آمانو: به‌زودی از معدن گچین بازدید می‌کنیم/ پرسنل آژانس در ایران 2 برابر افزایش می‌یابند

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: تعداد بازرسان آژانس برای فعالیت‌های راستی آزمایی در ایران تقریبا دوبرابر افزایش خواهند یافت.

به گزارش کمیته صیانت از منافع ایران به نقل از گلف نیوز، یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز جمعه بعد از نشست شورای حکام درباره تشریح شرایط نظارت بر اجرای توافق ژنو به خبرنگاران گفت: بازرسان آژانس در همین روزهای آتی از معدن اورانیوم گچین در بندرعباس بازدید می‌کنند.

وی جزئیات بیشتری درباره طرح بازدید از تاسیسات هسته ای ایران ارائه نکرد.

براساس این گزارش، به دنبال اجرایی شدن توافق ژنو و احتمال حضور بیشتر بازرسان آژانس در ایران، مدیر کل آژانس در نشست شورای حکام از کشورهای عضو خواسته بود که هزینه‌های بازدید از تاسیسات هسته ای ایران را تامین کنند.

آمانو در این نشست فوق‌العاده به اعضا گفت: آژانس تعداد نیروهای خود در ایران را در راستای اجرای توافق ژنو تقریبا 2 برابر خواهد کرد.

آمانو افزود: توافق ایران و گروه 1+5 یک گام مهم برای دستیابی به توافق جامع و نهایی بود اما تاکید کرد که هنوز راه طولانی برای دستیابی به آن در پیش داریم.

آمانو افزود: ما نیاز داریم که برای راستی آزمایی منابع کارکنان خود در ایران را افزایش دهیم. ما نیاز داریم که فعالیتهای راستی آزمایی خود را به طور قابل توجهی افزایش دهیم.

براساس گزارشها، تا کنون 10-15 کشور آمادگی خود را برای کمک به تامین هزینه های اجرای توافق ژنو اعلام کرده اند. فنلاند گفته است که 300 هزار یورو کمک میکند و سوئد نیز 115 هزار یورو مکم مالی خواهد کرد.‌

یک دیپلمات گفت که آژانس مشکلی برای تامین هزینه های مالی توافق ژنو نخواهد داشت.

مدیر کل آژانس همچنین گفت: بازرسان ما نیاز دارند که به محلهای دیگری نیز دسترسی داشته باشند. ما همچنین به دنبال نصب تجهیزات پادمانی بیشتر و تجزیه و تحلیل نمونه های بیشتری در ایران هستیم. بنابراین حجم تحلیها و گزارشهای ما نیز افزایش خواهد یافت.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏