4 روز پس از آغاز اجرایی شدن توافقنامه ژنو: هشدار وزیر خزانه‌داری آمریکا در خصوص آغاز روابط تجاری شرکت‌ها با ایران

وزیر خزانه‌داری آمریکا «جک لو» چهار روز پس از آغاز فرایند اجرایی شدن توافقنامه ژنو تحریم‌های بخش‌های خدمات مالی و نفت را ارج نهاد و گفت این تحریم ها نقش مهمی در آوردن ایران به میز مذاکرات با گروه 1+5 داشته است. وی همچنین در خصوص آغاز روابط تجاری شرکت ها با ایران هشدار داد.

به گزارش کمیته صیانت از منافع ایران به نقل از خبرگزاری فارس، «جک لو» وزیر خزانه‌داری آمریکا در حاشیه مجمع جهان اقتصاد در «داووس» سوئیس در مصاحبه‌ای با شبکه «بی بی سی» تصریح کرد که شرکت‌ها در مواجهه با ایران باید با احتیاط پیش بروند.

وی تصریح کرد که کاهش تحریم‌های اخیر علیه ایران نمایانگر «کاهش اندک تحریم‌ها» بوده است و هنوز تحریم‌های زیادی برجای خود باقی است.

طبق توافق ژنو بین ایران و 1+5 (آمریکا،انگلیس،فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) که در ماه نوامبر صورت گرفت و 30 دیماه اجرایی شد، آمریکا محدودیت‌ و تحریم‌های خودرو و پتروشیمی را لغو کرد.

لو در مصاحبه خود گفت: فکر می‌کنم اشتباه بزرگی باشد که شرکت‌ها بیش از اندازه درباره چگونگی آغاز روابط تجاری با ایران مشتاق باشند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های بخش‌های خدمات مالی و نفت را ارج نهاد و گفت نقش مهمی در آوردن ایران به میز مذاکرات با گروه 1+5 داشته است.

وی ادامه داد از آنجایی که این تحریم‌ها بسیار کارآمد بوده است، موضع آمریکا به طور کلی نرم نشده است و تصریح کرد: هر شرکتی که از خط عبور کند و در فعالیتی مشارکت کند که این تحریم‌ها را نقض کند، با اقدامات اجرایی روبرو خواهد بود. همانطور که مستقیماً اعلام کردیم، ما ناظر بر تحریم‌ها هستیم و آن را اجرا می‌کنیم.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏