واشنگتن به دنبال تعليق 20 ساله فعاليت هاي هسته اي ايران/ آلبرایت: امریکا می‌خواهد تعداد سانتریفیوژها به 5 هزار عدد کاهش یابد

 توافقنامه ايران با كشورهاي گروه  1+5 براي تعليق برنامه هاي هسته اي اش آغاز شد که انتظار می‌رفت، تعدادي از تحريم ها عليه ايران نيز برداشته شود . با اين حال يكي از مقام هاي رسمي دولت اوباما تاكيد كرده است كه توافق اوليه با ايران بر سر برنامه هسته اي اش كه در تاريخ 24 نوامبر حاصل شد به معناي باز بودن راههاي تجارت با ايران نيست.

به گزارش کمیته صیانت از منافع ایران به نقل از رجانیوز، دولت آمريكا تخمين زده است كه ايران بر اساس اين توافقنامه تنها مي تواند حدود 3 ميليارد دلار درآمد نفتي داشته باشد و از درآمد هاي بلوكه شده قبلي خود نيز كه حدود 100 ميليارد دلار است ،‌مي تواند به حدود 4.2 ميليارد دلار از اين درآمدها دسترسي داشته باشد . اين منابع مالي به صورت ماهانه و در چند قسط به ايران تحويل داده مي شود تا از اين طريق ايالات متحده مطمئن شود كه ايران نمي تواند در هيچ كدام ازمراحل اين توافقنامه مفاد آن را زير پا بگذارد .

این در حالی است که اخبار برخی دیپلمات‌های غربی، از مفاد مد نظر طرف مقابل در مراحل بعدی گفتگوهای ایران و 1+5 نگرانی‌هایی جدی را پیرامون آنچه امریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران در سر می‌پروراند به وجود آورده است.

ديويد آلبرايت يكي از بازرسان سابق آژانس بين المللي انرژي اتمي و رييس موسسه علوم و امنيت بين المللي به المانيتور گفت كه «ايران هنوز فرآيند تبديل اورانيوم غني سازي شده خود به پودر را اجرايي نكرده است . يكي از سخنگويان آژانس بين المللي انرژي اتمي اين مسئله را تاييد كرده اما هنوز اين مسئله باعث نگراني نيست و ايران زمان مناسب براي انجام دادن اين كار را در اختيار دارد . آژانس بين المللي انرژي اتمي همچنين بازديدهاي روزانه از تاسيسات غني سازي نطنز و فردو را كه تا پيش از اين به صورت هفتگي مورد بررسي قرار مي گرفتند، نيز در دستور كار خود قرار داد.» آژانس تعداد كارمندان خود در ايران را به دو برابر رسانده است البته مسئولان آژانس بين المللي انرژي اتمي بيان نكرده اند كه تعداد كل پرسنل درگير در اين مسئله چند نفر است اما درخواست 5 ميليارد دلار بودجه اضافي براي انجام اين بازرسيها از ايران كرده است . بسياري از كشورهاي عضو آژانس اعلام آمادگي كرده اند كه اين رقم را براي پيشبرد مسئله ايران در اختيار اين سازمان قرار دهند . آلبرايت گفت كه «از معامله ابتدايي انجام شده با ايران رضايت دارد اما جنگ واقعي با ايران در حال وقوع است و رسيدن به توافق نهايي با ايران بسيار موضوع پيچيده و سختي خواهد بود . »

به گفته آلبرايت ، «دولت ايالات متحده مي خواهد كه تعداد سانتريفيوژ هاي ايراني در نهايت از 10 هزار به 5 هزار كاهش پيدا كند در حاليكه ايران اعلام كرده است كه موجودي فعلي سانتريفيوژ ها را حفظ خواهد كرد . از جمله 8 هزار سانتريفيوژي كه هم اكنون نصب شده اما هنوز به چرخه غني سازي متصل نشده اند . واشنگتن در عين حال مي خواهد كه اين تعليق و محدوديت براي ايران تا 20 سال آينده نيز ادامه داشته باشد در حاليه ايران گفته است حداكثر با تعليق تا 10 سال آينده موافقت خواهد كرد. و محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران به صورت علني بيان كرده است كه اين مدت در نهايت 3 تا 5 سال خواهد بود .»

آلبرايت بيان كرده است :« ايران با اين حال بايد در باره دلايل تحقيقات گذشته خود در صنعت غني سازي نيز به سوالاتي پاسخ دهد و بيان كند چرا در طي اين مدت به سمت تحقيقات براي ساخت بمب هسته اي حركت كرده است . »

وندي شرمن با وقوف به اين مسئله كه مدت زمان 6 ماهه به سرعت تمام مي شود و احتمال دستيابي به توافق نهايي در اين زمينه بسيار كم و داراي پروسه پيچيده و مشكلي است ،‌بيان كرده است كه قصد دارد به زودي به ژنو برود تا مقدمات كار براي آغاز دوباره گفت  گوهاي هسته اي با ايران را فراهم كند.

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏