ایزدی در دانشگاه امیرکبیر: امریکایی ها می گویند فشار بر ایران باعث شده روحانی اینقدر از لغو تحریم ها سخن بگوید/اگر مذاکره با امریکا مشکلی را حل می کرد، فلسطین و مصر وضعیت شان بهتر از ایران بود

عصر روز شنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر شاهد برگزاری مناظره ای میان دو استاد دانشگاه با موضوع «آمریکا دولت مستقل یا در چنبره صهیونیسم بین‌الملل» بود.

به گزارش کمیته صیانت از منافع ایران به نقل از رجانیوز، در این برنامه که به همت بسیج دانشجویی این دانشگاه برگزار شد دکتر فواد ایزدی استاد مطالعات جهان دانشگاه تهران به عنوان مخالف و دکتر محمد جواد حق شناس استاد دانشگاه آزاد و عضو شورای مرکزی حزب منحله اعتماد ملی به عنوان موافق رابطه با امریکا به بحث و گفتگو در این باره پرداختند.

سه گروه از نخبگان امریکایی و سه دیدگاه متفاوت در برابر ایران

بر پایه خبری که فارس منتشر کرده است، ایزدی در ابتدای سخنان خود با دسته‌بندی نخبگان سیاست‌خارجی امریکا به سه گروه اظهار داشت: در آمریکا سه گروه نخبه سیاست‌خارجی وجود دارند که در مورد مباحث ایران فعالیت می‌کنند.

وی افزود: گروه اول افرادی هستند که سخنان نتانیاهو را تکرار می‌کنند همان جمله نتانیاهو که می‌گوید احمدی‌نژاد گرگ در لباس گرگ بود و روحانی گرگ در لباس میش است. این گروه به شدت مخالف سفر و مصاحبه‌های روحانی در نیویورک بودند و در حقیقت مخالف هر نوع تعامل با ایران هستند.

فؤاد ایزدی پیرامون گروه دوم نیز گفت: گروه دوم هیچگونه مخالفتی با سفر روحانی به نیویورک نداشت و البته از مذاکره نیز حمایت می‌کرد. این گروه معتقد است که دولت روحانی فرصتی برای آمریکاست. حال آمریکا باید امتیازاتی که در دوران احمدی‌نژاد از ایران نمی‌توانست بگیرد، باید از دولت روحانی بگیرد. البته این گروه در عدم پذیرش حکومت ایران با گروه اول هم‌عقیده است.

وی با بیان اینکه «وندی شرمن» نماینده گروه دوم است، خاطرنشان کرد: وندی شرمن، کسی است که تیم آمریکا را در مذاکرات 1+5 با ایران رهبری می‌کرد و در جلسه‌ای که با کمیسیون روابط بین‌الملل سنا داشت پیرامون ایرانی‌ها گفت که‌ در DNA ایرانی‌ها فریب و حیله وجود دارد.

ایزدی در ادامه افزود: شرمن همچنین اضافه کرده است که تحریم‌ها علیه ایران فقط مربوط به مسئله هسته‌ای نمی‌شود بلکه حقوق بشر و صلح خاورمیانه و حمایت ایران از تروریست نیز مشکلات دیگر ما با ایران است و حتی اگر موضوع هسته‌ای حل شود،موارد دیگر قابل حل نیست.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه شرمن از ادامه گفت‌وگوها استقبال می‌کند، گفت: وندی‌شرمن از ادامه گفت‌وگوها با ایران استقبال می‌کند و بعد از دیدار ژنو نیز هیچ خبر منفی نسبت به این مذاکرات اعلام نکرده است.

وی پیرامون گروه سوم حاضر در آمریکا نیز گفت: گروه سوم که در مجموعه نخبگان سیاست خارجی آمریکا حضور دارند برنامه هسته‌ای و حق ایران را در این زمینه پذیرفته‌اند. البته در همین گروه دو جناح وجود دارد که تنها یک جناح معتقد است باید برنامه هسته‌ای ایران را مدیریت کرد.

ایزدی در ادامه تأکید کرد: البته گروه سوم در مجموع نخبگان سیاست‌خارجی آمریکا در اقلیت هستند و نفوذی در سیاست‌های خارجی آمریکا ندارند، حال فعالیتی که دولت یازدهم باید انجام دهد، این است که جایگاه گروه سوم را در آمریکا ارتقاء دهد وگرنه رویکرد آمریکایی‌ها در قبال ایران عوض نخواهد شد.

اوباما بدتر از بوش عمل کرد

این کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه حضور اوباما یک فرصت تاریخی برای کشور ما نیست، اظهار داشت: زمان اوباما وضع کشور ما در حوزه تحریم بدتر شد، بنده معتقد بودم رامنی اگر به جای اوباما رئیس‌جمهور می‌شد اوضاع به نفع ایران بود.

ایزدی در ادامه تصریح کرد: زمانی که اوباما روی کار آمد و دست رابطه به سمت ایران دراز کرد سیاست‌های بوش در قبال ایران را شدیدتر دنبال و ضد ایرانی‌ترین چهره آمریکا را مسئول پرونده ایران کرد.

اگر مذاکره با امریکا مشکلی را حل می کرد، فلسطین و مصر وضعیت شان بهتر از ایران بود

وی پیرامون رویکرد آمریکا در قبال ایران گفت: آمریکا کشوری است که در جنگ 8 ساله از صدام حمایت کرد بر همین اساس ما نباید در رابطه با آمریکا احساسی برخورد کنیم و باید این را بدانیم که مذاکره برای مذاکره صرفاً‌ وضع ما را بهبود نمی‌بخشد در این صورت وضعیت مصر و فلسطین باید بهترین وضعیت می‌بود.

این استاد دانشگاه تهران با انتقاد از رویکرد سیاست‌خارجی دولت هاشمی و خاتمی خاطرنشان کرد: اگر لابی در آمریکا مهم است پس چرا در 17 سال قبل از احمدی‌نژاد هیچ‌کاری صورت نگرفت که حال بعد از بازگشت روحانی از نیویورک وی می‌گوید ما نیازمند لابی ایران در آمریکا هستیم، البته بین لابی ایران و لابی ایرانی تفاوت بسیار است.

انتقاد از بی توجهی روحانی در ارتباط گرفتن با کشورهای امریکای لاتین و چهره های ضد جنگ

ایزدی در ادامه سخنان خود در مناظره با محمدجواد حق‌شناس گفت: روحانی که در سفر نیویورک وقت ملاقات با رئیس‌جمهور فیجی را داشت چطور نتوانست با یک کشور آمریکای لاتین دیدار کند؟ همچنین خاتمی زمانی که نیویورک می‌رفت با افراد ضد جنگ دیدار می‌کرد، در دولت احمدی‌نژاد نیز چنین دیداری وجود داشت اما روحانی چنین دیداری را لغو کرد. این رویکرد بدین معنی است که ما بچه‌های خوبی می‌شویم.

وی افزود: بر همین اساس آمریکا آن بسته‌ای را که در زمان دولت احمد‌ی‌نژاد به طرف مذاکره‌کننده ایرانی پیشنهاد داده بود الآن به طرف تیم مذاکره کننده روحانی نداده است، در حقیقت آمریکا می‌خواهد داستان حذف تحریم‌ها را زیر میز بگذارد و اگر ایران به حرف آمریکا گوش کرد در مورد تحریم‌ها صحبت شود.

سیاست خارجی روحانی موفق نشود، جوانان کنونی به نسل 57 تبدیل خواهند شد

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه هیچکس از تحریم دل خوشی ندارد، گفت: من خوشبین هستم که دوستان کنونی در سیاست خارجیشان موفق شوند، این برای ما برد خواهد بود و اگر موفق نشوند امید آن دارم که در کشور اجماعی صورت گیرد که امکان رابطه با طرف مقابل وجود ندارد و اگر روحانی در سیاست خارجی خود موفق نشود در آن وقت نسل کنونی ما به نسل 57 تبدیل خواهد شد و ماهیت واقعی آمریکا را نشان خواهد داد.

وی با بیان اینکه ما تجربه‌ای را که روحانی می‌خواهد به دست بیاورد، در دوره خاتمی داشته‌ایم، گفت:‌ ما نمونه کمک ایران به آمریکا را در خصوص افغانستان شاهد هستیم، اما نتیجه این کمک آن شد که آمریکا سه ماه بعد دولت خاتمی را محور شرارت و در واقع محور اهریمنی خواند.

امریکایی ها می گویند فشار بر ایران باعث شده روحانی اینقدر از لغو تحریم ها سخن بگوید

وی افزود: دولت آمریکا در تاریخ معاصر خود هر زمانی که با رویکرد نرم دولت ایران مواجه شده فشار را بر ما بیشتر کرده و نتیجه گرفته که ایران کم آورده است، در حال حاضر نیز آمریکا می‌گوید فشار زیاد آمریکا بر ایران باعث شده است که روحانی تا این اندازه به دنبال لغو تحریم‌ها باشد و از تحریم‌ها سخن بگوید.

ایزدی در ادامه تأکید کرد: دولت مصر نیز با آمریکا مذاکره داشت و در حقیقت مرسی اعتقاد داشت که باید با آمریکا مذاکره کرد اما در نهایت دیدیدم که دولت آمریکا در اولین فرصت دولت مرسی را سرنگون کرد.

این کارشناس مسائل سیاست‌خارجی با اشاره به مشکل آمریکایی‌ها در خصوص برنامه‌ هسته‌ای ایران گفت: آمریکایی‌ها می‌دانند که اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند آنان دیگر نمی‌توانند این سخن را بگویند که گزینه نظامی روی میز است. در این وضعیت آنان باید مانند انسان پای میز مذاکره بنشینند و از موضع برابر سخن بگویند.

ایزدی با تأکید بر این موضوع که آمریکا هیچگاه به دنبال مذاکره با ایران نیست، گفت: آمریکا هیچگاه نگفته که می‌خواهد با ایران مذاکره کند بلکه تنها به دیدار و ملاقات اشاره کرده است، این جمله بدین معنی است که آنان هیچگاه نمی‌خواهند به ایران امتیازی بدهند و البته می‌خواهند از ایران امتیاز بگیرند.

اینکه معیشت مردم را به موفقیت‌ها در ژنو مربوط کنیم باعث بهبود اوضاع نخواهد شد

استاد دانشگاه تهران با تأکید بر این موضوع که غرب بعد از فتنه 88 تحریم‌ها را علیه ایران بیشتر کرد، گفت: اصلاح‌طلبان بانی اصلی تحریم‌ها هستند. خلاف منافع ملی است که روزنامه شرق تیتر اصلی خود را با عکس سخنگوی فارسی‌زبان آمریکا نشان دهد.

وی افزود: دوستانی که سنگ آمریکا را به سینه می‌زنند با عقب‌نشینی‌هایشان بیشترین ضربه را به ایران زده‌اند. اصلاح‌طلبان به غربی‌ها اعلام می‌کردند که با دولت احمدی‌نژاد کنار نیایند تا ما سر کار بیاییم و به نفع شما کار کنیم.

ایزدی با بیان اینکه تا زمانی که این نوع طیف سر کار هستند، نمی‌شود با آمریکا رابطه‌ای برابر داشت، گفت: اصلاح‌طلبان کسانی هستند که چراغ سبز به آمریکا نشان داده و سیستم ولایت فقیه و حکومت ایران را در نظر آنان ضعیف جلوه دادند تا بتوانند بر سر قدرت بیایند؛ این واقعیتی تاریخی است.

ایزدی با بیان اینکه تحریم‌ها علیه ایران مورد رضایت اصلاح‌طلبان است، اظهار داشت: اصلاح‌طلبان به دنبال آن بودند که تحریم‌ها علیه دولت احمدی‌نژاد بیشتر شود تا اوضاع کشور بدتر شود. حال اگر اصلاح‌طلبان مخالف این تحریم‌ها نیستند علناً اعلام کنند، من زمانی از خاتمی خواستم در سایت باران مخالفت خود را در قبال این تحریم‌ها بیان کند اما دریغ از یک سخن و موضع گیری!

وی با بیان اینکه عده‌ای از اصلاح‌طلبان دلباختگی شدیدی نسبت به آمریکا دارند، گفت: بعضی از افراد اصلاح‌طلب دوست دارند در درون حاکمیت اپوزیسیون باشند و زمانی که رأی نمی‌آورند ادعای تقلب و زمانی که رأی می‌آورند اوضاع کشور را سیاه جلوه دهند، اینان باید بدانند با این وضعیت با آمریکا نمی‌توان رابطه برابر داشت.

این استاد دانشگاه تهران با بیان چرایی تحریم‌های سازمان ملل در سال 84 گفت: اینکه پرونده ایران به سازمان ملل رفت به خاطر سیاست‌های اصلاح‌طلبان بود، آنان به طرف مقابل به صورت یکجانبه امتیاز می‌دادند و در پرونده هسته‌ای تنها عقب‌نشینی می‌کردند، حال که این عقب‌نشینی به پیشرفت تغییر یافت سازمان ملل علیه ایران تحریم‌های همه‌جانبه‌ای تصویب کرد. در حقیقت سیاست‌های واداده اصلاح‌طلبان در حوزه خارجی دلیل تحریم‌ها بود.

وی تأکید کرد: در حال حاضر نیز دوباره گروهی می‌خواهند همان سیاست غلط اصلاح طلبان را در پیش گیرند. البته ما امیدواریم دولت در رویکرد جدید خود موفق شود.

حق شناس: لابی های قوی عربستان و اسراییل کار ایران را سخت کرده است

در ادامه محمد جواد حق‌شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در ابتدای سخنان خود در مناظره گفت: اگر ما این حق را به خود می‌دهیم که تلاش کنیم گروه سوم را در آمریکا روی کار بیاوریم پس باید این حق را به آنان نیز بدهیم که تلاش کنند گروهی که نگاه مثبتی به آنان دارند را بر روی کار بیاورند.

حق‌شناس افزود: ما باید رسیدن به منافع ملی را به عنوانت یک اصل بپذیریم و یکی از راه‌های رسیدن به این منافع این است که در این راه از کمک دوستانمان استفاده کنیم.

وی در همین رابطه تأکید کرد: ما اگر به نوع رابطه ایران و آمریکا در دوران شاه نیز نظر بیاندازیم متوجه می‌شویم که محمدرضا شاه نیز به دنبال همین رویکرد بود.

این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب با بیان اینکه در آمریکا لابی‌های سنگینی وجود دارد اظهار داشت: ما مشاهده می‌کنیم که لابی‌های قدرتمند اسرائیل و عربستان مؤثرترین گروه‌هایی هستند که بر سیاست‌مداران آمریکا تأثیر می‌گذارند و در آمریکا اهداف خود را پیگیری می‌کنند. البته من این نکته را باید بگویم که با توجه به عملکرد ما در 30 سال گذشته و منتفی بودن ارتباط ما با آمریکا، چگونه می‌توانستیم با گروه سوم در آمریکا ارتباط داشته باشیم.

وی افزود: ما باید بدانیم که هر سه گروه در آمریکا به دنبال منافع آمریکا هستند اما تفاوت نگاه این سه گروه به ایران برای دستیابی به منفعت بیشتر است. گروه سوم که فکر می‌کند رابطه با ایران باید خوب باشد نمی‌خواهد به ایران امتیاز دهد بلکه چنین سیاستی را به نفع منافع آمریکا می‌داند.

حق‌شناس با قملداد کردن اولین سفر روحانی به نیویورک گفت: احمدی‌نژاد مگر در دور دوم ریاست جمهوری خود برای مذاکره با آمریکا پیش‌قدم نشد اما در جواب آن دیدید که آمریکا به آن روی خوش نشان نداد. ما باید این را بپذیریم که تشنگی دولت احمدی‌نژاد برای رابطه با آمریکا بسیار بالا بود اما طرف مقابل بود که اعتمادی به ایران نداشت و با ما رابطه برقرار نمی‌کرد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه ایران و آمریکا دو کشور بازیگر در عرصه بین‌الملل هستند، گفت: بر همین اساس ما باید در چارچوب الگوی رفتاری بین‌المللی حرکت کنیم و قواعد بازی را بپذیریم اما در دوره 8ساله احمدی‌نژاد ما به لوازم حضور گردن ندادیم. وقتی رئیس‌جمهور ما قطعنامه سازمان ملل را ورق‌پاره‌ای بیش نمی‌داند ما چگونه توقع داریم که ارزش پول ملی ما کاهش پیدا نکند.

سفر روحانی به اندازه 9 سفر احمدی نژاد به امریکا ارزش داشت

حق‌شناس در ادامه تأکید کرد: فردی که امروز بر سر کار است حقوق و قواعد بازی را می‌داند و بر گفتار خود تسلط دارد به همین دلیل یک سفر وی به اندازه 9 سفر گذشته احمدی‌نژاد ارزش و اهمیت پیدا می‌کند. روحانی در همین سفر با اکثر رؤسای کشورهای جهان دیدار کرد اما یکی از این دیدارها در 8 سال گذشته اتفاق نیفتاد.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه گفت‌وگو باید بر اساس قاعده برد برد صورت گیرد اظهار داشت: ما باید بدانیم در روابط بین‌الملل اصل بر گفت‌وگو و مذاکره است. ما در مذاکرات نباید توقع داشته باشیم که طرف مقابل به دنبال منافع خود نباشد.

حق‌شناس در ادامه گفت: بازی برد برد بدین معنی است که ما اصل را بر برد خود می‌گذاریم اما مشکلی با برد طرف مقابل نیز نداریم بر همین اساس نیز طرف مقابل حاضر به گفت‌وگو می‌شود.

فرصت طلایی رابطه با امریکا در دوره خاتمی از بین رفت

وی با بیان اینکه فرصت طلایی رابطه با آمریکا در دوره خاتمی از بین رفت اظهار داشت: حال ما باید این فرصت را غنیمت بداریم و رابطه درست و منطبق با منافع ملی‌مان را در قبال آمریکا در دستور کار قرار دهیم چرا که از سال آینده روند انتخابات در کشور آمریکا شروع خواهد شد. بر همین اساس باید در این مدت کوتاه با راهبرد مقام معظم رهبری بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم.

این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در ادامه سخنان خود اظهار داشت: وقتی عده‌ای انتقاد می‌کند که چرا رئیس‌جمهور با کشور فیجی دیدار کرد اما با کشور آمریکای لاتین دیدار نکرد چرا ملاقات‌های رئیس‌جمهور با کشور آلمان و فرانسه را مشاهده نمی‌کنند مگر در سفر سه روزه چقدر می‌شود ملاقات داشت. چرا عده‌ای فکر می‌کنند رابطه با آمریکای لاتین مهم است.

حق‌شناس با تأکید بر این موضوع که در حوزه سیاست خارجی همه چیز متغیر است گفت: در 8 سال گذشته چه زمانی این اجازه به دولت داده شد که بتواند با آمریکا ارتباط برقرار کند. خاتمی به خاطر وضعیتی که در داخل وجود داشت نتوانست حتی دیدار کوتاهی با کلینتون داشته باشد.

قطعاً سیاست‌مداران آمریکا حاضر نیستند منافع خود را فدای منافع اسرائیل کنند

این استاد دانشگاه آزاد با بیان اینکه اسرائیل دارای قدرت در آمریکاست اظهار داشت: اگر پای منافع آمریکا و اسرائیل در میان باشد قطعاً سیاست‌مداران آمریکا حاضر نیستند منافع خود را فدای منافع اسرائیل کنند. ما باید بدانیم که حوزه دیپلماسی در همین چارچوب می‌گنجد.

وی با تأکید بر این موضوع که هیچ امری در سیاست‌خارجی مقدس نیست، گفت: ما باید بدانیم که چه داشتن و چه نداشتن رابطه با آمریکا امر مقدسی در سیاست خارجه نیست، آنچه که تغییر نمی‌کند منافع ملی است که مسئولان موظفند در این چارچوب حرکت کنند.

وی افزود:‌ دولت باید بتواند با استراتژی نرمش قهرمانانه یک انعطاف درست را در پیش گیرد که البته این انعطاف یک اصل در سیاست خارجی است.

حق‌شناس در ادامه تأکید کرد: اسرائیل و بعد از آن عربستان بزرگترین بازنده‌های گفت‌وگوی ایران و آمریکا هستند و ما شاهد بودیم که بعد از مذاکره تلفنی روحانی و اوباما، نتانیاهو مانند گاو خشمگین سر خود را به دیوار می‌کوبید.

وی با تأئید سخن امام جمعه اصفهان که می‌گوید شعار مرگ بر آمریکا وحی منزل نیست، اظهار داشت: اما نگاه دیگری نیز وجود دارد که شعار مرگ بر آمریکا را ابدی می‌نماید و از این شعار نان می‌خورند و برای اینکه بتوانند در قدرت بمانند در زیر پرچم این شعار خود را پنهان می‌کنند.

هاشمی، ناطق، خاتمی و حسن خمینی ظرفیت هایی هستند که باید از آنها استفاده شود

حق‌شناس در ادامه افزود: ما هیچگاه به دنبال پیروزی آمریکا نیستیم اما باید قواعد بازی را بپذیریم، امروزه مارادوناهای سیاست ما در حصر و گوشه زندان هستند، امروزه هاشمی رفسنجانی، خاتمی، ناطق نوری، سید حسن خمینی، از ظرفیت‌های کشور هستند که باید از آنان استفاده کرد.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه احمقانه‌ترین نوع بازی در سیاست خارجه صفر و صد خواستن است، گفت: ما باید به دنبال بازی برد برد باشیم و در این صورت است که ما به نتیجه خواهیم رسید و منافع ملیمان را حفظ خواهیم کرد. وقتی ما بتوانیم قدرت منطقه‌ای شویم برد پیدا کرده‌ایم. وقتی امام می‌فرماید ما رابطه گرگ و میش را نمی‌خواهیم بدین معنی است که ما نباید میش باشیم.

وی در این‌باره که چطور می‌شود با شیطان بزرگ مذاکره کرد، گفت: درست است که آمریکا از نگاه امام شیطان است اما شیطان هیچگاه ادعای خدایی نکرده است اما فرعون چنین ادعایی را داشته است و خدا خطاب به موسی می‌فرماید که پیش فرعون برو و با زبان آرام با او صحبت کن بر همین اساس ما باید از موضع قدرت با آمریکا رابطه داشته باشیم.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با انتقاد از اینکه عده‌ای علت تحریم را برعهده اصلاح‌طلبان می‌اندازند، گفت: در هشت سال گذشته که اصولگرایان تمامی ابزار قدرت را در اختیار داشتند تحریم‌ها را برای ملت ایران به بار آوردند حال می‌خواهند دلایل این تحریم را بر گردن اصلاح‌طلبان بیاندازند.

رابطه با امریکا فی النفسه یک ارزش نیست

وی با بیان اینکه پیشرفت در جمهوری اسلامی به اراده جوانان و درایت حکومت بستگی دارد، تصریح کرد: ما باید بدانیم که داشتن رابطه با آمریکا فی‌النفسه ارزش نیست، ارزش، به دست آوردن منافع کشور است.

حق‌شناس در پایان سخنان خود با بیان اینکه نفی هولوکاست از طرف احمدی‌نژاد هزینه‌های تلخی را برای ملت ایران به ارمغان آورد، گفت: البته در دوران هاشمی و خاتمی نیز اشتباهاتی صورت گرفته است اما ما برای رسیدن به آینده روشن باید نقد گذشته را داشته باشیم.

1 نظر

  1. امیر کبیری گفت:

    کلا با آقای ایزدی موافقم !
    اما یه سوال دیگه رجانیوز از روی شما خبرو زده یا شما از اون؟
    آخه عینه همه مطلبتون

نظرتان را بنویسید

آخرین اخبار

+‬‏