد دولت امریکا که احتمالا وندی شرمن معاون سیاسی وزیر خارجه امریکاست در گفت وگویی با خبرنگاران پیش از دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 به سوال های آنها درباره مذاکرات هسته ای پاسخ داده است.Wendy Sherman13

دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 روز 18 فروردین آغاز می شود.

متن کامل این جلسه چنین است:

***

مقام ارشد دولت آمریکا: ما برای دور سوم این گفت و گوها به وین باز می گردیم در حالیکه از چالش های پیش رو آگاه هستیم و مصمم هستیم در این موضوعات بسیار سخت به پیشرفت دست یابیم. ما همچون مارس، بحث های موضوعی بیشتری خواهیم داشت و دو طرف موضع های خود را بیان و تلاش خواهند کرد درک بهتری داشته باشند از اینکه هریک از ما درباره این موضوعات در چه نقطه ای قرار داریم. این روند در تنظیم مذاکرات کمک کرده است، در حالیکه ما عمیقا تلاش می کنیم، به شکلی که توافق جامع باید بر روی کاغذ داشته باشد و آنچه همه بتوانند با آن موافقت کنند، نزدیک تر شویم.

همچون همیشه این مکالمات سیاسی به دنبال کار سخت کارشناسان ما صورت می گیرد که در وین بوده اند و همچنان در آنجا هستند و با همتایان خود دیدار دارند و اینکار را احتمالا تا اواسط روز شنبه ادامه خواهند داد. آنها از ابتدا مکالمات موثر و سازنده وبسیار فشرده ای داشته اند. همانطور که گفته ایم، رسیدن به این توافق همراه هم، شبیه چیدن قطعات یک مکعب روبیک است، ما نمی توانیم به هیچ یک از وجوه آن به شکل مجزا بپردازیم و باید کل این بسته را که ما می توانیم بر سر آن توافق کنیم و هدف های ما را تامین می کند، در نظر بگیریم.

ما در پی رسیدن به تلفیق درستی از اقداماتی هستیم که بتواند تضمین کند ایران نمی تواند به سلاح هسته ای دست یابد و اینکه برنامه اش صرفا صلح آمیز است. از آنجائیکه ما تلاش می کنیم شکاف موجود در اینباره را پر کنیم و امکان رسیدن به این تلفیق درست را ارزیابی می کنیم، سرعت کار ما حتی بیش از آنچه امروز هست، شدت خواهد یافت.

اکنون آماده پاسخگویی به سوالات شما هستم.

ایندریا از بلومبرگ نیوز: درباره گزارش هایی که احتمال معامله نفت در برابر کالا به ارزش بیست میلیارد دلار بین ایران و روسیه را مجددا مطرح کرده اند کاخ سفید ومقامات ارشد دولت ابراز نگرانی کرده اما تاکید کرده اند نشانه ای از اینکه روسیه یا هر کشور دیگری در مسیر نقض تحریم های نفتی باشد، وجود ندارد. آیا ممکن است چالشی که بین آمریکا و روسیه بر سر کریمه وجود دارد، هر گونه تاثیر احتمالی بر مذاکرات ایران داشته باشد؟

مقام ارشد دولت آمریکا: درباره نفت در برابر غذای روسیه-ایران، ما نیز گزارش هایی را که شما از آن صحبت می کنید و درباره آن مطلب نوشته اید، دیده ایم. اما ما هیچ اطلاعاتی نداریم که نشان دهد این معامله نهایی یا اجرا شده است. ما درباره نگرانی های خود در این خصوص یا درباره هر معامله مشابه، با هر دو طرف صریح بوده ایم. در صورتی که چنین معامله ای شکل گیرد، به نظر می رسد مغایر با مفاد طرح مشترک اقدام 1+5 و اتحادیه اروپا خواهد بود و ممکن است به شکل بالقوه تحریم های آمریکا را علیه شرکت یا فردی که در چنین معامله ای شرکت دارد، برانگیزد. اما ما این نگرانی را مستقیما به همه طرف ها انتقال داده ایم که هر جا اقدامی تحریم پذیر وجود داشته باشد، ما آن را در نظرمی گیریم.

درباره روسیه و اقدام غیرقانونی آن در کریمه که ما هنوز آن را موجه نمی دانیم و جامعه بین المللی نیز آن را قانونی و مشروع نمی داند، ما به تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین -شامل کریمه- اعتقاد داریم. این قضیه هیچ تاثیر محسوس یا عینی بر مذاکرات ندارد. همانطور که من در پایان دور اول گفتم، سرگئی ریابکوف همچون همه اعضای 1+5 و اتحادیه اروپا در این کار، سازنده، حرفه ای و بسیار متمرکز بود. درک من این است که در مذاکرات کارشناسی که ادامه داشته است، این قضیه همچنان صادق خواهد بود. من از اظهارات سرگئی پس از دور قبل آگاه هستم. همه ما می دانیم که باید بسیار متوجه مسئولیتی باشیم که آمریکا به 1+5 و اتحادیه اروپا داده است تا تلاش کنند با ایران به توافق برسند و این باید مورد توجه ما باشد.

الیز لابوت از شبکه تلویزیونی سی ان ان: با توجه به اینکه شما این مذاکرات را به مکعب روبیک تشبیه می کنید که همه وجه های آن باید همزمان منظم و حل شود، آیا به نظر شما امکان این کار ظرف یک سال وجود دارد؟

مقام ارشد دولت آمریکا: همه ما به اینکار متعهد هستیم. همه طرف ها متعهد هستند که اینکار را نه ظرف یک سال بلکه ظرف چارچوب زمانی شش ماهه طرح مشترک اقدام که تا بیستم ژوئیه به پایان می رسد، تکمیل کنند. و من کاملا اطمینان دارم که ما می توانیم این کار را انجام دهیم، گرچه موضوع واقعی این نیست که آیا ما می توانیم توافق را مکتوب کنیم یا نه. تنظیم پیش نویس توافق، به انتخاب هایی برمی گردد که ایران باید داشته باشد و برخی از آنها بسیار دشوار است. به منظور تضمین اینکه آنها سلاح هسته ای به دست نخواهند آورد و اینکه جامعه بین المللی تضمین های لازم را دارد که برنامه آنها کاملا و منحصرا صلح آمیز است، آنها باید برخی تغییرات عمده و انتخاب های مهم را داشته باشند. بنابراین این موضوع به تصمیماتی که ایران می گیرد، بر می گردد اما تنظیم پیش نویس قطعا امکان پذیر است.

خبرنگار سی ان ان: من انتظار ندارم که در این نقطه از روند مذاکرات شما بتوانید به توافق برسید اما سوال این است که این مذاکرات چطور پیش می رود؟

مقام ارشد دولت آمریکا: ما یک طرح کاری را درباره اینکه چطور پیش برویم تا به توافق جامع برسیم، تنظیم کرده ایم و مطابق با روند تنظیم شده آن پیش می رویم. ما بسیار آگاه بودیم که قرار است در ماه مارس و آوریل به موضوعاتی بپردازیم که باید در توافق جامع به آن پرداخته شود و اطمینان حاصل کنیم که درباره این موضوعات یکدیگر را هم در سطح کلان و هم در سطح تکنیکی درک می کنیم زیرا این یک توافق بسیار، بسیار، بسیار تکنیکی است. به این علت است که چنین اهمیت دارد کارشناسان ما این میزان وقت را صرف گفت وگوها درباره جزئیات تکنیکی و درک منظور طرف مقابل از آنچه کنند که در این خصوص می گوید. بنابراین ما طبق برنامه کاری تنظیم شده پیش می رویم و به امکان تنظیم پیش نویس در ماه مه نگاه می کنیم.

لویی شاربونو از خبرگزاری رویترز: با توجه به اینکه هنوز اختلافات اساسی درباره موضوعات عمده وجود دارد، چطور می توان به تنظیم پیش نویس در ماه مه امیدوار بود؟ در هفته های اخیر چقدر در حل اختلاف نظرها که نهایتا موفقیت یا شکست کل این روند را تعیین می کند، پیشرفت حاصل شده است؟

مقام ارشد دولت آمریکا: آنچه من می گویم این است که ما یکدیگر را خیلی خوب درک می کنیم. ما می دانیم که در کجا باید به دنبال نقاطی باشیم که می توان بر سر آنها به توافق رسید. ما می دانیم شکاف هایی که باید پر شوند، در کجا هستند. اما من گفته ام که این یک مکعب روبیک است به این معنا که وقتی کسی فکر می کند در یک وجه به پیشرفت دست یافته است، ممکن است در وجه دیگری نیاز به تلاش بیشتری باشد. من مسیری به جلو را مشاهده می کنم. بنابراین این قضیه باید به شکل کلی نگاه شود و نه جزء به جزء.

لویی شاربونو از خبرگزاری رویترز: صرف نظر از تصویری که مبتنی بر مکعب روبیک ارائه می دهید، در چند درصد از موضوع شما توانسته اید به درک متقابل برسید و در چند درصد هنوز مشکل وجود دارد؟ من می دانم که اگر دو درصد از مسئله حل نشده باشد، ممکن است توافق نهایی دست یافتنی باشد.

مقام ارشد دولت آمریکا: شما پاسخ سوال خود را دادید. به این معنا که در اینجا درصد تعیین کننده نیست؛ ‌حتی اگر من بتوانم به شما درصدی را بدهم که امکان آن را ندارم. درصد در اینجا مطرح نیست زیرا طرح مشترک اقدام می گوید درباره هیچ چیز توافق وجود ندارد مگر آنکه درباره همه امور توافق باشد. و من به این مطلب این نکته را می افزایم که هیچ توافقی وجود نخواهد داشت مگر آنکه همه درباره آن توافق داشته باشند.

اگر چنانچه شما گفتید توافقی درباره همه مسائل وجود داشته باشد و فقط دو مسئله باقیمانده باشد، شما باید آن دو مسئله باقیمانده را نیز حل کنید. تا زمانی که شما همه مسائل باقیمانده را حل نکنید، هیچ توافقی وجود نخواهد داشت.

باراک دیوید از روزنامه هاآرتص: چرا تیم مذاکره کننده آمریکا طبق روال معمول، پس از مذاکرات اخیر، برای ارائه گزارش به اسرائیل سفر نکرده است و اینکه آیا برای اینکار برنامه ای وجود دارد یا نه. گزارش هایی هست مبنی بر اینکه آمریکا نوعی پیشنهاد به ایران داده است درباره اینکه راکتور اراک از راکتور آب سنگین به راکتور آب سبک تبدیل شود.

مقام ارشد دولت آمریکا: ما با شماری از طرف ها و کشورهای ذینفع در سراسر دنیا از جمله با اسرائیل مشاوره های نزدیکی داریم و این گاهی به شکل سفر من برای ارائه گزارش بوده است. گاهی اینکار از طریف کنفرانس ویدیوئی یا تلفنی یا ملاقات هایی در واشنگتن صورت گرفته است. بنابراین راه های مختلفی وجود دارد. این کار برای این دور از مذاکرات نیز صورت خواهد گرفت. من قصد ندارم درباره پیشنهادها درباره راکتور اراک، در اینجا صحبت کنم.

کارن دویانگ، خبرنگار واشنگتن پست: ایرانی ها پس از آخرین دور مذاکرات گفتند درباره چارچوب توافق برنامه ریزی شد، مسائل تکنیکی رفع شد وما در دور بعدی قرار است به موضوعات واقعی رسیدگی شود. اما شما می گویید به فکر چیدن میز مذاکره هستید.

مقام ارشد دولت آمریکا: زمانی که شما میز را می چینید، این کار را برای بحث درباره موضوعاتی واقعی و جدی انجام می دهید. من فکر می کنم آقای ظریف گفتند که ما بحث هایی در دور آخر داشتیم و باور کنید اینها بحث هایی کاملا جدی و مفصل و تکنیکی بودند. و در این بحث ها ما در واقع به این موضوع پرداختیم که نواحی که در آنها توافق وجود دارد و نواحی که اختلاف نظر وجود دارد.

بنابراین من می گویم در تازه ترین دور، ما مذاکراتی جدی داشتیم. ما اینکار را درباره همه مسائل باقیمانده نیز انجام خواهیم داد و نیز به برخی موضوعات دور قبلی نیز مجددا رجوع می کنیم زیرا ما از کارشناسانمان می خواهیم که به پیشرفت بیشتر بحث های ما کمک کنند. بنابراین کل این کار جدی، کاملا مفصل و کاملا تکنیکی است و تلاش دارد کار تنظیم پیش نویس را سهل تر کند.

کارن دویانگ، خبرنگار واشنگتن پست: ایرانی ها در هفته های اخیر تکرار کرده اند که تحت هیچ شرایطی از راکتور اراک دست نمی کشند. آیا در مذاکرات به این مسائل توجه می شود و شما تا چه حد فکر می کنید باید این موضوعات را با مذاکره کنندگان در زمان مذاکره، روشن کنید؟

مقام ارشد دولت آمریکا: ما کاملا صریح و روشن با یکدیگر صحبت می کنیم. بنابراین فکر نمی کنم درباره مواضع موجود هیچ ابهامی وجود داشته باشد. و آنچه ما بر آن تمرکز داریم، بحث هایی است که در داخل اتاق مذاکرات مطرح می شود و نه آنچه هر فردی در بیرون از این اتاق مطرح می کند.

مایکل آدلر: وقتی شما از پیش رفتن به سمت تنظیم پیش نویس صحبت می کنید، در حال حاضر افراد برای پیش رفتن مذاکرات چقدر حاضرند امتیاز بدهند و آیا این کار بیشتر در ژوئن محتمل است یا مه؟ سوال بعدی درباره تحریم ها است. با ادامه مذاکرات، برآورد ایرانی ها درباره شکل تحریم ها در ماه مه یا ژوئن، چگونه خواهد بود؟

مقام ارشد دولت آمریکا: از روز اول، ما سرگرم محک زدن یکدیگر و بررسی کردن تصورات یکدیگر و نقاطی بودیم که می توان درباره آنها به توافق رسید و نقاطی که باید بر آنها پل زد. بنابراین بده-بستان از همان لحظه که شما بحث را شروع می کنید، شروع می شود. مذاکرات از پیش از شکل گیری طرح مشترک اقدام درباره توافق جامع وجود داشته است و این طرح در واقع یک چارچوب را برای توافق نهایی ترسیم کرد. بنابراین بده-بستان ماه هاست که ادامه داشته است. بنابراین ما درباره یک رخداد ناگهانی و یک روزه صحبت نمی کنیم. این کار از ماه ها قبل شروع شده است. همه اینها چارچوب و شرایط را برای توافق جامع تنظیم کرده است.

بنابراین من فکر نمی کنم شما بتوانید بگویید که ما قرار است تا مه یا ژوئن صبر کنیم یا تا ژوئیه منتظر بمانیم. اینکار به شکل پیوسته صورت می گیرد و روند آن تدریجا بهبود می یابد تا ما بتوانیم به توافق جامع دست یابیم، توافقی که تضمین می کند ایران به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت و اینکه جامعه بین المللی اطمینان می یابد که برنامه این کشور کاملا و منحصرا صلح آمیز است.

مادامی که رژیم تحریم ها برقرار است، من فکر می کنم این روند وجود دارد. ما کاهش مختصر و مشخص تحریم ها را برای دوره شش ماهه طرح مشترک اقدام در نظر گرفتیم. ما در این خصوص به تعهدات خود عمل کردیم و مسیر طبق آنچه توافق شده است، پیش می رود. ایران از این کاهش محدود تحریم ها بهره مند شده است و من اطمینان دارم ایران سرگرم ارزیابی اقدامی است که برای آینده ضرورت دارد، اینکه چقدر به کاهش تحریم ها نیاز دارد و اینکه توافق جامع چه تاثیری در این خصوص خواهد داشت، همانطور که ما از سمت دیگر میز سرگرم ارزیابی این قضیه هستیم.

مایکل آدلر: اگر شما می گویید که بده -بستان از قبل شروع شده است، آیا شما ایده ای درباره اینکه بسته قابل قبول احتمالی چگونه خواهد بود، دارید؟

مقام ارشد دولت آمریکا: من به پاسخی بازمی گردم که کمی قبل دادم. تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق وجود ندارد.

الیوت والدمن از رادیو و تلویزیون توکیو: سوال نخست درباره سطح صادرات نفت ایران است و اینکه گزارش هایی از افزایش سریع این سطح در ماه های اخیر وجود دارد. آیا این افزایش سطح احتمالی مطابق با حدی است که جی پی او ای(JPOA) اجازه می دهد؟ سوال دیگر درباره تاثیر انتخاب ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل بر مذاکرات است.

مقام ارشد دولت آمریکا: درباره صادرات نفت، همانطور که ما همواره گفته ایم، ما نوسان ها را قابل پیش بینی می دانیم. این میزان هر ماه تغییراتی دارد. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که میزان کلی آن در یک دوره زمانی است که بر سر آن توافق شده است. ما گفت و گوهای تیمی درباره هر یک از صادرکنندگان باقیمانده ایران داریم و نگرانی در این خصوص مشاهده نمی کنیم. نکته ای وجود ندارد که ما را به نتیجه گیری متفاوتی سوق دهد . البته ما همچنان همه را زیر نظر داریم.

درباره ابوطالبی اگر گزارش ها صحت داشته باشند،‌ این مسئله مشکل ساز خواهد بود. همانطور که سخنگوی وزارت خارجه و کاخ سفید گفته اند، و ما از نزدیک این موضوع را بررسی می کنیم و نگراهی های جدی خود را از طریق کانال های مختلفی که برای انتقال پیام خود داریم، به دولت ایران ابلاغ کرده ایم.

آنچه اکنون من می توانم به شما بگویم که اگر این نامزدی دنبال شود، مشکل ساز خواهد بود و اینکه ما نگرانی های خود را به ایرانی ها ابلاغ کرده ایم.

کسری ناجی خبرنگار بی بی سی: در روزهای اخیر در واشنگتن این پیشنهادها وجود داشته است که اگر آمریکا بخواهد هر نوع توافقی را که قرار باشد با ایران حاصل شود، تقویت کند، این کار باید با نوعی تهدید رئیس جمهور آمریکا برای استفاده از نیروی نظامی همراه باشد. آیا این تحولی تازه است؟ آیا این امر رفتار ایران را تغییر خواهد داد؟ سؤال دوم درباره روسیه و بازی کردن این کشور با برگه ایران است. اگر روسیه به این بازی دست بزند، موضع آمریکا در درون 1+5، چه خواهد بود؟ سؤال سوم نیز درباره داراییهایی است که طبق کاهش تحریم ها آزاد شده است. هایی وجود دارد از اینکه ایران در دسترسی به این وجوه با مشکل مواجه است.

مقام ارشد دولت آمریکا: من فکر می کنم شما به گزارشی از مؤسسه بروکینگز اشاره دارید. ما به همه اندیشکده ها در واشنگتن و مشخصا اعضای کنگره، رهبران و اندیشمندان سراسر جهان که توصیه هایی را درباره این مذاکرات به ما دارند، قدردانی می کنیم. همه اینها اطلاعاتی ارزشمند برای ما در طول این مذاکرات هستند. این گزارش به این معنا است که در صورتی که ایران از توافق مذاکره شده خارج شود، کنگره چنین اقدامی را دنبال خواهد کرد. در عین حال باید اشاره کرد که ما همه ایده های بسیار متفاوت که مواضعی متفاوت را ابراز می کنند، می شنویم. این کاری دشوار است اما ما خوشحال هستیم که ایده همه را بشنویم.

درباره قرارداد نفتی روسیه، اگر این قرارداد شکل گیرد، ما آن را از نظر اینکه تحریم شدنی باشد یا نه، بررسی می کنیم تا اقدامی مقتضی را در برابر آن داشته باشیم. همه اعضا -یعنی کل اعضای 1+5 و اتحادیه اروپا- به خوبی از پیامدهای چنین توافقی -اگر شکل گیرد- آگاه هستند.

درباره سختی دسترسی ایرانی ها، شما باید در این باره از ایرانی ها سؤال کنید. آمریکا، اتحادیه اروپا و همه ما هر کاری را که باید طبق تعهدات خود در طرح مشترک اقدام انجام می‌دادیم، انجام داده ایم و تیم ما به سختی سرگرم تسهیل کردن هر اقدامی بوده است که «طرح مشترک اقدام» ایجاب کرده است.

حنا کاویانی از رادیوی اروپای آزاد: گزارش هایی وجود دارد که حرکت کنگره به سمت وضع تحریم های تازه علیه ایران را نشان می دهد که ربطی به برنامه هسته ای ندارند و عمدتا تروریسم محور هستند. این تحریم های احتمالی چه تاثیری بر مذاکرات با ایران خواهد داشت؟

مقام ارشد دولت آمریکا: من این گزارش ها را دیده ام. اینکه برخی سرگرم بررسی لوایحی اضافی هستند که ربطی به مسئله هسته ای ندارد. من نمی توانم درباره پیشنهادهای قانونی که آنها را مشاهده نکرده ام، اظهار نظر کنم.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏